Výživné

Príspevok v téme: Výživné
nika18

Dobrý deň chcela by som sa spýtať na pár otázok. Mám 18 rokov, som tretiačka na strednej škole a žijem len s mamou. Pre dosť zlé vzťahy medzi nami sa v lete sťahujem k priateľovi. Otec posiela výživné mame na účet, ale keď s ňou už nebudem žiť mala by som dostávať výživné ja, že? A je možnosť že by som mala dostávať výživné aj od mamy?
A ešte by som sa chcela spýtať či budem mať nárok na štipendium od školy keďže ma v podstate nebude nikto živiť.

Ďakujem za odpovede.

nika18

prepac igor, ale nepisala som na toto forum preto, aby som rozoberala svoje sukromie, chcela som len radu ohladom prispevkov, takze sa nehnevaj, ale nevydim dovod, preco tu rozpisovat co sa vlastne u nas a v mojom živote deje..dufam, že som nikoho neurazila..

nika18

áno, može sa stať čokolvek, ale do každeho vzťahu sa ide s rizikom, ci mas 18 alebo 25, vzdy je tam to co ak, co ak sa rozideme alebo cokolvek ine, ale keby všetci, čo chcu mat vztah a chcu spolu žit to nerobili, lebo co ak, tak by neboli vztahy ani manzelstva

igor44

Suhlasim so samizdatkou: ziadna kasa sa neje taka horuca..
zdenulka, odbocim: formulacia "pride o rozum z niekoho" je neferova. Poruchu biochemie v mozgu jej matka nenavodila. Ak ma poruchovu biochemiu v zavitoch(nech posudi psychiater), tak je len otazka casu, kedy Nika oznaci za jej dovod niekoho ineho, napr. svojho priatela. Teda, pri takomto pristupe. Po odstahovani sa od matky by uz podla teba nemala ADcka potrebovat. Tvojmu okoliu zelam, aby si bola vzdy dusevne zdrava.

Nika, pod "zlymi vztahmi" si mozno predstavit vselico. Vzdy je to vysledok zo stretnutia dvoch osobnosti. Neviem, co take strasne ti tvoja mama robi, zatial si to neupresnila. Zatial viem, ze sa o teba uz roky stara sa, sama. Nema to zrovna lahke.
Nika, rozmyslam nad tym, co si napisala. Mozno tvoja mama nesuhlasi s tvojim o 10 !! rokov starsim priatelom, s ktorym "ste spolu" (nepises presnejsie) uz od tvojich 15 (!!) rokov... No sorry, ale ja tvoju mamu plne chapem. Nehnevaj sa, ale 25-rocny chlap a 15-rocna ... co ? ziacka? studentka? Bola si este pod zakonom, ked ste "spolu zacali byt"?
Pises, ze chces na VS. Nechces pockat, vybrat si VS s internatom a nejako prirodzene sa od mamy oddelit? Potom sa da predpokladat, ze ta budu podporovat obaja rodicia, nieco si mozes zarobit na brigadach, to na SS celkom dbre nejde. Ak tvoj priatel o teba naozaj stoji a nie je to - prepac- chudak, zneuzivajuci tvoju nezrelost, tak ta bude v studiu podporovat. Ake ma on vzdelanie ?
Co robi tvoja mama?

zdenulka

a co ak naozaj pride o rozum u matky? ja si to viem predstavit byvat s priatelom..ved nejdete do svatby s tym co ak ? nie

samizdatka

Ahoj. Poradit ti neviem, ale mozem ti napisat pribeh mojej kamaratky. Rodicia rozvedeni, zila s matkou, ktora mala priatela - darmozraca (len o par rokov starsi od kamosky). Kamosku to stvalo, nerozumela si s matkou - ta si lubila aj vypit. A tak sa prestahovala k priatelovi od 1. rocnika strednej skoly. Otec ju financne podporoval - pracuje v zahranici, nasla si brigadu, aby nebola na obtiaz, ale rodicia jej priatela, ktori s nimi byvali, od nej nikdy nevzali ani korunu. Tak aspon robila vacsie nakupy, obcas zaplatila inkaso, aby sama nebola darmozrackou. S matkou si ani nepozdravila. Po maturite si nasla vynikajucu pracu, co jej priatel nejak nevedel uniest - on obycajny robotnik a ona zrazu firemne vecierky, veduca pozicia, drahe firemne auto, zaneprazdnena... Rozisli sa. Zbalila si veci a nemala zrazu kam ist. Rozhodla sa pre prenajom. Vtedy vsak ako na potvoru ziadne prenajmy neboli v ponuke a ona so sklonenou hlavou prisla za svojou matkou, ktora ju samozrejme prichylila. Vsetko si vyrozpravali. Obe viac dospeli a obe priznali svoje chyby. Dnes sa jej dari, ma noveho priatela a priatel jej matky sa stal jej najlepsim kamaratom :)
Neviem, ci ti to k niecomu pomoze, ale chcela som tym len povedat, ze ziadna kasa sa neje taka horuca ako sa navari a ja na tvojom mieste by som sa k priatelovi nestahovala. Treba pozerat aj dopredu. Co ked sa rozidete? Co ked zomrie? Co ked si nebudes rozumiet s jeho rodicmi? Co potom?

