Kyselina listova

0vecka

ja888 co sa do nej navazas?? len preto ze proste nejde tou tvojou ezoterickou cestou je akoze nizsi zivocistny druh ako ty?? a aj kebyze sa to da dostat zo stravy je ovela jednoduchsie si dat jednu tabletku ako vyhladavat potraviny ktore jej mozno nechutia a pchat sa nimi len aby si bola spokojna....

Joleen

Takmer 50% európskej populácie má v dôsledku genetickej mutácie nedostatok enzýmu MTHFR (5,10 methylen-tetrahydrofolátreduktáza), ktorý je potrebný na metabolickú premenu kyseliny listovej zo stravy na jej aktívnu formu. Približne 10% populácie má narušené obidva gény (homozygoti TT) a nedokážu MTHFR vytvárať vôbec, 40% má narušený len jeden gén (heterozygoti CT) a produkcia MTHFR je znížená.
U mužov a žien, ktoré ešte nerodili sa tento defekt nezistí, pretože nedochádza k zvýšenej potrebe folátov. Problém sa často objaví až počas tehotenstva a bez včasnej liečby môže mať veľmi nepriaznivý dopad na vývoj plodu.
Riešením je preventívne užívanie biologicky aktívnej formy kyseliny listovej (folátu), ktorou je kyselina levomefolová (levomefolic acid, 5-MTHF, l-methylfolate alebo 5-methyltetrahydrofolate).

ja888

Pocahontass v tom pripade nemas zdrave telo. Ak je zdrave telo musi zdravo fungovat a teda aj prijimat z potravy ziviny. Preco teda neriesis radsej pricinu? Preco neriesis to ze tvoje telo nevie prijat z potravy kyselinu listovu? Teda to je tvoja vec. Ani mi nemusis odpovedat len poukazujem na ten pristup.... moje telo nieco nevie prijat tak budem fokonca zivota brat doplnok alebo lieky... hm ja radsej by som si spravila detox a poriesila pricinu. A prosim nechcem pocuvat o tomako je nieco dedicne....

pocahontass

ja888 obmedzene uhly pohladu? ty citas co pises? ty mas obmedzeny uhol pohladu a nepripustas nic ine. Ja sa zdravo stravujem dlhe roky, pravidelne cvicim a aj tak som musela zacat brat kyselinu listovu. Preco? pretoze moje telo ju nie je schopne zo stravy spravne vyuzit. Mne nepomoze ani keby sa moja strava skladala len z potravin ktore su na tuto kyselinu bohate.

sadP

Najprv j888 - excelentny pristup, v tomto pripade, ked sa zaradi raw strava, alebo aspon veganska strava s vysokym podielom zeleniny a ovocia, hlavne zeleneho (plus smoothies), nedostatok kyseliny listovej nehrozi. Teda dennu davku, dokonca aj s rezervou, naplnis. Dokonca aj v tehotenstve.

Na co si vsak musis dat pozor, su geneticke mutacie. Niektorym ludom neostava nic ine ako suplementovat methyl-folat. Inym ludom zase moze sposobovat problemy. Viac je to popisane v tomto clanku:

www.ancestralizeme.com

Odhaduje sa, ze az 50% populacie trpi zhorsenou produkciou enzymu, ktory je potrebny na vyrobu aktivnej kyseliny listovej. Nielenze im hrozi zvyseny homocystein, zle sa odburavaju urcite hormony, ale navyse, doplnat synteticku kyselinu listovu je pre nich nebezpecne, na co som poukazoval, lebo sa im bude hromadit v krvi. To neznamena, ze ich zabije, alebo im zabije dieta. To len znamena, ze sa im zvysi riziko rakoviny, a este za to aj platia (za doplnky), a este k tomu, musia hltat tabletku, co je samozrejme neprijemne. Na to som sa snazil poukazat, aby to ludia nerobili, aby nebrali synteticku kyselinu listovu, ale methylfolat, a pokial maju geneticku poruchu, tak uz len ak zvysit podiel surovej zeleniny v strave, nastudovat si, co obsahuje najviac kyseliny listovej, a toto si denne davat, a aj odstavovat.

