Elektívny Mutizmus

Príspevok v téme: Elektívny Mutizmus
millaja

Dobrý deň, rada by som poprosila o radu. Som učiteľka v MŠ a mám v triede dieťa o ktorom si myslím že trpí mutizmom - nie absolútnym. Doma rozpráva, referuje čo bolo v škôlke,....V mš však nepovie pol slova..ani nám učiteľkám ani deťom...Formulujem teda otázky na jednoslovnú odpoved pričom ona vždy prikývne ano alebo nie.Do mš chodí teraz 1.škol. rok, má 4 roky. Na začiatku roka sem tam prekvapivo prehovorila - väčšinou to boli v slzách otázky ako :" budeš tu?" "budeš nám čítať?" a pod. V škôlke sa jej evidentne páči,doma sa pýta do škôlky, teší sa z aktivít a hier..rodinné prostredie je...nie veľmi vyhovujúce- dvaja mladší surodenci, na ňu nieje čas, stará sa o nu príležitostne babka..s rodičmi ťažká spolupráca...Má niekto podobné skúsenosti? Poznáte spôsob ako pomôcť? Ďakujem vopred za odpovede

millaja

ďakujem za názory:) zaobchádzam s ňou ako s ostatnými deťmi, do všetkého zapájam, dokonca som prekvapená aj s detí ako ju berú medzi seba len niekedy sa čudujú či nevie rozprávať..do rozprávania, zdravenia, recitovania ju vôbec nenútim...len ma veľmi udivuje že napriek spokojnosti v škôlke ( ktorú si nenamýšlam, je očividná) sa neprejavuje...no snád do konca roka prehovorí ale už je to takmer 5 mesiacov a to je dosť dlhá doba ked som hladala informácie v odborných článkoch dočítala som sa že to tak dlho trvá zriedkavo a pod...škoda že spoluráca s rodičmi je taká aká je....chúďa dieťa ...

jajkafr

millaja
praxujem v nemocnici a k praxi patrí aj detské oddelenie a v nemocnici som sa stretla s detičkami, ktoré rozprávali len napr. v mojej prítomnosti, ale keď prišla lekárka alebo iná sestra či profesorka neprehovorila prikývla, ale pusu neotvorila a nevydala ani hlások :) Neviem čím to je, ale niektoré deti si možno vyberajú ľudí, s ktorými budú komunikovať a s ktorými nebudú... podľa mňa treba na to čas jednoducho ber ju k ostatným deťom zapájaj ju do aktivít a možno ťa raz prekvapí a začne rozprávať aj vo škôlke :) myslím si, že nie je vhodné dieťa nútiť do niečoho ono samo vie čo robí a prečo to tak robí možno nepokladá za dôležité rozprávať :)