Rakovina prsníka a estrogeny

Príspevok v téme: Rakovina prsníka a estrogeny
dobele

Prosím o info ohľadom pokračovania liečby po chemoterapii a radioterapii v dôsledku karcinómu prsníka. Nakoľko mi okrem iného bola zistená pozitivita, čo sa týka estrogénov (ER 60%, cerb-b2: skore 1+, bc12 20%), lekár navrhuje doplnkovú liečbu tamoxifenom niekoľko rokov, ktorý má toľko vedľajších účinkov až až (okrem iného i to, že rakovina sa môže objaviť v druhom prsníku resp. na maternici). Je možné uvedený problém, čo sa týka estrogénov riešiť podávaním iných preparátov, ako som sa dočítala- DIM, I3C alebo yamu? Ako je to v prípade ľanového oleja- je veľmi preferovaný v liečbe a prevencii rakoviny, avšak podľa info na internete obsahuje fytoestrogény ,takže asi tiež nie je vhodný pre všetky typy rakoviny. Momentálne som po chemoterapii a po jej 3.dávke sa menštruačný cyklus prerušil a je možné , že aj skončil. Ťažko povedať. Ďakujem za odpoveď.

llek

Egistrozol je anastrozol a je to tiez antiestrogen. Pouziva sa tiez v adjuvantnej, teda zaistovacej liecbe Ca prsnika alebo tiez pri liecbe metastatickej choroby. Moze sa podavat len zenam, ak su uz v menopauze. Ja viem, ze clovek je zhrozeny, ked si pozera vedlajsie ucinky. Lenze vedlajsie ucinky liekov vzdy musime posudzovat podla toho komu a preco dany liek podavame. Ak Tamoxifen alebo anastrozol znizi riziko vzniku metastaz a teda recidivy ochorenia pri Ca prsnika, tak jeho vedlajsie ucinky su vyvazene jeho prinosom (lebo vznik metastaz posuva pacientku do uplne inej situacie, ako ked sa ochorenie nevrati)Ak by som tieto lieky chcela davat zdravej zene, tak iste, jeho vedlajsie ucinky by absolutne neboli vyvazene jeho prinosom.Tak je to aj s cytostatikami a s mnohymi inymi liekmi, ktore maju vyznamne vedlajsie ucinky. Vzdy musime vediet, preco tie lieky podavame a musime si byt isti, ze ich prinos prevazuje alebo aspon vyvazuje neziaduce ucinky. Vedlajsie ucinky Tamoxifenu aj anstrozolu su podmienene tym, ze blokuju ucinok estrogenu na tkaniva. To len dokazuje, ake su nase hormony v zivote dolezite a co sa stane, ked ich ucinky musime blokovat.

camilla5

Dobrý deň všetkým, ja som tiež po liečbe karcinómu prsníka, 3 mesiace som užívala
Tamoxifén, lenže sa mi začalo niečo diať v nohách, po testoch zistili, že mám nábeh na trombózu, tak mi liek zmenili na Egistrozol. Tiež som bola zhrozená z vedľajších účinkov tamoxifénu a som rada, že ho už neberiem. Lenže ten egistrozol zas odvápňuje kosti. Vraj budem brať lieky na spevnenie kostí.

