Mirena

bella12

jankaaaaa, máš Tvoj názor, že pri užívaní HAK k potratom nedochádza, nejako vedecky podložený? Zmenu výstelky maternice za účelom zabránenia uhniezdenia oplodneného vajíčka je výrobcami HAK uvádzaný pri každom druhu HAK priamo v príbalovom letáku.

jankaaaaaaaaa

bella: ano v tom mas pravdu. tiez som proti potratom, ale nezastavam tvoj nazor, ze pri uzivani hor. antikoncepcie dochadza k potratom

bella12

jankaaaaaaaaa, každý z nás, čo žijeme na svete, prežil celé prenatálne obdobie - od počatia a prvých dní v matkinom lone až po posledný mesiac pred pôrodom. Nikto z nás sa nijako nezaslúžil o to, že tu je, dostali sme život darom. Ak za svoj život vďačím niekomu inému - nech už je to pre mňa Boh či rodičia - nemám právo uprieť právo na život inému človeku, ktorý bol počatý. Je rovnako bezmocný ako som bola ja v jeho štádiu vývoja. A tu, oveľa viac ako v inej oblasti platí zlaté pravidlo: čo nechceš, aby iní robili Tebe, nerob ani Ty im.

tpch

Jej vieru neriesim, to je kazdeho sukromna vec. Krestan nemusi byt "fanatik", aby odmietal antikoncepciu. Len som chcela uviest na spravnu mieru to, ako priroda naklada s pocatymi embryami.

jankaaaaaaaaa

tpch: bella je fanaticky veriaca a zasadne odmieta alebo nepodporuje nic, do coho zasahuje clovek, co sa tyka oplodnenia

bella12

tpch, je veľký rozdiel, či sa to stane prirodzene, bez zásahu človeka, nezávisle od jeho vôle, alebo naopak z jeho rozhodnutia a na základe jeho cieleného konania

tpch

Ak povazujeme za zaciatok zivota pocatie, potom 50% zivotov odide z maternice pri menstruacii. Prave 50% oplodnenych vajicok sa totiz v maternici nezachyti a zahynie. A pozor-hovorim o fyziologickom cykle bez antikoncepcie!

bella12

Áno jankaaaaaa, máš pravdu, levonorgestrel je uvoľňovaný do tela ženy v malých množstvách, takže ovulácii nezabráni. Ale to s tým úplným vylúčením preniknutia spermií do maternice nebude celkom tak. Stačí si prečítať príbalový leták k Mirene, v ktorom sa píše:

Mirena zabraňuje otehotneniu tým spôsobom, že riadi mesačný vývoj výstelky maternice, takže výstelka nie je dostatočne hrubá, aby ste otehotnela. Mirena zabraňuje otehotneniu tiež tak, že spôsobuje zhustnutie hlienu v kanále krčka maternice, takže spermie nemôžu vniknúť do maternice a oplodniť vajíčko.

Výrobca si týmto opisom účinku odporuje. Prvá veta po preložení do zrozumiteľnej reči hovorí, že výstelka maternice nie je dostatočne hrubá, aby sa tam uchytilo oplodnené vajíčko. Ak by k oplodneniu nedošlo, prečo by výrobca uvádzal tento účinok? Neoplodnenému vajíčku je jedno, aká hrubá je výstelka, pretože ono sa o uhniezdenie v maternici ani nepokúša. Výrobca tak jasne hovorí, že spermie môžu aj napriek Mirene oplodniť vajíčko a pre tento prípad je potrebné stenšiť výstelku maternice.

Zároveň si treba uvedomiť, že výrobca mylne považuje za začiatok tehotenstva až moment uchytenia oplodneného vajíčka v maternici, ku ktorému - vďaka skorému potratu vyvolanému vnútromaternicovým telieskom, nedôjde. Tehotenstvo však začína momentom počatia, ku ktorému aj napriek vnútromaternicovému teliesku dochádza. Pre jeho abortívny účinok to však jeho používateľky ani nepostrehnú.