Co nesmie obsahovat prirodna kozmetika

Príspevok v téme: Co nesmie obsahovat prirodna kozmetika
akin

Ahojte,

chcela som poprosit tie z vas, ktore sa tym zaoberaju a rozumeju ako spravne citat zlozenie kozmetiky. Nasa som vela clankov, co by mali byt zlozky prirodnej kozmetiky, ale nic o tom co by nemali. Ako teda dokazem rozpoznat ze niektory pridavok nieje prirodny? Viete niekto o nejakom zozname, pripadne aj s nejakym originalnym nazvom...Dakujem moooc :))

kaciatko_7

este pre muc: dobra stranka je cosmeticsdatabase.com... je to sice v anglictine, ale je to zakladny zrdoj vsetkych latok, ktore sa bezne pridavaju do kozmetiky, kazda latka je ohodnotena percentom neskodlivosti... cize cim vacsie percento tym viac neskodna...
dolezite je podla mna vyhybat sa tym zakladnym najskodlivejsim latkam

kaciatko_7

muc: ano spominala, aj si tuto kozmetiku pochvalujem... je sice pravda, ze zo zaciatku som na zlozenie nepozerala, pretoze som verila stranke, proste som im to zozrala... potom ako prisiel mame krem na tvar, som si presla zlozenie len zo zaujimavosti, ktore podotykam je len na krabicke a zistila som ze to celkom nie je voci zakaznikom koser... potom som si prezrela ich stranku na fb a zistila som, ze oni sa ani pridavanim syntetickych latok do produktov netaja a tvrdia, ze synteticke latky pridavaju len tam, kde musia a kde za nich nemaju prirodnu nahradu... vo vacsine pripadov su to len konzervanty... cize nedorozumenie vzniklo z mojej nevedomosti... vacsina produktov ktore predavaju maju uvedene v zlozeni na obale viac ako 98 % prirodnych latok, z toho logicky vyplyva ze priblizne tie 2 % musia byt syntetickeho povodu (logicky, kde by sa potom tie 2 % stratili, keby bol produkt cisto prirodny???)... a to som si predtym neuvedomila...
a presne zdielam nazor uzivatelky tak: je dolezite si aj vsimat poradie tych chemikalii v zlozeni a ich pocetnost... iny je vyrobok ktory ma v zlozeni 98 % chemikalii ako vyrobok ktory tam ma 98 % prirodnych latok...
este na zaver chcem uviest, ze ani na ich strankach (tam kde produkty predavaju), nedoslo k zavadzaniu zakaznikov, pretoze pri kazdej rade je presne uvedene, co dana kozmetika obsahuje a co neobsahuje... su tam uvedene aj aktivne prirodne latky, ale aj ze neobsahuje to a to, a moze si kazdy vsimnut, ze konzervanty nikde vylucene nie su...

RNG

Skratme to, prirodna kozmetika ma obsahovat len latky, ktore je mozne zjest podla moznosti.
To potravinove zlozky a potravinove doplnky. Ak su nejake castice privelke a chemicky neutralne, tak neuskodia ani v kozmetike, lebo sa nevedia dostat do tela cez kozu
Zialbohu, take nieco si zatial clovek musi namiesat sam, lebo kozmeticke spolocnosti zatial nic take nevyrabaju. Pozri napr na Google.sk navod na take nieco zadanim slov prirodna kozmetika, rng
kde uvadzam moje pokusy o kozmeticke zmesy, ktore na mne a mojej rodine pracuju dobre. Je to ochrana a vyziva koze v pravom slova zmysle. Jedina zlozka, ktoru to obsahuje nejedla su ciastocky(velke, nemozu sa dostat cez kozu, su neutralne) kyslicnika zinocnateho, ktory pouzivaju na tieniaci faktor skoro vsetky opalovacie kremy.
Moholby som aj to vynechat, ale chcem mat v kreme faktor aspon 10, aby som sa chranil pred prilisnym poskodenim UV ziarenim.

roxy455

Jednoznačne by nemali obsahovať parabény....Našla si už vhodnú kozmetiku? Možno by som o jednej vedela. Ak tak mi napíš na mail.

tak

muc ja som s tou značkou kozmetiky veľmi spokojná, mám od nich niekoľko výrobkov a to,čo pri popise uviedli úplne súhlasí. Som alergická na mnohé chemické látky a je to jedna zmála kozmetík, ktoré môžem používať a nespôsobujú mi problémy. Aj ja patrím medzi tie zákazníčky, ktoré sledujú zloženie výrobkov, a určite ho treba sledovať, hlavne dobre pozrieť na ktorom mieste v poradí je daná látka. aj je úplne na konci znamená to, že je jej v kréme minimum. Len si dobre popozeraj kozmetiku v drogérke a zistíš rozdiel.Mám skúsenosť, že aj iné prírodné kozmetiky obsahujú veľa spomínaných látok a pred zákazníkom to pri kúpe zatajujú. Ja som za etickú kozmetiku, to znamená,že pred zákazníkom by sa nemalo nič zatajovať a natura house si ma získala aj tým, že zloženie nezatajuje a dokonca uvádza aj presné percento obsiahnutých prírodných látok! 4o sa o iných prírodných certifikovaných a ja ešte neviem akých nedá povedať.

muc

kaciatko, spominala si tu v minulosti taliansku kozmetiku natura house. v kreme na tvara dekolt s arganovym olejom je napr.
aj Tetrasodium EDTA. takze az tak neskodna nebude ako ju popisuju na svojej stranke.

kaciatko_7

Možno budem v niečom opakovať predchádzajúce príspevky, ale tu je môj základný zoznam látok, ktorým sa snažím vyhnúť:
Škodliviny v kozmetike

Formaldehyd, BHT (ButylHydroxyToulen), BHA (ButylHydroxyAnisol)

Konzervanty: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben

Ďalšie kozervanty: 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol (Bronopol), 3-Dioxane, DMDMhydantoin, Chlormethylisothiazolinon, Methylisothiazolinone, Imidazolidinyl Urea, všetko s chloro, jodo, bromo (Aluminium Chlorohydrate, Chloroacetamide, Bromochlorophene,...)

