Moje dieťa má cukrovku

Príspevok v téme: Moje dieťa má cukrovku
a adriana

Ahojte všetci, prispievala som tu asi pred rokom- dvoma. Sama mám 19 rokov cukrovku a pichám si inzulín 4x denne. Mám dvojčatá chlapcov 7 ročných. Teraz po Veľkej noci som mu namerala hodnoty od 13-20. Boli sme na 2,5 dňa v nemocnici. Tam to kleslo, ale prišli hodnoty C-peptidu 150, a hormón protilátok 46,3. Začala sa deštrukcia buniek, asi o týždeň začneme s inzulínom. Zatiaľ držíme diétu, ale večer je to stále vyššie, dokonca už teraz som mu namerala 12. Takže zajtra ideme asi späť. Som z toho nešťastná, pretože genetické testy pred otehotnením dávali šancu , že to získajú 4%. Aké je nádej pre naše deti? Nemáte nové informácie o vývoji, čo transplantácia ostrovčekov? U neho ide o autoimunitný proces. Máte niekto informácie, či to bude na celý život, ako to povedali mne, alebo o 20 rokov už bude niečo nové? Neviem, ako sa s tým vyrovnať, dávam si to za vinu , že som to neustrážila, povolila som im nezdravé jedlá, guličky s mliekom na raňajky, sladkosti. Prosím, ak viete niekto niečo o výsledkoch klinických testov, nových trendov. - Napíšte.

a adriana

Jajah, nemáš za čo. Môžeš mi napísať, ako ho nastavili. Koľko SJ mu dali na deň, koľko krát si pichá, aký inzulín a koľko jednotiek. My sme zatiaľ na 2x denne levemír, drží sa to v jednej hladine, ale druhý deň, je to vysoké po hlavných jedlách. Asi už budeme musieť pichať actrapid pred hlavnými jedlami. Ketolátky v moči nikdy nemal a nemá, ale dnes po obede už mal cukor v moči. Čaká nás ešte dlhá cesta nastavovania, remisie, a znovu nastavovania a potom budeme uvažovať nad pumpou, ktorá by mu mala pomôcť, aby nebol na nikoho odkázaný, oslobodiť ho od denno denného pichania, a ak by bola aj s meraním glykémií, tak by mu uchránila prsty od nekonečného pichania. Ale ešte nemám prezistené doplatky a finančnú dostupnosť, aj keď si myslím, že deti by to mali mať automaticky predpísané, ale to je asi ďalšie sci-fi.

jajah

ahoj a adriana dakujem za link moj syn ma 12 meria 135 a vazi 31kg ma vela pohybu a ked zje nieco naviac o com viem tak mu dopichnem ale pocula som ze to nieje dobre praktizovat vraj je potom problem ho nastavit teraz bol na zaciatku LP v nemocnici kde ho nastavovali aj mu zvisili pocet SJ na den je 5 den doma z nemocnece a zatial sa drzi pohybu ma dostatok ved je to chalan a udrzat ho doma v klude je zazrak uvidim ako to bude dalej vela ludi mi hovori ze je to tou pubedrtou ze ked sa skonci vsetko sa upravi tak v to dufam.Este raz dakujem za zoznam Sj.

a adriana

5 rokov - 10 - 16 Sj /závisí od pohybovej aktivity a telesnej konštrukcie/
6 rokov - 12-16 Sj
7 rokov - 14-17 Sj
8 rokov - 16-18 Sj
9 rokov - 16-20 Sj
10 rokov - 16-20 Sj
11 rokov - 17-22 Sj
12 rokov - 17-23 Sj
13 rokov - 14-20 Sj /chlapci 20-24 Sj/
14 rokov - 13-20 Sj /chlapci 17-27 Sj/
15 rokov - 13-20 Sj / chlapci 18-27 Sj/
16 rokov - 13-16 Sj /chlapci 20-26 Sj/
17 rokov - 11-17 Sj /chlapci 18-24 Sj/
18 rokov - 9-19 Sj /chlapci 18-24 Sj/
19 rokov - 9-16 Sj /chlapci 20-26 Sj/

