6 krokov k matnej pleti bez akné

Príspevok v téme: 6 krokov k matnej pleti bez akné
Vladimir :)

Mastná aknózna pleť je problém, ktorý závisí od mnohých faktorov, ako je napríklad ročné obdobie, teplota, vlhkosť a koncentrácia exhalátov v ovzduší, stravovanie, stres i množstvo spánku, mohol by som pokračovať... Tieto ťažkosti sa objavujú najmä v období adolescencie a menopauzy, keď sa seborrhoe objavuje v najväčšej miere. Pre zdravú pleť je potrebné absolvovať niekoľko krokov, ktoré tvoj problém môžu zmierniť, v lepšom prípade úplne odstrániť.

1. Jedlo. Dávajte si pozor na to, čo jete. Prehnane mastná, ale aj nízkotučná strava spôsobuje zvýšené vylučovanie kožného mazu. Ak sa k tomu pridá nečistota, ktorá upcháva pór, je vyrážka na svete. Skúste obmedziť niektoré potraviny. Sledoval som na sebe, že kvalitu pleti zhoršuje najmä mlieko a mliečne výrobky, všetky pikantné jedlá a v menšej miere paradajky. Fámy okolo čokolády sa nepotvrdili ani mne, ani výskumom, takže tú si neodopierajte. Samozrejme, ak nejde o čokoládu, v ktorej je ukrytý "pohár plný mlieka" :)

2. Spánok. Spite aspoň 8 hodín denne a výraznou mierou prispejte k zlepšeniu stavu pleti. Opäť som si na sebe overil, že po "4-hodinových" nociach a stavoch mastnej aknóznej pleti mi 8-9 hodinový spánok veľmi pomôže.

3. Kozmetika. Nemám priame skúsenosti s užívaním tabliet, predpísaných dermatoveneorológom, ale spolužiakovi, ktorého pleť bola roky naozaj v hroznom stave, sa po niekoľkomesačnej kúre Aknenorminom akné VYLIEČILO a už rok som u neho nespozoroval čo i len náznak vyrážky, či mastnej pleti. Mne osobne veľmi pomáha kozmetika z lekárne, konkrétne BIODERMA, rad SÉBIUM. Môžete vyskúšať SÉBIUM MOUSSANT GEL (naozaj zmatuje pleť na takých 6-12 hodín), resp. pleťovú vodu SÉBIUM H2O (nevysušuje tak, ako penivý gél, ale je vďaka micelám takisto pomáha). Na ošetrenie použite večer krém SÉBIUM AKN, ktorý robí naozaj pokroky v regulácii mazotoku a eliminácii nedokonalostí. Ak vás trápia podkožné vyrážky – to sú tie väčšie a hlbšie, ktoré veľmi bolia, mohol by vám pomôcť lokálne aplikujúci sa krém SÉBIUM AI, aj keď neviem, či by dokázal odstrániť aj hlbokú vyrážku. S týmto problémom je dobré obrátiť sa na kožného lekára (buď toho svojho, alebo sa poinformujte o naozaj kvalifikovaných medikoch,ktorí aspoň vstanú spoza stola a pozrú sa vám na to zblízka). Dobre ohlasy má tiež značka Eucerin.

4. Čistenie pleti v salóne. Určite nezabúdajte na pravidelné návštevy kozmetického salóna (spravidla každé 4 týždne), kde vám pleť vyčistí kvalifikovaný pracovník. Ošetrenie výrazne pomáha redukovať výskyt nedokonalostí v budúcnosti. Kozmetičke stačí dobre ostrá ihla a odstráni aj tie najhlbšie vyrážky:) A milí páni, salón nie je iba ženská záležitosť!

5. Holenie. Ak daný problém trápi muža, môže výrazne súvisieť s holením. Vo všeobecnosti je odporúčané používať namiesto žiletiek a britiev elektrické holiace strojčeky, ktoré pleť tak nedráždia a nepoškodzujú vrchné vrstvy epidermy. Aj drobná ranka je miestom vnikania baktérií (p. acnes), ktoré sa množia a dostávajú do hlbších vrstiev kože. Tzv. čierne bodky, ktoré nie sú odstránené, sa môžu kedykoľvek zmeniť na červené boľavé miesta - zapálené bursa (ložiská), ktoré v tom lepšom prípade hnisajú, v horšom sú lokalizované hlboko v koži a spôsobujú nepríjemnú bolesť. Dôležité je pri holení používať penu na citlivú pokožku s ochrannými zložkami (ak sa holíš žiletkou) a krém/vodu po holení. Pozor si treba dať na čisto alkoholové vody, ktoré nie len štípu, ale aj dráždia kožu a tiež mazové ložiská. Takže len v malom množstve, alebo radšej ten balzam po holení, najlepšie bez obsahu alkoholu. Je lepšie holiť sa aspoň raz za tri dni, pretože chĺpky môžu vrastať do kože – a podobný problém je na svete.

