Spoznat priatela - váznu znamost?

Príspevok v téme: Spoznat priatela - váznu znamost?
angelika1563

Som veriaca a na pokecové znamosti na nete moc neverím, uz som skusala si podat inzeráty aj na iné stránky na nete, snad som vyskusala vsetko z netu, kde sa dá zoznamovat, existuje este nieco kde som nebola? Ako ste vy kde ste spoznali svojho milu, milého, ale nerátam pokec, o také znamosti moc nestojím, síce sa tam daju spoznat aj fajn ludia ale nie vztah pre veriacu zenu. Chodím aj na akcie veriace niekedy, ale tam ma este asi ziadny muz takto neosloviil, a prílezitosti doma nemam. Preto nemate nejaký napad, alebo tu nechodia normálnejsí chalani mam 27 rokov. Dakujem za odpovede.

bella12

Je pravda, že my kresťania sa častokrát nesprávame tak, ako to od nás Boh žiada. Najhoršie na tom je, že svojím konaním dávame zlý príklad iným. No keď viem, čo je správne a ako by som mal konať, nemôžem sa pozerať na iných a ospravedlňovať sa, že aj oni to robia. Obávam sa, že takáto výhovorka mi raz, keď budem stáť pred Bohom a bilancovať pred Ním svoj život, nepomôže. Boh vidí do duše každého človeka a navonok rovnaké nesprávne konanie môjho suseda, na ktoré sa odvolávam, môže zhodnotiť inak ako moje, keďže vidí všetky pohnútky, dôvody a motívy jeho konania, ktoré ja nevidím. Preto sa nemôžem uspokojiť s tým, že môžem porušovať božie príkazy, keď to robia aj iní. Hriech iných ma nezbavuje zodpovednosti za moje konanie pred Bohom.

Prvé prikázanie: V Starom zákone sa vzťahovalo na modly, keďže Izraeliti boli obklopení pohanskými národmi a neustále boli v pokušení preberať od nich uctievanie rôznych bôžikov. Pohania si modly sami vyrobili, pripisovali im božskú moc a klaňali sa im. Židia mali zakázané pokúsiť sa zobraziť Boha podľa vzoru pohanov, lebo by to zákonite skôr či neskôr viedlo k modloslužbe. Dnes už takýto spôsob modloslužby nie je veľmi rozšírený (pravdaže okrem rôznych amuletov a iných predmetov, ktorým ľudia veria a pripisujú im nadprirodzenú moc) a iní "bohovia" majú skôr abstraktný charakter - človek môže ako svojho boha uctievať peniaze, kariéru, vlastné telo a pod. Je to to, čomu človek verí, slúži a čo vo svojom živote uctieva namiesto jediného Boha. Keď sa skloním v kostole pred obrazom či sochou Krista, skláňam sa pred Ježišom, ktorého zobrazuje, nie pred kameňom či drevom. Medzi tým, čo uctievam v srdci (Ježiša) a tým, ako to prejavujem navonok (pokloním sa pred jeho sochou) nie je rozpor, keďže viem, že bez ohľadu na umelecké stvárnenie sa v skutočnosti klaniam neviditeľnému Bohu, ktorého raz stretnem vo večnosti. Väčší problém je, ak sa už aj moje srdce skláňa pred iným ako pred Bohom - poverčivosť, viera v horoskopy, astrológia, veštenie, okultné praktiky a pod. To sa už Bohu naozaj nepáči a je skutočným prestúpením 1. prikázania.

Na začiatku láska nemala pravidlá, bola Bohom vpísaná do srdca človeka. Po páde v raji sa však situácia zmenila - človek už nevedel rozlíšiť, čo je dobré a čo zlé. Každý z nás má svoju predstavu o láske a v každodennej realite môžeme vidieť, koľko zmätku, bolesti a zranení naše vlastné pravidlá lásky spôsobujú.