a adriana

Ahoj Jajah, je to ozaj ťažké, ale mne stále hovorili, že nemá zmysel nepichať inzulín na úkor toho, aby sa nemohol najesť. Momentálne sa nastavujeme na inzulín, a raz sme hore a raz dole.Dookola mi opakujú, aby nechudol, v utorok sme boli na kontrole na gastro, a tam zistili , že od marca má tú istú váhu, ale vyrástol 4 cm. Ako 7 ročný chlapec má 26 Kg, a 130 cm. Vraj je to v norme.Tvojmu synčekovi možno tá dávka jedla nestačí, myslím, že je to normálne v tomto veku. Potrebuje viac jedla, skús to prekonzultovať s diabetológom a s diétnou sestrou. Možno bude treba pripichnúť inzulín, a bude si môcť dovoliť viac zjesť. Po puberte by sa to malo ustáliť. Ja si pamätám, že v základnej škole som mala obed v škole, a keď som prišla domov tak som zase jedla obed aj doma, a to som nemala cukrovku. Môj krstný syn má teraz 18 a výšku okolo 190 cm, keď mal 10, nenormálne jedol, v škole mal obed, prišiel domov zjedol 2 chleby, k tomu ešte doma čo bolo navarené a stále hovoril, že je hladný. V tej dobe aj rástol. Proste si to telo žiadalo. Toho sa ja bojím už teraz, ako to všetko zvládneme. Nič iné, iba trpezlivosť. Niekde som na internete našla aj SJ na jednotlivý vek , skúsim pohľadať, potom tu dám link.

jajah

mira neviem ako ty ale ja neziadam od statu ziadne peniaze naco by mi boli cukrovku mojmu synovi nevyliecia ma dvanast a sedem rokou sa trapi pocitanim SJ navstevami lekara a nemocnice prosim ta myslis ze mu to prajem koli nejakym peniazom ja chcem aby zil normalne aj ked z cukrovkou preto hladam rady a pomoc ako sa s nou vysporiadat a nie ho trapit.tymto si naozaj urazila viacero z nas.

vevericka

mira ty si mimo..inzulin ti treba preco?? pretoze aj ked tie tvoje zlozite cukry uvolnuju glukozu postupne..ta glukoza sa do buniek samotnych musi nejako dostat..a kde je inzulin ?? mozes si ho predstavit ako vratnika, ktory tu glukozu pusta do vnutra bunky(jednoduchsie to uz hadam ani nejde povedat) .bez inzulinu bunka nema glukozu a co??HLADUJE..tu ti obiloviny a ceralielcmozno znizia amplitudy, ale neznizia ti spotrebu ako taku..jednoducho ten iznulin treba ..teraz je ovela cistejsi a efektivnejsi ako ked sa davali prasaci alebo psaci..teraz ho vyrabaju na zaklade ludskeho genu

DiabetikIvo

- mira,

prepáč, prečítala si si riadne to čo som písal? Asi nie, lebo, sorry za výraz, "cikáš mimo misu"!

Mira, ja nedostávam žiadne príspevky od štátu a na to, čo chcem aby mi slovenské zdravotníctvo poskytovalo na dobrú a adekvátnu liečbu môjho diabetu si zarábam svojou pomerne náročnou prácou, vďaka ktorej idú z môjho platu nemalé prostriedky na zdravotníctvo.

Vďaka tomu, že vyše 20 rokov uplatňujem u seba selfmonitoring t.j. meranie glykémie a sledovanie hodnôt cukru a acetónu v moči, na základe ktorého výsledkov si upravujem každú dávku inzulínu, som za vyše 38 rokov života s diabetom typu 1 (ktorý zatiaľ nie je vyliečiteľný, hoci Ty si presvedčená o niečom inom...) bez ťažkých komplikácií diabetu...

Ovšem prvých 18 rokov diabetu, keď som selfmonitoring a úpravu dávok inzulínu nepraktizoval (v tej dobe to učili robiť rodičov a ich dia-deti asi iba v Detskom diacentre na Úprkovej v Bratislave a detskí diabetici z iných končín Slovenska mali smolu...) sa trochu podpísalo na tom, že mám malý nález retinopatie, ktorý je však už viacej ako 15 rokov rovnaký a na šťastie sa zatiaľ nemení.

Mira, vďaka aplikovaniu selfmonitoringu som nepobudol v nemocnici kvôli diabetu tiež viac ako 20 rokov. Tým som ušetril slovenskému zdravotníctvu nemalé prostriedky.

A som presvedčený o tom, že mám plné právo na to, aby som požadoval od tohto štátu aby mi umožnil žiť plnohodnotný život s diabetom a neoberal ma o ďalšie prostriedky, ktoré teraz musím venovať na to, aby som s diabetom mohol žiť ďalej bez vážnych komplikácií.

Ešte raz opakujem a to si zapíš riadne do pamäti, že svoj diabetes som si nespôsobil sám to po prvé.

Po druhé si uvedom, že ja som si nikdy nevybral "chémiu", ako si mi kedysi vo svojej reakcii napísala! Keby mi lekári pred vyše 38 rokmi pri objavení diabetu typu 1 nenasadili inzulínovú liečbu, tak tu nie som a nemohla by si mi o tej "chémii" písať.

