Tehotenstvo a mačky

usiko

leticia,

razstep chrbtice ma preto ze v tehotenstve si nejedla kyselinu listovu, teda jej dostatok, nie od toxoplazmy.....ale dobre, mohlo byt aj od toho....teraz citam, ze prisiny nie su zname, prepac.....

..ale macka, ktora toxoplazmu nema, nie je nebezpecna. nestras ju....

leticia

Steli, nechcem ťa nejako znervózňovať, ale mne sa narodil syn s rozštepom chrbtice a keď sa pátralo po príčine, prišli na to, že som mala toxoplazmózu. Pýtali sa ma, či som bola v kontakte s mačkou, či som jedla surové mäso a p. Áno, mali sme doma mačky a jedla som tatárske bifteky zo sur.mäsa. Brala som veľmi veľa liekov a za tým som potom mala ešte 2 zdravé deti. Lenže to sa stalo pred 3O rokmi. Keďže je mačka očkovaná, myslím, že by sa ti nemalo nič stať. Držím ti palce.

vevericka

nemas sa coho bat, ak je macka chovana doma a nechodi von uz vobec nie..ale ked sa velmi bojis mozes sa dat aj sama vysetrit na toxoplazmozu..

btw..toxoplasma nie je bakteria ale intracelularna kokcidia..teda zivocich

katka...

Ved niekedy, ked ludia vacsinou byvali len na dedinach, tak tam macky pobehuju hore dole. A urcite nemala kazda zena toxoplazmozu. To len odporcovia maciek strasia. Usiko ma pravdu. Ak mas macicku v byte a nedavas jej surove maso, tak je zdrava.

usiko

v pohode, jasne ze mozes, nemas sa coho bat....tehotnym sa neodporuca pratat toaletu po macke, a ak to musis robit ty, tak s jednorazovymi gumenymi rukavicami, ktore vyhodis po pouziti....kupis v lekarni...

....mozes ju aj na rukach nosit, lebo macky doastanu toxoplazmu tiez len zo suroveho masa, teda logicky ak tvoju macku krmite spracovanym masom, nema ju z coho dostat....

...ak chces mat istotu, chod ju dat prezriet veterinarovi, on pomocou testu hned zisti, ci ma toxoplzmu /ale urcite nema/ a budes si na istom....

..to su len povery starych materi, ze nechytaj macku, ked si tehotna.....ved si citala ze macky su skoro najmenej rizikove.....

na fore modry konnik som citala, ze jedna sa nakazila toxoplazmou, a v 5mmesiaci porodila martvy plod....a macku ani nevidela, nieto este hladkala....takze pozor na varenie masa, na ovocie a zeleninu, to trba dobre umyvat......zavidim ti ze mas macku, a velmi :-)))

usiko

no, som tehotna a mackofil...macku sice nemame ale hldkam vsetky, co na ulici ku mne prilakam :-)))

..takze ak si nagooglujes pojem toxoplazmoza a tehotnost tak ti vyjde v skratke toto: ak zena dostane toxoplazmu v prvych 3 mesiacoch, poskodi jej to dieta, lebo treba nasadit silne atb a podobne, a aj samotna bakteria je skodliva.....aALE: macky a ine zvierata predstavuju len 20 percent z celkoveho rizika, zvysok tvori nedostatocne upravene maso, napr, ked varis a ochutnavas, alebo ked zjes nedobre umytu zeleninu, na ktorej je nahodou toxoplazma z vykalov macky...u macky su nebezpecne len vykaly, aj to iba vtedy ked macka ma toxoplazmu...takze ak dodrziavas hygienu, bud bez obav, ale macku chod skontrolovat, ci nema toxoplazmu...a klud.....