Tréma

jajaja99

stávalo sa to aj iným, nielen tebe....mne pomohli dve veci. poriadne si nastudovat temu, premysliet si co kde kedy a ako / jasne, ze som si to nacvicovala doma :)/ a ta druha vec bola ta, ze som sa zasadne nepozerala na nikoho z publika...nech ta nezaujima, ci sa ludia tvaria chapavo, nechapavo, ci spia alebo sa chichocu. temu ovladas, proste sa nedaj vyviest z rovnovahy ...a plny suhlas s tym, co povedala bella12.hlavu hore, ono sa to casom poddá :)

bella12

V prvom rade nebud perfekcionalista. A ktovie, ci Tvoja vyslovnost je taka hrozna, ako to sama hodnotis. Myslim si, ze ked nie si v strese, tak iny nema problem porozumiet, co hovoris aj v AJ. Mas z tychto situacii strach, preto ich hodnotis uzkostlivo, prilis sa na ne zameriavas, a tym sa este viac stresujes. To nie je dobre. Chces byt perfektna, vsetko zvladnut na jednotku, a prave tato tvoja predstava je najvacsou prekazkou k uspechu. Zniz vahu dolezitosti, ktoru tej prezentacii prikladas. Neviem, ci to bude v skole, alebo v praci.

Ak je to v ramci skoly, chod do toho s tym, ze si dostala ulohu a ides ju vyplnit v ramci svojich moznosti a staci ti nejakych 70 %. Uz len to, ze si ju pripravila je za 100 %, teraz ju mas *len* odprezentovat. Aj keby si ju odprezentovala zle, nic to nemeni na tom, ze si ulohu splnila. Myslim, ze to co som napisala je celkom rozumne, tak tomu uver a nech Ti to staci, aby si samu seba nedostala pod zbytocny tlak. Mnohokrat dosahujeme lepsie vysledky vtedy, ked na uspechu tak tvrdosijne netrvame a naopak, ked sa velmi snazime, dopadne to horsie.

K tvojej vyslovnosti a cervenaniu - ostatnym to nie je nezname, neprekvapi ich to a tak to prijmi, aby to neprekvapilo ani Teba. Povedz si: som taka aka som, ked budem hovorit, urcite budem rackovat, mozno aj budem nezrozumitelna a ocerveniem, ale vsetci to aj ocakavaju a ocakavam to aj ja. Postav sa svojmu problemu tvarou v tvar, prijmi sa, aka si a nepodcenuj sa.

Ked budes prezentovat, urcite Ti budu nabehavat myslienky typu, ze to nezvladnes, ocervenies, strapnis sa a podobne. Nevsimaj si ich, neprestavaj hovorit, aj keby si sa citila hrozne, dolezite je, aby si vydrzala do konca, neutec ako predtym. Ved ulohu si uz splnila, len ju musis okomentovat. Nemysli na to, co si myslia o Tebe ini, ver mi, nikto sa nad Tebou tak dlho a intenzivne nezamysla, ako sa zamyslas Ty. Chod do toho s tym, ze vies, ze nie si dokonala a ze robis len to, co je v tvojich moznostiach. Tym ze vytrvas do konca, posilnis svoje sebavedomie, a ak takto budes postupovat aj v dalsich podobnych situaciach, pomaly sa tvoj strach a trema budu znizovat. Nevadi, ze si cervena, nevsimaj si to, tak, aby si ostatnych svojim vystupovanim presvedcila, ze oni sa mylia, ked Ta vidia cervenu :) Nie je dolezite, ako to povies, ale ze to povies.

Ak mas prezentaciu v praci, mozes uvazovat rovnako. Sef Ta pozna, ak Ti to dal na starost, veri, ze to zvladnes, takze pojdes opat do toho, ze plnis pridelenu ulohu. Si taka aka si, nech to druhi akceptuju. Dolezite je, ze mas pracu a dostavas plat, a urcite Ti ho neznizia za recovu vadu. Drzim prsty!

alfaomega

tak pomože len nejaka terapia, ale sama neviem aka, lebo čo opisujete, čítam o sebe.U psychologičky som zatial nič nevyriešila, len sa rozpravame stale dokola.A na to mám kamaratky, to ja nepotrebujem. Potrebujem stopnuť ten pocit, nazyvam ho "hanblivosti".

