škoský systém - je správny ?

Príspevok v téme: škoský systém - je správny ?
Fratello

Dobrý deň . Chcel by som vedieť Váš názor , hlavne straších a skúsenejších (ale to je vlastne jedno) , aký máte názor na školský systém . Ide mi hlavne o to , že sa učíme veci , ktoré Nám budú v budúsnosti absolutne na nič . OK , základná škola je v pohode keď sa učíme , aby sme aj s toho mali niake základy , ale podla mňa už na strednej by sa malo dať nejak vyberať , ktoré predmety chceme , a ktoré nie , aby sme sa tým čo sa chceme učiť a v budúcnosti využijeme mohli viac venovať , pretože sa musíme učiť veci , ktoré sú Nám často absolutne cudzie , určite týmto smerom ďalej nepôjdeme , no predsa to treba a potom nezostáva času , nálada , síl a ani chuť sa učiť trebars to , čo by Nás bavilo , čiže z toho nie su ani výsledky :o) . Škola by bola v pohode , OK Slovenčina by mala byť povinná , možno matika a cudzí jazyk . Ale načo Nám je už na strednej daný predmet , keď chceme robiť niečo úplne iné ? Nebolo by spravodlivejšie si trebars vybrať anpríklad 5 predmetov a tie sa učiť aktívnejšie ako ich mať milión ?

Fratello

Práveže nestačí niekomu 3,4 , kto chce ísť ďalej , ja som tu len spomínal , že sa učíme predmety , ktoré by sme sa nemuseli a učíme sa ich absolutne do podrobna a aj tak to zabúdame a iba zdržuje čas ktorý by sme mohli lepšie využiť - myslím školou , nie ulievaním po baroch pozn.red . Niekto tu spomínal, že 15 ročný ešte nevie čo bude chcieť . To je pravda , ale približnú predstavu asi má , že ho baví napríklad dejepis a chcel by ísť na právo , alebo je skôr technický , tak si dá niaku fyziku a tak .

0vecka

Podla mna to nieje take zle. Je tam vseobecny prehlad a navyse zakladna a stredna skola je dost nenarocna... ked cloveku staci mat za 3,4 tak mimo skoly nemusi robit absolutne nic... Mne skor vadi vyska kebyze to zamestnavatelia neberu tak vazne tak na nu ani nejdem. Nieco sa tu naucim ale 5 rokov mi pride komicke na to ake super mudrosti sa tu na mna nalepia.

katka...

Prilis vela teorie, ktora sa povacsine nabifluje na pisomku a potom sa zabudne. Chcelo by to prepojit s praxou. A to uz na ZS. Vysvetlenie uciva a nasledne zadanie praktickej ulohy. Myslim si, ze tak by si to deti zapamatali a nemuseli by sa biflovat.

katalinka

asi toľko
zš- prehnané množstvo učiva...
podľa mňa by už druhý stupeň mal byť špecifikovaný podľa toho na akú strednú školu sa žiak chystá
stredná škola - tam sa toho ani z mojej stránky moc vyčítať nedá
vš - nedostatok literatúry,prax a teória sú často od seba vzdialené i skriptami z 1979.
Systém by nemusel byť zlý,len na tom treba ešte moc popracovať, menej škandálov a viac energie do reforiem, určite je nutné zlepšiť komunikáciu jednotlivých orgánov priamo s vyučujúcimi.Byť učiteľom, zvlášť na Zš je viac o komunikácii a práci so žiakom, treba si zvlášť v dnešnej dobe uvedomiť že nepotrebujeme mať z detí fyzikov, ktorý nebudú mať žiadne spôsoby a ani cítenie...
Desí ma dnešná mládež a rodina v čase keď sú kamaráti "in" možno všetko sama nezvládne. DRžím všetkým učiteľom prsty,nech sú tými, ktorých právom môžeme volať PANI UČITELIA :-)

squirrel

to ž učitelia nemajú rešpekt je problémom výchovy. deti dnes nerešpektujú ani vlastných rodičov, nieto ešte učiteľov. rešpekt maria hlavne detičky prachatých rodičov, ktorým je dovolené úplne všetko. riaditeľ ospravedlní aj drzé správanie, keď rodič zasponzoruje určitú aktivitu.
učiteľka francúzštiny na vysokej škole mi raz vravela, že sa stretla so svojou bývalou študentkou, keď ešte učila na gymnáziu, len sa jej vysmiala do tváre, že s gymnáziom robí asistentku riaditeľa a zarába dvakrát toľko ako jej bývalé učiteľka s doktorátom.

lost

datelinka - no ak by tam bol tak ano, ale nie kazdemu sa podari dostat na manazersky post a tak je docastne ako ucitel :)
mali sme jedneho co nas docastne ucil, lebo cakal prave na tento manazersky post v tescu :) .. sice tento ucitel bol fajn, bral to ako hobby, ale viem si predstavit ze par takych ludi co ledva preslo VS by to az tak dobre nebrali :) nemyslel som tak ze 100% ucitelov uci len pre peniaze, len skode ze ich je nezanedbatelne cislo :))
cest vynimkam :)

jajka001_

suhlas s lost
mozno par ucitelov to berie ako poslanie, ale povedala by som ze pre 89% je to z nudze cnosť, kedysi to bolo určite inak, učitelia mali rešpekt
čo schopnejší ľudia, najdu si inu prácu, ved za tie peniaze

datelinka

učitelia učia pre peniaze? lost, to si kde vzal? keby ten človek s vysokoškolským vzdelaním bol na nejakom manažérskom poste v lepšej firme, zarábal by o dosť viac. nehovoriac o náročnosti pedagogickej práce hlavne po psychickej stránke.

lost

Inac toto mam vsetko z vlastnych skusenosti, chodil som jeden rok aj na istu "univerzitu" v Trnave.

Staci si najst clanky a kauzy o nasich skolach..

Je ich viac ako zjaveni v Biblii.

No proste Slovakistan rocks :D :D :D

lost

1. Stare ucivo, niekedy az nepresne.
2. Chaoticky system ucenia.
3. Minimalna spatna vazba.
4. Ucitelia ucia pre peniaze a nie pre deti.
5. Ziadna moralna vychova, "oducim a dovidopo"
6. Su tam iste zbytocnosti, repsektive podla ucebneho planu sa to "oduci" a potom to kazdy aj tak zabudne.

Mozno je to len moj pocit...

Uznavam ze vseobecny prehlad treba, hlavne na zakladnej skole, avsak pristup zakladnych skol sa rovna bode mrazu. Teda aspon tych statnych...

Skuste porovnat ziakov statnych skol a ziakov sukromnych skol, takych tych poriadne drahych a prestiznych :)

Niekedy ani ucitel nedokaze ucit, jednoducho on to ovladat moze perfektne, ale nikto mu nepochopi. Dalsi ucitel si cely cas cita noviny na hodine, potom ziaci dostanu noveho ucitela a kazdy 3-4-5.. samorejme vytvori sa nechut k predmetu a je to v 3,14či..

Nas skolsky system sa uz opravit ani neda, zburat a postavit novy :P