Anita11

bela12 - som potešená, že si napísala taký krásny a pravdivý príspevok. Keby takto všetci mladí ľudia a kresťania chápali lásku, bolo by sklamaní a utrpenia vo vzťahoch oveľa menej.
Z vlasných skúseností možem potvrdiť, že také vzťahy sú možné, len ľudí ktorí pozerajú na svet povrchne a spájajú predstavu, že láska = sex, žiaľbohu pribúda.

angelika - podľa tvojho príspevku z 27.6. o 10.04, si tiež myslím, že pracuješ na svojom postoji k správnej láske a vzťahu, ktorý od nás pán Boh očakáva. Tvoj postoj sa oproti predchádzajúcim príspevkom mení a myslím, že správne. Netreba nič unáhliť ale treba chodiť po svete s otvorenými očami a hlavne srdcom.

25

bella-ciastocne stebou suhlasim.ciastocne len preto lebo pises ako by to mohlo alebo malo vypadat.skutocnost je vsak taka,ze boh nam dal slobodu a slobodne zmyslanie a rozhodovanie.nech je krestan aky chce tie pravidla vzdy neakym sposobom porusuje.inak by neexistovalo jedine rozvedene manzelstvo krestanov.otazka znie;ked su taky veriaci a hlasaju o bohu,neboja sa ho ze rozvodom porusuju jeho pravidla o ktorych az moc dobre vedia a teda vedome robia hriech?nevedia o pokusovani jezisa diablom v pusti?
co sa tyka desatoro.hned prve hovory; nebudes mat inych bohov okrem mna,aby si sa im klanal.preco sa veriaci klanaju socham a obrazom v kostole?nevieme co sa pise v biblii o zlatom telati?povazujem to za hrube,zdoraznujem''HRUBE''porusovanie prveho bozieho prikazania kazdeho veriaceho kto sa pokloni obrazu alebo soche.zname je z biblie aj to co povedal jezis;''nadvihnes kamen a najdes ma,rozstiepni drevo a budem tam.nepotrebujes mat chram z dreva a z kamena aby si nasiel kralovstvo bozie. kralovstvo bozie je v tebe samom.
naozaj by som si aj ja strasne zelal aby to vsetko co si tam napisal/a bolo tak.treba si vsak uvedomit,ze laska nieje vec a neda sa nadstavovat ani jej urcovat pravidla.pravidla lasky su samotvorne a rozdeluju sa na niekolko druhov.nesnazme sa ju riadit.snazme sa riadit nou a vsetko bude ovela krajsie.
bella,tvoj text je kvalitne napisany.

bella12

Ľudská láska a sexualita je naozaj božím darom a skutočný kresťan ňou nemôže opovrhovať. Na druhej strane ale vie, že Boh ako darca a ten, kto "vymyslel" sex zároveň stanovil pravidlá jeho užívania, tak aby namiesto spoločného dobra dvoch ľudí neviedol len k bolesti, trápeniu a ranám na duši. To bol Jeho zámer, keď zaradil do Desatora 6. prikázanie Nezosmilníš. Toto prikázanie zahŕňa tak smilstvo - sexuálny akt slobodného - nezosobášeného človeka, ako aj cudzoložstvo páchané ženatým /vydatou mimo manželstva.

Boh určil sexuálne spoznávanie dvoch ľudí až do manželstva, keď sa už rozhodli kráčať po zvyšok svojho života spolu. K tomuto svojmu rozhodnutiu dospeli počas obdobia chodenia, kedy spoznávali svoje povahy, životné postoje, záľuby, vzájomný súzvuk duší. Ak to, čo ich spája je skutočnou láskou, neboja sa, či si budú "sedieť" po sexuálnej stránke, pretože sú si istí, že spoločne prekonajú akékoľvek problémy. Nepotrebujú si pred manželstvom budúceho partnera "vyskúšať", pretože ho milujú bez ohľadu na to, aký bude po sexuálnej stránke. Boh požiadavkou čistého vzťahu pred manželstvom chráni človeka - a hlavne ženu, ktorá v tomto smere ťahá za kratší koniec. Rozchod zo vzťahu, ktorý neprekročil prah sexuality je pre ňu menej bolestivý v tom, že sa necíti využitá a pošliapaná a odchádza so vztýčenou hlavou.