llek

Ja poznam SPC pre Tamoxifen a viem, co mate na mysli. Je to tam dost nestastne formulovane, ale to je dosledok toho, ze tieto dokumenty sa prekladaju z Aj a nezriedka to robi sice jazykar,ale nelekar, takze pouzije tak trochu cudne formulacie. Je tam uvedene, ze bol pozorovany " vyskyt duplicitnych nadorov v inych lokalitach ako v endometriu a v kontralateralnom prsniku" co ale znamena, duplicitne nadory mimo kontralat prsnika a endometria. Ci vznik duplicitnych nadorov suvisi s podavanim Tamoxifenu suvisi alebo nie, to nie je jasne. Nie je zname, ze by pri liecbe Tamoxifenom bol pozorovany zvyseny vyskyt duplicitnych nadorov. Ked prebieha klinicka studia a v ramci nej sa podava nejaky skumany liek (naproklad ked sa testoval tamoxifen), tak sa zaznamenavaju vsetky neziaduce ucinky a napriklad aj vyskyt akehokolvek ineho nadoroveho ochorenia, ktore v priebehu liecby a po jej ukonceni vznikne. Nie vzdy je ale mozne jednoznacne povedat, ci vznik ineho, teda duplicitneho nadoroveho ochorenia suvisi s podavanim skumaneho lieku, alebo nie, lebo duplicitne nadorove ochorenia sa realne v zivote vyskytuju, su pacienti, ktori maju za zivot diagnostikovane aj 3 rozne nadorove ochorenia

dobele

pre RNG- uvedené prípravky nie je okrem I3C dostať v SK, takže si ich treba objednať v USA? Máte prosím kontakt?
Ďakujem.

dobele

pre llek- skúste si kliknúť na stránku:
www.adcc.sk
na SPC alebo www.adcc.sk tam je uvedená info ohľadom výskytu duplicitných nádorov.
Ďakujem za Vašu reakciu.

sunnysweetie

dobele, ak by si si chcela objednat DIM, daj mi vediet, aj ja si ho idem objednat z USA :) marilyn2601@azet.sk ;-)

llek

Neviem od kial pochadza informacia o duplicitnom nadore v druhom prsniku pri uzivani Tamoxifenu. Co je zname a co aj vieme je to, ze treba sledovat akekolvek zmeny na maternici. Ale ako som povedala, to su zname veci a da sa vcas zakrocit. Tamoxifen sa pouziva uz dlhe roky, je to overeny liek a jeho vedlajsie ucinky su zname a skutocne si napamatam, ze by u niekoho vznikol duplicitny nador v prsniku v dosledku uzivania Tamoxifenu. Naopak, moze znizit riziko vzniku karcinoimu v druhom prsniku. Prebehli aj studie v ktorych sa pouzival Tamoxifen ako tzv chemoprofylaxia u zien s vysokym rizikom vzniku karcinomu prsnika, aby sa znizilo riziko vôbec vzniku nadoroveho ochorenia.
Co sa tyka krcovych zil, vsetky lieky ktore sa pouzivaju v ramci hormonalnej liecby pri karcinome prsnika zvysuju riziko vzniku zilovej trombozy. Najlepsou prevenciou je dostatocny pohyb, dostatok tekutin a snad najdolezitejsie kompresivne pancuchy

dobele

pre llek- sorry nejedná sa o návrh doplnkovej liečby, ale je to vlastne plán ošetrujúceho lekára po ukončení rádioterapie. Podľa SPC ktorý je voľne dostupný na webe, je práve medzi špeciálnymi upozorneniami uvedené, že príčina vzniku duplicitného nádoru v druhom prsníku, ktorá je častá nie je objasnená. Je možné tamoxifén brať v prípade, že som po operácii kŕčových žíl a i naďalej kŕčové žily mám?
Ďakujem.

dobele

Otázka pre RNG - týka sa i ohľadom prípravku ľanové semeno- na stránke www.tml.cz je uvedené: Lněné semínko obsahuje fytoestrogeny, rostlinné estrogeny, které se podobají ženským estrogenům, takže olej může působit na menstruační cyklus tím, že vyvažuje poměr mezi estrogenem a progesteronem. Pomáhá zlepšovat stav děložní sliznice a tím může ovlivnit některé formy neplodnosti. Pro své protizánětlivé účinky může lněný olej mírnit menstruační bolesti a bolesti při fibrocystóze prsů. To znamená, že uvedený prípravok nie je pre mňa vhodný? AKo je to v prípade lecitínu- je zo sóje, ktorá sa pre obsah estrogénov tiež neodporúča .