nika18

Áno, mám na to vážne dovody, prepáčte, ale nechcem ich tu rozoberať. Ale viem, že ak u mamy ostanem tak to už nezvládnem. 2 roky sa liečim u psychiatra a beriem antidepresíva, aby som to nejak zvládala, ale už proste nevládzem. K otcovi nemožem ísť, pre jeho zdravotné problémy a starých rodičov už bohužiaľ nemám. A áno, mama priatela pozná, sme spolu 3 roky. Má 28 rokov, pracuje, takže nie je od rodičov závislý. Viem, že je to priskoro, ale nevydím už iné riešenie. A viem, že tie príspevky nie sú výhra, ale aspon nieco a po roku plánujem výšku, popritom pracovať, tak to už len nejako dúfam zvládneme. Ďakujem za príspevky.

igor44

Suhlasim s za8ickou. Ked sa s priatelom rozides, kam pojdes ?
KOlko ma tvoj priatel rokov ? On povazuje za spravne, aby sa tretiacka na SS tak razne odstrihla od rodicov ? Ak pracuje a nahovara ta, aby si zila s nim, mal by prevziat aj financne bremeno takeho zivota. Aj ked si este velmi mlada, mozno by bolo pre teba lepsie uvazovat o sobasi. Alebo je aj tvoj priatel zavisly na rodicoch?
Mozno vsak mas velmi vazne dovody na odchod od mamy. Mozes upresnit, ze co bolo na zivote s mamou take zle? Vies, ak sa o teba starala sama, nemusela to mat vzdy lahke a mozno potrebuje pomoct a nie opustit...Je v tom alkohol alebo nieco podobne ?

za8icka

No tak v prvom rade na tvojom mieste by som ostala doma aspon kym nezmaturujes alebo neskoncis skolu.Vies od otca ako vyzivne dostavas urcitu ciastku, co podla mna urcite nie je vela(s vyzivnym to tak byva), potom ak by ti mama mala davat urcitu ciastku ako vyzivne tiez to nebude vela, stipendium bude velmi tazke dostat lebo ako sa uz pisalo predmnou je to pre studentov, ktori su na tom financne dost zle, alebo je ich doma vela, su polosirotami alebo sirotami..skratka pre ludi co to fakt potrebuju a nemaju dost penazi. A teraz si vezmi ze pokial by si byvala sama alebo s priatelom platila by si za stravu, kozmetiku, cestovne, oblecenie, veci do skoly, urcite by si chcela nieco minut len tak pre seba a urcite by si platila aj za nieco do bytu alebo prispievala by si mozno trochu aj za byt - to zalezi od priatela. No a to by si z dvoch prispevkov asi neutiahla. Takto teraz urcite vacsinu plati tvoja mama. Rozumiem ze vztahy s mamou mozu byt zle, ja som ich tiez mala dost zle obcas isli az do extremu. Ale skus si predstavit co by si robila keby si sa odstahovala od mamy k priatelovi, nedajboze sa s priatelom rozidete a co potom? kam pojdes? naspat potupne k mame od ktorej si s takou hrdostou odisla? Treba podla mna trosku mysliet aj dopredu. Pokial si s mamou skutocne nerozumies a nemozes to s nou vydrzat, skus ist k starym rodicom. Jednoducho aby si bola s rodinou, aby ta mal kto podporit a pomoct ti. Ono to nie je take lahle ako sa to zda.

igor44

Mas 18, zaloz si ucet a poziadaj otca, aby vyzivne od neho chodilo na tvoj (nie mamin) ucet. Je na jeho dobrej voli, ci ta bude podporovat, aby si uz teraz byvala s priatelom. (ja by som ta nepodporil. Mozno vsak tvoju mamu pozna, aj tvojho priatela (ak nie, zoznam ich, myslim ze by mal vediet,s kym chces zit) a bude ta chapat.
Tvoja mama pozna tvojho priatela? Suhlasi s tym, aby si byvala s nim ?
V skole sa o moznosti socialneho stipnedia mozes informovat. Zacal by som u triedneho profesora. Ale pochybujem, ze by ta skola podporila, ak mas dvoch pracujucich rodicov, taketo stipka su pre siroty, deti invalidov, dochodcov.. zisti si. Obavam sa, ze "dost zle vztahy" s rodicmi ma obcas kazdy a kym nezaraba, musi sa proste prisposobit. Aj ja som si v 17 obcas predstavoval, ako v 18 odidem od rodicov a zariadim si zivot po svojom. Dnes som im vdacny, ze som u nich mohol byvat pocas a este aj par rokov po VS.
Tvoj priatel pracuje? Ak ano a chce s tebou zit, moze ta zivit, nie ? Ale to poznas: kto plati, ten veli ...

datelinka

samozrejme, obaja rodičia majú vyživovaciu povinnosť voči svojmu dieťaťu až do času, kým je schopné samo sa živiť.
obaja rodičia majú prispievať na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
výživné od matky však nemusíš získať na základe súdneho rozhodnutia, ak je možné dohodnúť sa. vtedy je dobré spísať medzi vami dvomi dohodu, kde sa exaktne uvedie suma a termín mesačných príspevkov na výživné. ak nie je možná dohoda, budeš musieť podať návrh na súd.