Čistý duchovný motív stretávania sa umožňuje dvom ľuďom skutočne sa spoznať, zapojením sexuality sa vzťah zatemní vášnou a už tak nejde o spoznávanie duší ako spoznávanie tiel. Sexualita zároveň často umelo udržiava vzťah, využíva sa na hasenie problémov, keď si dvaja prestávajú rozumieť. Preto Boh určil sexualitu až do manželstva - ako prejav vzájomného darovania sa dvoch ľudí v bezpečí manželstva, keď vedia, že si už budú patriť navždy.

Ako kresťan verím, že Boh je mojím stvoriteľom a že má právo určiť "pravidlá hry". Ako kresťan viem, že Boh je pravou Láskou, že každá ľudská láska vychádza z Jeho lásky a ak ma v istom smere "obmedzuje", robí to z lásky pre moje dobro, aby som sa nepopálil a neublížil si. Ako kresťan uznávam Jeho múdrosť a autoritu a snažím sa konať tak, aby som mu robil radosť. Nemôžem si vyberať z jeho právd len tie, ktoré mi vyhovujú a tie nepríjemné nechať tak s tým, že On to predsa tak vážne nemyslí. Nepodceňujme Boha - len On môže povedať, čo je a čo nie je hriechom. A to urobil jednak v Desatore a jednak v Ježišovom učení, ktoré je potvrdením Desatora.

angelika1563

takze som sem prisla po niekolkých dnoch niektoré Vase príspevky sa mi pácia, z niektorých by som si rady nevzala. Ak ma Boh pre mna niekoho pripraveného tak mi posle, samozrejme niekedy musíme sa aj my o to pricinit..nie som fanatická a nie som netolerantná okrem niektorých vecí nemam rada fajcenie, a hladám chlapca s morálnymi zásadami a neodsudzujem..chlapcom dám sancu, ale musím vidiet ze aj oni sa obrátia k zivotu s Bohom minulost je minulost aj ked ma odrádza, ale myslím ze by som nemala takých hned zavrhovat. Co sa týka Bozích prikázaní tuzim po chlapcovi ktorý ich rád zachovava aspon nedele prikázané sviatky, a 6.nezosmilnís, sme chrámami Ducha Sv. preto je to hriech ak je medzi pármi láska aj pred svadbou. Odvtedy co som tu nebola som sa stretla s jedným chlapcom ktorému som dala sancu pretoze písal mal vieru mozno len nie takú silnú, nechodí tolko do kostola ani ako ja..láska je rozhodnutie u mna mal sympatie, ale ostal medzi nami pekný vztah kamarátstvo, s ktorým si nadalej písem, som prenho ako sestra a to si vázim je to dost ked Vás niekto takto berie...mozno nie som este pripravená na vztah a mam sa o vztahoch naucit, mozno raz mam íst do rehole, musím pocúvat Pánovu odpoved, vsetko ma svoj zmysel...

25

Natalia a ty vies co je smilstvo?smilstvo vy krestania nazyvate to co nam dal sam pan boh?cize je to bozi dar a vy krsestania nim opovrhujete.co ste to vy vlasne za krstania?boh kazal milujte a mnozte sa a vy to zavrhujete.preto som prestal chodit do kostola.lebo vsetci krestania su falosny.
smilstvo je podla mna ked sa zena flaka s cudzimi muzmi alebo chlap s cudzimi zenami.ale sex plny lasky NIEJE smilstvo.

Snežienka

nathalia09 ano veľmi dobre viem čo to je ale mať sex z lásky ja za hriech nepovažujem a nech si mylí kto chce čo chce. Boh chce aby sme sa navzájom lubili a aj toto je jednym z prejavov lásky. A mimochodom ten prvý sám začal s tým čo on odsudzoval,iniciatíva k takemu zblíženiu prišla práve z jeho strany. takže neviem kto tu má právo hovoriť o nejakých Božích prikázaniach. Giovanni X no vidíš a my sme vraj nenormálni no heh:-D

GiovanniX

Snežienka presne taku istu skusenost mam aj ja,len baba bola taka,ako ten chlapec :D Len to je najhorsie na tom,ze ona si to neuvedomuje,ze je silno veriaca(az fanaticky) podla nej je vsetko ok s nou stale,len ja som ten ...:D popri tom som aj ja veriaci clovek,ale samozrejme v norme,kostol nemusim...len ked treba...