Zuz1anka

:) Ano to je mozne ale moj porblem je skor o vyslovnosti. Mam problem s pismenom R. Nie je to nic tragicke aj logopedicka mi povedala ze staci potrenovat sama doma a spravi sa to. Ibaze nespravilo. Mam blok. Odmalicka sa mi za to posmievali. Chcem vediet dobre anglicky. Ta prezentacia je po anglicky. Ibaze moja vyslovnost je hrozna. Zvlast pred ludmi. Aspon mam ten pocit. Vzdy ked niekomu nieco poviem po anglicky nikto mi nerozumie. Uz je to preto lebo to ani vyslovit neviem lebo uz dopredu cakam kto sa ma spyta so zvrastenym obocim "co???". Mnohi mi hovorili ze tym ze mam slabucke rackovanie pre na nebude probem hovorit po anglicky. Omyl. Ten komu sa jazyk hybe ako ma s tym nema problem. Slova ako girl, dream, umbrella... Proste ich nepoviem. Poslednu prezentaciu som povedala do jednej tretiny a potom som odisla cela cervena na miesto. Dalsi problem ze mi vzdy horia lica ako povedala Sima. Ja ten blok neviem prekonat. Ked sa zakoktam neviem pokracovat. Prestanem si verit. Ak sa to tak da nazvat.

lost

Inac ja mam "tremu" uz aj pred tym ked naviazem rozhovor kde oponujem niekomu, napriklad rodicom, v obchode za nekvalitne sluzby, alebo dolezity telefonat.. trema ako "zvysenie tepu". Ani neviem ako toto riesit, ale mozno treningom alebo tak, nabrat skusenosti, alebo netusim.. Avsak vzdy ked k tomu pristupujem tak "volne" .. aby sa to lahsie pochopilo, tak takym stylom ze "mam ta v 3,1415či", tak sa ta situacia zrazu o kusok zjednoduchsi :)
a tep sa znizi, a potom sa aj lahsie rozprava a podobne...

lost

simona555555 - ale mam :) teda mal som..
ale ja neviem, neivem ako, ale preslo ma to.

Mal som tak 12-16 a vtedy to oblo velmi zle, radsej som dostal 4ku, ako by som mal poriadne otvorit usta. Stale mi prekazala jedna vec: aby ma niekto nepocul rozpravat a hlavne ak poviem nieco zle/nespravne/odveci a mal som strach, ze sa mi zacnu smiat. Neznasal som ten ich pohlad na mna, ked som odpovedal, neznasal som tie uskrny - mozno to bolo len v mojej hlave, neviem, ale bolo to neprijemne.

Casom (od 17 do 19) som nabral istu davku flegmatizmu, a bolo to lepsie, ale nie tak dobre ako by som si zelal, no a od 20 az do dnes, je to rok, co mi je uplne jedno ze ako vystupim pred "davom" - mozno je to len nezodpovednost, alebo som nabral kusok "sebavedomia", alebo to moze byt lepsou pripravenostou k danej teme. Tazko povedat, ani sam neviem.

Ale ta moja prva rada, mala byt skor o tom ze brat to nie velmi vazne - ten prejav, ze brat to tak, ze ten co sedi a pocuva nie je o nic viac ako ja. je to ten isty clovek z masa a kosti, neni Boh, ani poloBoh, je proste len smrtelnik, co pocuva, a pocuva MNA.

Je to tvoj cas, tvoj prejav, a tak sa to snaz zvladnut uspesne, avsak nenechaj strach ovladnut aby ti to pokazil..

Co na to to neviem, mozno cokolada (zevraj produkuje endofrin - hormon stastia) by pomohla? :)

Zuz1anka

ako rada je to dobra ale ak stojim pred ludmi neviem si vybavit ani ako sa volam nie to este rodit v hlave nejaku predstavu o kravach

simona555555

Pokial ta nezalieva cerven ako mna tak nemas problem ... Ja bojume s tymto zase .. A prezentacie fakt nemusim ... Kvoli tomuto. Tiez pocitujem tremu aj pri banalnej odpovedi v skole.. neviem ako s tym bojovat, ale viem ake pocity zazivas.