Financne problemy

Príspevok v téme: Financne problemy
ShutUp

Dobry Den,len par otazok,spomente si ked ste mali 19-23 rokov,ked ste zacinali pracovat a vasa praca stala za prd,plat biedny ale aspon cosi v tychto casoch,
Kolko ste prispievali rodicom?Ja dostavam akesi stravenky tie dam mame a teraz povedala ze chce XXX eur,co je vyse polovica mojej vyplaty(este daco preveziem)minule to bolo rovnake a teraz tiez,sak mne nic neostane do slaka,idem desi do mesta a nic nemam,vsetci moji kolegovia aspon v mojej vekovej kategori davaju len simbolicku ciastku a ja?som moc dobry chalan,a to neni dobre.otec je alkoholik ma malu vyplatu pretoze nieco prepije ale hovoril ze nasa mama ma rada len peniaze,a sak ona tiez robi takze neviem co s tymi peniazmi robi.som chcel mobil si kupit co by mi vydalo aj s jednej vyplaty keby som nemal tak chamtivu mamu.a aj na notebook som si chcel setrit avsak nemozem.chcem si ho zobrat na splatky ked nemam hotovost lenze teraz rozmyslam ze moja mama by bola rozculena asi:(a vlastne s coho by som to platil?nemam nic vsetci si setria a ja nic.som ako nejaky otrok uz.uz vidim ze skoncim ako moj otec desi v krcme toj za 5 rokov.uz mi hovorili ze si mam setrit a davat jej len urcitu ciastku lenze ja to nedokazem,som z hovna ulepeny asi alebo co ...uz vidim ako stratim nervy a nieco alebo niekoho rozkopem poradte aby som nespravil nejaku hlupost napadju ma strasne blbosti.

lost

ShutUP

Chapem ako sa citis, avsak este sa musis vela ucit :-)

1. ortok nie si, avsak musis si uvedomit zakladnu rovnicu zivota, ktora znie asi takto:

Sloboda = Zodpovednost

Cize cim viac slobody chces tym viac zodpovenosti musis niest.

Tvoj problem zdiela kazdy druhy clovek v tvojom veku ;-)

Ale ak mas financne problemy tak prve co musis riesit je najst kde vyteka voda z kybla... cize radikalne znizit vydavky. Nie len tvoje ale celej rodiny..

Dalsia vec je, OKAMZITE, ale OKAMZITE odlozit 5-10% (alebo podla monosti) z vyplaty KAZDEHO, ale KAZDEHO v rodine do prasiatka.
Aky vyznam toto ma pochopi(te) ked to pride ;-)

Dalsia vec (alebo rovnako dolezita ako vec 2.) je najst si vzdy lepsie a lepsie zamestnanie, hoci aj dve a viac, avsak vzdy musia byt dostatocne dobre ohodnotene aj v pomere casu a vyplaty, to je: nerob nieco co ti zaberie vela casu, ale dostanes malo eur, rob to len v najvacsej nudzi, idealne je investovat do lepsieho vzdelania, pokial je ten pomer v tvoj neprospech, potom mas vyssiu sancu na lepsie zamestnanie a tak dalej, to uz "pojde samo".

najlepsie by bolo ak by si uviedol tvoj vek, lebo 19-23 je siroky pojem..
alebo:
v podstate to je jedno, 19 = uplne bezne, 23 dnes stale bezne.

pokial tvoja mama nedostava 4 ciferny sek mesacne, tak je pochopiteln preco robi co robi...

ShutUP

jasne len vynadat,to akoze som nejaky otrok ci co ?som zvedavy keby som nerobil alebo ma nebolo v rodine k toby tu elektriku zaplatil,pridme domov a pozriem sa na nasich,a pomyslim si no tak vam to dobre je*e,hadaju sa sestra ziape nadavaju si a tak,a ja?sadnem za pc dam sluchatka a hudbu na plno a nikoho nechcem pocut,mne ked niekto nieco povie vyleti to hned von...keby som sa mal nad vsetkym rozculit tak si to hodim alebo vsetkych vystrielam...radsej som ticho a nech mi da kazdy pokoj...naozaj neviem co ja budem robit...toj za 10 rokov..