6. Nechytať, neškrabať, nevytláčať!!! Krok, ktorý je snáď každému jasný. Rozdráždená vyrážka je väčšia, červenšia, boľavejšia a čas na jej zahojenie sa neúmerne predlžuje. Vytláčajte, až keď sa objaví „biela bodka“ v strede. Lepšie je však nechať prácu na kozmetičku.

Zahoďte starosti za hlavu, usmejte sa... a budete krajší :)

Samozrejme, ďalšie vaše rady, či už odborné, alebo tie domáce, uvíta každý.

veru neviem

Vladimir, ja mam taku plet povedzme celkom ok, nejake extra hnisave vyrazky nemavam, len sem tam sa mi nejaka urobi a aj to len vtedy ked mam dostat kramy :) ale mam velmi rozsirene pory to mi povedala aj moja kozna a to ma dost trapi :( toho by som sa chcela zbavit plus tie cierne bodky tiez moc nemavam ale skor mam nejednotny ton pleti a take akoby flaky, take cervene miesta na licach po zapalenych vyrazkach co som mavala pred par rokmi.. dokazala by ma toho kozmeticka zbavit?

I_love_182

Je pravda že sa nestravujem moc dobre... večšinou nejem moc zeleniny ani ovocia... hemoglobín som mala 70 :( a furt sa mi to nelepší... neviem ako sa mám správne stravovať...

Vladimir :)

Pre "I love..." Zrejme si sa ako vegetariánka nestravovala správne. Ja som VEGETARIÁN 7 ROKOV!!! a toto obdobie je pre mňa najvitálnejšie a najbezchorobnejšie. Nielenže som schudol a zlepšil si dovtedy mierne ťažkú formu akné, ale posilnil som si imunitu, zbavil sa alergie a vyššieho krvného tlaku a tepu a cukru a tuku. Život bez mäsa je pre mňa oveľa lepší. Najzaujímavejšie je, že sa mi po vylúčení akéhokoľvek mäsa a výrobkov ZDVIHLA HLADINA ŽELEZA ZO SMRTEĽNÝCH 4,5 na 18!!! jednotiek/l.
Do stravy treba zahrnúť nielen veľa ovocia (banány, citróny, grapefruity, pomaranče, hrozno, čučoriedky, hrušky, jablká, jahody, maliny, žltý melónň a zeleniny (brokolica, karfiol, baklažán, CESNAK a cibuľa, cvikla, čakanka, FENIKEL, stonkový zeler, hrášok, kaleráb, paprika, mrkva, kapusta červená a čínska, paradajky a výrobky z nich), ale aj strukoviny (cícer, šošovica, fazuľa, kukurica), tofu, špaldu, celozrnné výrobky, klíčky, tekvicové a slnečnicové semienka, mletý ľan a sézam, naturálnu ryžu, ovsené vločky a otruby, mandle, kešu orechy, vlašské orechy, olivy, prírodné koreniny (majú antioxidačné, imunostimulačné, keratoregulačné a protizápalové vlastnosti - koriander, mäta, oregáno, tamián, rozmarín, PETRŽLENOVÁ VŇAŤ, kôpor, bobkový list, kurkuma a aníz) a mliečne výrobky (ak vám samozrejme nezhoršujú stav pleti)... to je len zlomok...
Vitamínovou bombou je aj ARAŠIDOVÉ MASLO a mne chutí výborne, či už na celozrnnom chlebe, alebo v jedlách, napr. zo špargle...

lienka lenka

no nie prelievať :) ale je veľa ľudí ktorý pijú minimum tak ako ja. teraz vypijem cca 2l a naozaj je to vidieť. ja sa nevydržím netlačiť, som z toho na nervy, no a keď dodržujem pitie rýchlejšie sa mi hojí začervenanie. ja viem že je to zlé sa tlačiť, ale ja som slaboch :D

I_love_182

dva roky som bola vegetarinaka no musela som s tým prestať pretože ma to dotiahlo až do nemocnice a ako som musela začať jesť meso moja tvár sa nenormálne zhoršila... môže to byť aj tým? .... meso jem asi tak raz za dva týždne ale aj tak... ževraj to čo jeme sa odzrkadľuje na pokožke....