Este davam do pozornosti tento clanok:
chriskresser.com

Nerozumiem, ako mi niekto moze napisat, po tolkych informaciach, co sem dam, ze som sa asi zblaznil, ked ich odhovaram od brania kyseliny listovej, a ze gynekologovia to doporucuju, takze to bude preto dobre. A zaroven mi napisat, ze niekto to bral a nic mu nebolo... no dobre, ale ako vies, ze za 30 rokov z toho nebudes mat rakovinu? Predsa nebudes brat nieco, co ti zvysuje riziko rakoviny.... ked tu kyselinu listovu mozes doplnit zo stravy, alebo methyl-folatom.

lombardo1981

Nie, RAW mi neleží v žalúdku. Ani ľudia, ktorí na nej frčia. :)
Skôr ľudia, ktorí považujú svoju pravdu za tú generalizovanú. Pretože generalizovanie nikdy nie je na mieste. A to by si mali ľudia konečne uvedomiť.
Inak by sa, žiaľ nestávali prípady, že niekto odporučí "zdravé stravovanie" niekomu, kto si to jeho "zdravé stravovanie" nemôže dovoliť.
A to isté pltí aj o tu tak preferovaných doplnkoch. O nich a ich kontraindikáciách som tu popísala kopu riadok a viedla nespočetné "debaty" s... To je to, o čo mi tu ide. Upozorniť na to, že minca má dve strany. A treba vidieť obe. Nielen jednu.

ja888

To iste mozem povedat aj ja :)
Toto je forum kde sa kazdy moze vyjadrit a nie vlakno o dialytickych tehotnych pacientkach. Jest viac zelenych potravin a celkovo potravin kde je kyselina listova je zdravsie. To je ta zdravsia strava. To nie je nic komplikovane.Ja sa tu nebavim o tom co ja povazujem za zdravu stravu ale o tom ze sa da jest zdravsie potraviny v tehotenstve a nemusiet jest synteticke kyseliny listove ked je v prirode obrovska hojnost potravin ktore ju obsahuju. Islo mi o toto. Ale je v poriadku zema nechces pochopit. Raw ti lezi v zaludku a to ze niekomu funguje zjavnr tiez. To je v pohode. Ja ta nenahovaram. Nemozeme vsetci robit a jest to iste. To by zanikla roznorodost.

lombardo1981

Buď stále nechápeš, čo som tým sledovala alebo to pochopiť nechceš.
Zdravé stravovanie je príliš široký pojem. A dialyzačných pacientov som uviedla iba ako extrémny príklad.
Ľudia majú tendenciu aplikovať svoje skúsenosti bez toho, aby o človeku vedeli viac. Viď tvoja veta: "Kazdy chvali to, co mu robi dobre." Občas môže byť viac ako nebezpečná.

ja888

To je vsetko v poriadku az na maly detail ze vacsina tehotnych pravdepodobne nema take tazke ochorenie zeby nezvladala prijimat kyselinu listovu potravou keby chcela. O co mi povodne islo. To glorifikovanie raw stravy bol len priklad zesato da aj bez tych umelych vitaminov. Tolko k tomu. Nebudem to tu dokola opakovat. Kazdy chvali to, co mu robi dobre. Pekny den

lombardo1981

A ja som ti zase chcela len naznačiť, že zdravo nie je všeobecný pojem. Nie kvôli tomu, že sa tu snažíš RAW stravu glorifikovať. Lež kvôli tomu, že pojem zdravá stava je často iba spájaný s vegánstvom či surovou stravou. A toto absurdná predstava súčasnej doby. Aj žena na dialýze môže otehotnieť. A podľa určitých dogmatických predstáv sa bude samozrejme stravovať zle, pretože si nemôže dovoliť jesť veľa ovocia a surovej zeleniny. Vlastne, pre uľahčenie jedálneho lístka, sa odporúčajú také 3 kusy surovej zeleniny týždenne. Niekto môže viac, niekto ani to. Veď aj pri varení zeleniny musia tú vodu zliať a na prípravu jedla t tej uvarenej zeleniny musia použiť inú. A samozrejme ani dusenie zeleniny neprichádza do úvahy.
A možno ťa to prekvapí, ale bola som svedkom toho, ako nejaká dobrá duša dialyzačnej pacientke odporučila RAW stravovanie, že je brutál zdravé. A aby sme sa vyhli zbytočným konfliktom, netvrdím, že si toho schopná.