BarbieOne1

ja davam domov 1/3 svojho platu + ked mam odmeny, tak davam doporiadku byt.
myslim si, ze si to rodicia zasluzia, vsak si len spomente ako dlho sa o vas starali a u niektorych tazko pracovali a svoje zarobene peniaze neminuli napr. na dovolenky, ale kupili vam veci do skoly, oblecenie, stravovali vas..

aj tak tie peniaze co im date urcite pouziju zvacsa len na stravu, najomne atd.. + mnoho krat to nepokryje ani stravu co zjete len vy(teraz je vsetko drahe), tak doplacaju zo svojho.. ale to si mnoho ludi neuvedomi..:(((

Help

ShutUp- sto eur dost???
No.....tak potom krasne si rozplanujte vsetko co pouzivas ty....kup si svoj prasok na pranie,svoje jedlo,plat spotrebu elektriny,bytu,plynu,vodneho stocneho,vody podla toho kolki ste....ak dvaja,tak polovicu ak traja ...jednu tretinu.
Samozrejme treba prispiet aj na opotrebenie pracky,plynoveho sporaka,mixerov ,mikrovlnky ,televizora,radia,vodovodnych baterii,splachovaca,spinacov v byte,kobercov,nabytku a pod.

Stale je to dost?

oxygen

Ahoj,
viem ako sa citis, ked vsetci naokolo si setria, rodicia od nich nepytaju prispevky, prave naopak, kupuju im byty, auta a vo vsetkom ich podporuju. Bohuzial nie kazdy sa narodi do takejto rodiny. Musis to zobrat ako vyzvu.

Tak ako to tu uz zaznelo, musis si dat na papier svoje vydavky. Uplne najlepsie je urobit si prehlad o vydavkoch celej vasej domacnosti a podla toho posud, ci je tvoj prispevok adekvatny a ci su peniaze vyuzivane efektivne (v ziadnom pripade by som nepodporoval alkoholizmus).
Bohuzial si neuviedol, kolko zarabas a kolko prispievas, takze sa k tomu viac neda povedat.

Ak ti nikto nepomoze, ked si v tazkej situacii, mal by si sa tak zacat spravat aj ty, pretoze si jediny, kto drzi tvoj osud v rukach. V ziadnom pripade sa neuspokojuj so situaciou, v ktorej si. Myslim si, ze omnoho lepsia cesta, ako najst si dalsie tri zamestnania, je zvysit si kvalifikaciu. Na to nikdy nie je neskoro, zamestnanie stratis, to co mas v hlave ti zostane. A hlavne si najdes zamestnanie, nie robotu.

Drzim ti palce :-)

klarka1

Ty si celkom vtipny chlapec:))), ked sa raz osamostatnis, tak ti to docvakne. inak, co si cakal?-ze tu budu ludia nadavat na Tvoju mamu, ze je chamtiva??? Trosku sa preber, pripada mi, akoby si zil niekde mimo realitu, odkedy si na seba zarabes sam, tak nie si zivitel rodiny (aj ked kazdy pomaha podla vlastneho vedomia a svedomia), ale minimalne svoj zivitel si, tak sa zober, zbal si veci a chod do vlastneho, nech Ta prejde ten sen. Ja mam 23 a zijem vo vlastnom a tiez nezarabam ziadne kopy, ale uz viem, ako to chodi a ked Ti nestaci, tak sa treba obracat, najst si druhu robotu a tak podobne...

ShutUp

100 eur jej musi postacit,ja som jej syn nie zivitel rodiny...a basta skoncil som a ak nie tak to vyriesim velmi jednoducho

frederic

ShutUp,
ahoj, ja sa prikláňam k názoru "chamtivejmamy", pretože má v mnohých veciach pravdu. Pravdou je, že popri práci si môžeš nájsť brigádu. Ja mám 4 zamestnania, lebo sú málo platené, tak dokopy to vydá. Nevieme, akú symbolickú čiastku mame dávaš. Ale ak u nej bývaš, stravuješ sa, zaobstaráva ti drogériu a pod., myslím si čiastka cca 100 Eur, je naozaj málo. Ja som rodičom prispievala od prvého dňa, kedy som začala zarábať a dnes, ked už mám vlastnú domácnosť naozaj viem povedať, že to, čo som jej dávala, bola symbolická čiastka. Na druhej strane, by ti určite nejaké peniaze mali ostať. ako s nimi naložíš, je len na tebe. Držím ti palce.