sociologicky vyskum (?)

Príspevok v téme: sociologicky vyskum (?)
kdejeIQ

Ahojte,
chcela by som vas poprosit o nejake rady na temu sociologickeho vyskumu. Ma to byt vyskum kvantitativny-dotaznikovou formou, cize skor nejaku taku uzsiu temu zameranu na urcitu skupinu ludi... Napadlo ma nieco v tom zmysle, ze Vplyv vzdelania rodičov na vzdelanie detí. Ale chcela by som mat viacero moznosti, z kt. budem vyberat.
Diky ;)

kdejeIQ

Super napady, lost ;)
Mas pravdu, je to celkom zaujimave s tymi VS...ja napriklad asi tiez patrim k tym "nedobrovolnikom". Aj ked pracovat by sa mi asi tiez este nechcelo. Mojim snom bolo ist studovat psychologiu. Bohuzial som sa nedostala a po dvoch rokoch na prave, som teraz skoncila na ekonomickej. Nastastie mam taky odbor, ktory zahrna aj psychologiu, sociologiu a ine veci, co ma bavia. Pravo nebolo ani zdaleka to prave orechove pre mna. Ani povahu na to nemam...

lost

moze to byt dotaznik s jednou otazkou? :)

1. Oplatilo sa studovat na VS ?

alebo

1. Ak by ste mali na vyber, studovali by ste tu VS znova?

alebo

1. Studovali ste len pre tutil ?

alebo

1. Pracujete v rovnakej oblasti ako studium na VS?

alebo

nieco na ten sposob, ci maju VS vobec vyznam, alebo ci je to len taka masova ovecakren alá "dnes je to "in" "

celkom by ma zaujimalo kolko ludi ide na VS len a len preto ze ich to naozaj bavi, a kolko ludi je donutenych - ale z akehokolvek dovodu, rodicia,financie,oveckaren,stupidny zamestnavatel,a podobne...

osobne odhadujem ze nadpolovicna vacsina :P patri k tomu "nedobrovolne"

kdejeIQ

Dakujem za prispevky. Sice som nedostala ziadny novy navrh na temu, ale aj tak dakujem za odpovede :)
Myslim si, ze vo vseobecnosti plati, ze menej vzdelani rodicia vedu dieta k tomu, aby si co najskor naslo pracu a prinasalo domov aj ono vlastny prijem. Ak samozrejme ide o socialne slabsiu rodinu. Nikde vsak nie je napisane, ze clovek bez maturity alebo VS sa nemoze dostat ci uz zhodou okolnosti, stastim, alebo svojimi vedomostami, podlostou, priebojnictvom na celkom vysoke miesto.
Jak povedal jeden mudry clovek - Vsetko je relativne.
Ale tak pre ucel vyskumu, musim zistit nejaku statistiku :)

jajka001_

hej ma to vplyv, za prve, prostredie, v ktorom vyrasta, hodnoty,ktore preferuju rodicia a ktore sa snazia presadit aj u deti, za tretie, casto az nutenie, za stvrte, v dnesnej dobe je vs standard

je jasne ze rodicia s nizsim vzdelanim a nizsim prijmom nemavaju take ambicie ani taku tuzbu sa presadit, a deti sami o sebe su skor lenive sa ucit, takze tam zas nasleduju vzor rodicov a staci im nizsie vzdelanie

ale v oboch kategoriach su vynimky
su rodicia ktori tlacia svoje deti na vysku,hoci na to vobec nemaju, na akukolvek, len aby sa nemuseli hanbit pred znamymi ze ich dieta nema vs - tzv snobi
a su studenti ktori su prirodzene ambiciozni a nepotrebuju sa nechat tlacit rodicmi

lost

moji rodicia nemaju ani maturitu, no a ja som VS nedokoncil, nasiel som si nieco lepsie :)
hold som blby, ale aspon zijem :)

no to mas tak, ze asi skor zalezi od toho ako je dieta motivovane, ale mozno ze aj od toho ako ho do ucenia tlacia rodicia pocas uplne celeho detstva, od 0.00 az po 2x.xx rokov...

ak ma velmi prisnych rodicov, co dokazu dobre odfiltrovat zly vplyv prostredia (drogy,sex,rock&roll,alkohol :D) tak ma asi vyssiu sancu na VS, ako ten, kto ma rodicov s 5xVS, ale su zaneprazdneny v praci a dieta si uziva luxus na ich ucet, tj. nema predstavu o hodnote penazi, tj. nema ani motivaciu ist na VS, lebo je "zabezpeceny"
ale moze byt aj rodic bez maturity a moze dat pekny priklad (staci aj moralny a stipku intelektualneho)a moze dieta mat VS...
alebo moze mat dieta zleho rodica/rodicov a prave to ho moze motivovat pre dokoncenie VS
a moze aj prave presne naopak :D

ktovie ktore je castejsie...

kdejeIQ

Nejde o nic odborne. Ide len o teoreticku cast vyskumu, dotaznik nebudem davat nikomu vyplnat.
Myslela som skor to, ze ako ovplyvnuje vyber vzdelania deti, vzdelanie rodicov. Islo by o stredoskolskych studentov, ktori sa prave rozhoduju, kam pojdu dalej. Ak mam rodicov vysokoskolakov, je velka pravdepodobnost, ze na vysoku pojdem aj ja...Toto som tym myslela. Ale chcela som akoze zistit, ci to ma naozaj nejaky vplyv na rozhodovanie deti.

bleee

čo prepokladaš? ze vzdelanejsi rodicia budu mat vzdelanejsie deti? Celkove vzdelanie deti mozes zistit az po ukonceni vzdelavacieho procesu, cize deti by mali byt v tvojom veku a rodicia vo veku tvojich rodicov. Tiez je rozdiel vzdelanie a zamestanie. Niekto nemusi mat dobre vzdelanie, ale moze mat dobre zamestnanie. Jeho deti tiez mozu mat vyssie vzdelanie.
A taktiez prakticka vyuzitelnost - na co vyuzijes vysledky vyskumu?

To vsetko su veci, s ktorymi by ti mal pomoct skolitel prace, ktory je za to plateny, nie ludia na fore