Problém s prsom

Príspevok v téme: Problém s prsom
DamnedPoet

Zdravím. Mám 16 rokov a zaujímam sa o posilňovanie. Mám však jeden problém, ktorý začal ešte pred tým, ako som ja začal cvičiť. Pred lekárskym vyšetrením by som sa chcel najprv poradiť tu. Takže: pravý prs mám v poriadku, ale problém je s ľavým. Mám v ňom niečo ako guličku, resp. dosť veľkú guličku, keby som bol žena, asi by som to pripisoval nádoru v prsníku. Je možné, že sa toto ochorenie objaví aj u mladého chlapca s dobrou telesnou predispozíciou? Ide skôr o estetický problém, bolí to len pri stlačení.

Help

Názov pochádza z gréckeho „gyne“ - podobný žene a „mastos“ - prsník. Jedná sa o zväčšenie mužskej prsnej žľazy. Ochorenie sa vyskytuje veľmi často. Pri dospelej populácii sa s ním stretneme u 30 - 40 % mužov. Častý je výskyt u adolescentných chlapcov, kde je to zhruba 60 - 75 %. Jedná sa o jednostranné, alebo obojstranné zväčšenie prsnej žľazy, ktoré sa často prejavuje bolesťou a tuhosťou. Ak dôjde iba k nahromadeniu tukového tkaniva v oblasti mužského hrudníka, hovoríme o pseudogynekomastii.