Po tretie si dobre zapamätaj, že tá "chémia" za ktorú Ty pokladáš inzulín nie je niečo neprirodzené, tú "chémiu" majú vo svojom organizme všetky cicavce, dokonca aj Tebe podžalúdková žľaza vyrába inzulín, pokiaľ nemáš diabetes typu 1.

Človeku s diabetom typu 1 pankreas tú "chémiu" nevyrába a preto mu je potrebné dodať patričné množstvo inzulínu injekčne. Ináč sa to zatiaľ nedá, boli pokusy s podávaním vo forme spreja do nosa, ale pokiaľ viem boli s tým spojené problémy s presným dávkovaním a tak tento spôsob bol zatiaľ pozastavený...

Keďže inzulín má bielkovinovú povahu, tak sa nedá podávať perorálne, lebo by bol tráviacim traktom spracovaný ako obyčajná bielkovina a nedostal by sa priamo do krvného obehu - v perorálnej aplikácii však výskumy pokračujú a možno raz budú k dispozícii aj funkčné inzulínové tabletky...

Inzulín nie je ako Ty píšeš nejaká cudzia chemická látka, je to látka ktorú si vyrába organizmus všetkých cicavcov.

Vieš koľko bolo treba pankreasov z mŕtvych zvierat (hovädzí dobytok a prasatá), aby mohla byť vyrobená 1 flaštička inzulínu?

Ako by sa podľa Teba potom mal produkovať humánny = ľudský inzulín? Z ľudských pankreasov? To snáď nie!

Humánny inzulín sa preto vyrába biochemicky a to tak, že ho produkujú živé organizmy - napríklad také obyčajné kvasinky, ktoré produkujú aj inú "chémiu" - napríklad PIVO...

Samozrejme striedma strava pomáha u diabetikov s diabetom typu 1 znižiť potrebné množstvo podávaného inzulínu - s tým s Tebou plne súhlasím, ALE A To SI UŽ KONEČNE UVEDOM nedokáže znížiť jeho potrebu na nulu a tak zbaviť diabetikov s DM1 podávania inzulínu, ako sa snažíš vo svojich príspevkoch ľudí presvedčiť.

Uvedom si konečne tiež, že inzulín, striedma strava, pohyb a selfmonitoring tvoria neoddeliteľnú súčasť života diabetika 1. typu. A časté dávkovanie inzulínu pomocou inzulínovej pumpy dokonale kopíruje potrebu bazálneho inzulínu ľudského tela, ktoré neprijíma sacharidy. Samozrejme u každého diabetika ktorý má inzulínovú pumpu je potrebné nájsť správnu veľkosť dávok a ich rozloženie v čase, čo určitý čas trvá a nemusí sa vždy nájsť optimum...

A príjem sacharidov v potrave sa potom na základe obsahu sacharidov v nej, čo sa najľahšie kontroluje pomocou tzv. sacharidových jednotiek, koriguje veľkosťou tzv. bolusovej dávky toho istého inzulínu v pumpe. Bolusová dávka sa navyše ešte môže rozložiť v čase tak, aby zodpovedala glykemickému idexu prijímanej potravy - t.j. množstvu uvoľnených sacharidov v čase z prijatého jedla.

a adriana

Mira, prosím ťa, už prestań ! Zaver si už naozaj prehnala. Čítaš asi sci-fi o sociálnom štáte. O tých príspevkoch si vážne trepla a urazila si nás všetkých. Nemáš čo robiť, tak si posurfuj, zisti informácie skôr ako napíšeš blbosť.

- mira

Ivo, veverička, počuli ste niečo o rýchlych a pomalých cukroch ? Asi nie, keď neviete, ako to za nás zariadila príroda. Ovocie, jednoduché cukry sa do krvného obehu dostávajú okamžite po položení na jazyk a dvihajú glykémiu nárazove. Polysacharidy z celozrnných neobrúsených obilnín, ktoré obsahujú vlákninu, minerály.... uvoĺňujú glukozu až po strávení v tenkom čreve, a to pomaly a postupne. Glykémia neskáče a príroda teda tvorí rovnovážny stav, ktorý vy tak prácne a s vynaložením obrovskej námahy dosahujete umelo. Zas začnete tvrdiť, že neviem, čo je DM1 . VIEM, že u týchto pacientov sa nevyhneme inzulínu, ale ak nebudú jesť JEDNODUCHE CUKRY, budú mať minimálne o polovicu nižšie dávky ako pri ich konzumácii .
Nebudem sa s vami sporiť, ide vám o to ako vymámiť od štátu čo najvyššie príspevky. Príspevky vám ale zdravie neprinesú.
Ak by vám šlo skutočne o zdravie, dávno by ste sa zaujímali poctivo o príčiny svojej choroby a spôsoby ako ju
VYLIEČIŤ
a nie udržiavať neprirodzene chémiou .