Ako bojovat s OKP?

Príspevok v téme: Ako bojovat s OKP?
marianka2

Pekny den vsetkym. Zacali ma trapit tazkosti a mam pocit, ze sa jedna o OKP. Zacalo sa to asi pred dvoma rokmi. Aj ked u mna ani tak nejde o kontrolovanie veci, ci umyvanie ruk. Jedna sa skor o to, ze ma napadne nejaka myslienka, alebo obraz na akukolvek nepodstatnu a banalnu vec a potom pocas dna neviem tuto myslienku dostat z hlavy. Vtiera sa mi do mysle, ked som v praci, studujem, citam, cestujem, komunikujem s ludmi,skratka pri vsetkych cinnostiach a obera ma o pokoj,a radost, a nedokazem byt sama sebou, pred ludmi sa snazim skryvat, ze nieco nie je v poriadku.Sposobuje vo mne uzkost. Uvedomujem si nezmyselnost tejto myslienky, avsak nie je v mojich silach, aby som tu myslienku odohnala. Ide neraz o uplne nezymsly, napriklad cely den sa mi vtiera do mysle myslienka na znamienko na tvari, a dalsie nezmyselne myslienky. Ked som s ludmi mam strach ,ze to na mne spoznaju, snazim sa zo vsetkych sil pretvarovat, aby si nic nevsimli, avsak potom nie som sponatnna ani sama sebou. Rada by som vas poprosila o dobru radu.

Odbornika som zatial nenavstivila. Mam obavy, ze by mi povedal, ze nebudem nikdy schopna sa z tychto tazkosti vyliecit a zacat zit normalnym, plnohodnotnym zivotom. Velmi by som si priala zit normalnym zivotom, ako predtym a netrapit sa, kvoli tymto tazkostiam. Je pravda, ze dost malo jem a mozno moj problem nejako suvisi aj s touto skutocnostou.

Dakujem vam a prajem vsetko dobre.

lucka 25

uznavam ze to moze byt aj stresom.robila som vkuse 6noci do tyzdna
4roky...asi z toho mi "ruplo"v hlave.teraz konecne robim denne sichty a viac chodievam do spolocnosti a pocity uzkosti vyrazne ustupuju(aj ked je to len par tyzdnov)no a snazim sa zbavit zlozvykov...dufam sa mi to podari.viem ze by mi urcite pomohlo keby som sa prestahovala a nebyvala sama...ale skusim to neak prekonat aj bez toho...

tibbi88

No neviem či to prejde len tak samé...šport síce môže pomáhať, ale z vlastnej skúsenosti viem, že úzkosti a obsesie len tak neprejdú aj keď človek relaxuje, športuje, i keď sa tie javy môžu zmierniť

lucka 25

ahojte.tiez si myslim ze mam OKP.pracujem v zahranici vacsinou nocne sichty a dost ma to psychicky vycerpava.odkedy byvam sama(po com som vzdy tuzila)moj stav sa zhorsuje.upadam do stereotypu mam pocit ze moj zivot je monotonny akoby som ani nemala zmysel zit proste tie dni len prezivam. trva to asi tri roky.pred tym ako odidem do prace skontrolujem ci som vsetko vypla a vytiahla spotrebice zo zastrcky, zatvorila okno,zatiahla vodovod.kohutiky zavrela dvere a zamkla,a skontrolujem ci som vyprazdnila popolnik sby som nahodou nesposobila poziar aj ked som dofajcila pol hodinu predtym.niekedy mi to trva aj desat minut njekedy aj viac lebo opakovane kontrolujem a aj ked sa uprene pozriem na vypinac ci je naozaj vypnuty nemozem si pomoct a pozriem zase a zase ako keby mi ta informacia neprechadzala do vedomia a cim dlhsie to robim uz len ten fakt ze to robim ma frustruje a som si viacej neista takze musim skontrolovat zase.pokial som v praci alebo vonku alebo doma tak ma to neafektuje vobec len ked odchadzam z bytu alebo pred tym nez idem spat.je to velmi neprijemne kto to nezazil asi nepochopi hranici to az s paranojou ze sa moze njeco stat nedoverujem vlastnym ociam a pamati ako keby sa mi informacie ktore vnimam ocami njekde pozastavili a sebedovera zastavila na nule.prosim vas poradte mi ako s tym bojovat....

bleee

Marianka, podla toho, co pises, vyzera, ze si si o svojich tazkostiach vselico sama nastudovala. Je to sice dobre, ale zbavit vtieravych myslienok to asi nepomaha... Nenahnevaj sa, ale myslim si, ze tvoj problem je suci na odbornu pomoc od psychologa. Mas pravo zit plnohodnotnym zivotom a byt sama sebou, a nie je ziadnou hambou sa o to snazit. Psychologovia su vhodni prave k tomu. Cvoci k nim nechodia, navstevuju ich bezni ludia, ktori maju problemy a chcu s nimi nieco robit.
A este jedna rada na zaver: Skus myslienku, ktora ti chodi po rozume, len tak pozorovat. Nesnaz sa ju potlacat, len si vsimaj jej existenciu. Tym, ze ju potlacas, sa totiz este viac zosilnuje. Drz sa, papa