Umelé farbivá - najhoršie azofarbivá (syntetické zlúčeniny dusíka): CI + číslo - CI11680, 11710, 11725, 11920, 12010, 12085, 12120, 12150, 12370, 12420, 12480, 12490, 12700, 13015, 14270, 14700, 14720, 14815, 15510, 15525, 15580, 15620, 15630, 15800, 15850, 15865, 15880, 15980, 15985, 16035, 16185, 16230, 16255, 16290, 17200, 18050, 18130, 18690, 18736, 18820, 18965, 19140, 20040, 20170, 20470, 21100, 21108, 21230, 24790, 26100, 27290, 27755, 28440, 40215, 42170, 74260

POZOR na prírodné farbivá, ktoré sú neškodné (aspoň tieto, lebo aj niektoré prírodné sú škodlivé, ako uvádza MilliVanilli): CI75100, 75120, 75125, 75130, 75170, 75300, 75810, 77000, 77002, 77004, 77007, 77015, 77120, 77163, 77220, 77231, 77266, 77267, 77268, 77288, 77289, 77346, 77400, 77480, 77491, 77492, 77499, 77713, 77742, 77745, 77820, 77891, 77947

Syntetické emulgátory: PEG, PPG - PEG-4, PEG-45M, PEG-100 Stearate, PPG-2 Methylether - pri ich výrobe sa používa karcinogén ethylenoxid

Kvartérne zlúčeniny: CTAC (CetylmethylAmmoniumChlorid), DSDMAC, Quaternium, Polyquaternium (Quaternium-24, Polyquaternium-37)

Ropné deriváty (minerálne oleje a prafíny): Paraffin, Paraffinum Liquidum, Gera Microcristallina

Syntetické polyméry - silikóny (zlúčeniny kremíka): Dimethicone, Methicone, Polysiloxane

Tenzidy: Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate (aniónaktívne, katiónaktívne tenzidy), Cocamidopropyl Betaine (amfotérne tenzidy - jemnejšie), Alylpolyglycosid (neionogénne tenzidy - najjemnejšie)

Syntetické vône: Parfum, pri prírodných extrakty z určitých rastlín

MilliVanilli

Velmi dobry clanok o prirodnej bio kozmetike je na prirodnakozmetika.sk alebo aj na inych strankach, co si vygooglis, tam je aj zoznam kozmetik na Slovensku s certifikatmi.Sluzia na to tie certifikaty,staci si precitat ktory na co je.Cista prirodna kozmetika by nemala mat konzervanty,parabeny,silikony,ropne derivaty atd.Nesmu obsahovat najma:
Karmín – Carmin Red alebo Cochineal (CI 75470) – farbivo pochádzajúce zo zabitých a vysušených samičiek hmyzu žijúceho v Južnej Amerike a častiach Mexika. Vo veľkej miere používané v rúžoch, leskoch, make-upoch a iných kozmetických, ale aj potravinových výrobkoch. Nájdete ho aj pod značením „natural colorant“, „prírodné farbivo“.
Paraben – chemická konzervačná látka (methylparaben, propylparaben, butylparaben, ethylparaben.Citala som ze parabeny nasli aj v zenskych nadoroch.
Silikón – chemicky derivovaný produkt (dimethycone, methicone). Molekuly Dimethyconu sú príliš veľké, aby vnikli hlbšie do pokožky a ostávajú na povrchu pleti, čím viažu aj maz na povrchu pleti, nečistoty a baktérie. Dlhodobé užívanie produktov s obsahom silikónu môžu spôsobiť alergické reakcie, na pleti akné alebo vyrážky. Silikón obsahujú hlavne make-upy, pleťové séra, kondicionéry, vlasové masky.
Minerálny olej - zmes alifatických, aromatických a naftalenických kvapalných uhľovodíkov získaných z ropy.

kaciatko_7

Táto téma ma prinútila viac sa zaoberať tým, čo všetko kozmetika môže obsahovať. Začala som viac sledovať zloženie u každej kozmetiky, ktorú som pôvodne chcela kúpiť a dobre, že som tak spravila. Možno sa to niekomu môže zdať až smiešne, ako poniektorí, medzi ktorých patrím aj ja, s tou kozmetikou "preháňajú"... stavajú sa k tomu fanaticky. Sledujú zloženia a za každú cenu si chcú zadovážiť ozaj niečo prírodné. Mnohí nad tým lamentujú a tvrdia, že to ani nie je možné, že na čo sa tým vôbec zaoberať, že to nemá cenu...
Priznám sa, aj ja som spočiatku mala takýto postoj, no potom som úplnou náhodou natrafila na jednu super knihu od Víta Syrového, ktorý nie je laikom v tejto oblasti. Kniha má názov Tajemství výrobců potravin a vo 4. vydaní je doplnenie o kozmetike. Odporúčam! Nedozviete sa v nej možno všetko o čo máte záujem, ale dobre poslúži tomu, kto sa chce lepšie starať o seba, aj o prírodu a chce na začiatok základné informácie. Vďaka tejto knihe viem rozlišovať základné chemikálie vo výrobkoch, hoci nie všetko, ale aj to na začiatok stačí. Táto kniha je dobrá aj pre tých, ktorí sa chcú zdravo stravovať, obsahuje totiž základné aditíva, ktoré sa pridávajú do potravín, odstupňované podľa škodlivosti.