Vladimir :)

Určite netreba vynechávať pitie. Zase sa nemusíte preliať tak, aby vám tiekla cez uši, ale tak 1,5-2,5 l (podľa hmotnosti) bohato stačí.
Na pleť sa mi osvedčili aj jablká, ktoré obsahujú "skrášľovacie" pektíny a vitamíny. Stačí 1-2 denne.

lienka lenka

hlavne treba piť veľa veľa čistej vody! bez bubliniek. bez pitného režimu krémiky nepomôžu. mám to odskúšané, ja nikdy nie som smädná, takže sa do pitia nútim, mala som hroznú pleť lebo som vôbec nepila. za deň som ledva ledva vypila 2 dcl vody a k tomu pijem 4 kávy... boľavé podkožáky som mala na lícnych kostiach a lícach a tak ma boleli že keď som sklonila hlavu tak som ich cítila jak kameň. tak ma boleli na dotyk že som si nemohla poriadne umyť tvár. takže veľa vodičky! ;)

laVra

Súhlasím s Vladimírom, ja mám rozšírené póry a uhry, občas aj červené zapálené vyrážky, po vyčistení pleti u kozmetičky bola moja pleť na druhý deň super, hladká, lepšie na nej vyzeral aj make-up, keď je pleť upchatá, vstrebáva len minimum účinnych látok z krémov. Skutočne záleží od stavu pleti, ako bude vyzerať po vyčistení, v ten deň - respektíve večet vidno na nej že je začervenalá, ale na druhý deň je to ok. Aspoň u mňa a samozrejme, že záleží od kozmetičky. Mne sa na mojej pleti osvedčila propolisová tinktúra, krém s aloe a propolisom, pravidelné odličovanie, masky - napr. bahenná, pílingy, prach. maska z morských rias, čist. gél Bioderma,)

Vladimir :)

A ešte pre "veru neviem" postup u kozmetičky.

Netreba sa báť, až na vytláčanie zapálených vyrážok je to vcelku relax. Neviem, či to všade prebieha rovnako, ale opíšem postup mojej kozmetičky. Ľahnete si na "operačný stôl" a pleť vám očistí pleťovou vodou. Zapne prístroj, ktorého vývod umiestni pred vašu tvár. Po chvíli začne z neho vychádzať teplá vlhká para, ktorá prúdi na vašu tvár asi tak 10-15 minút, aby sa naparila a vytláčanie prebehlo ľahšie. Síce mám niekedy pocit nedostatku kyslíka, ale treba si na to zvyknúť. Po naparení pristúpi kozmetička k vytláčanmiu. Vezme si gazičku namočenú v dezinfekčnom prípravku, sterilnú ihlu a nemieri na vašu tvár svetelný kruh, v ktorého strede je lupa. Tou si prehliada vašu tvár a všetky drobné nedokonalosti rukami pomocou gazičky vytláča. Tú môže niekoľkokrát vymeniť. Proces trvá spravidla 10-25 minút, podľa stavu pleti. Na "vytlačenú pleť" kozmetička nanesie bahennú masku, ktorá vám ju pekne stiahne a ukľudní póry. Maska pôsobí tak 15 minút. Po jej zmytí vám ešte nanesie krém podľa typu vašej pleti a môžte ísť domov. Mňa stojí ošetrenie 8,3 €, ale to závisí od salónu a kraja.

Vladimir :)

Naozaj by ste si návštevu kozmetičky mali naplánovať na koniec týždňa, alebo obdobie, keď nemusíte pár dní vychádzať. Ak totižto máte zapálené vyrážky, po vytlačení budú ešte tak 2-3 dni dosť červené a nebudete vyzerať k svetu. Pleť však netreba ihneď upchávať make-upmi, ale je dobré trocha ju regenerovať doma (už večer po čistení aplikujte kozmetiku, ktorú bežne používate). Ak však zapálené vyrážky nemáte a kozmetička vytlačí len čierne bodky, zásah na pleti takmer nevidno, resp. je to na druhý deň v pohode.