bolesti kostrce a chrbtice

Príspevok v téme: bolesti kostrce a chrbtice
ivcula

mam taky problemik uz asi viac ako rok problemi s kostrcou mam pocit ze to mam s dvihania tazkyc ciniek v posilovni chodila som s tym po orotpedoch davali mi obstreky bola som u chyropraktika napraval ma chrbtica troska pomohla ale kostrc stale boli co znamena ze si nemozem ani sadnut ani vstat a boli viac a viac neviem ci su to stavce alebo slachy tam mozu byt nejake pricviknute alebo nerv doktory uz nevedia co s tym myslite ze CT by mi mohlo pomoct?? ak niekto ma podobne skusenost tak prosim poradte uzivala som lieky silne ale tocila sa mi hlava od nich aj koxtral nepomahal a nechem byt len na liekoch mozno niekto mate rovanky problem a viete ako to riesit

gubová daniela

Pekný deň prajem,
mám zdravotný problém a neviem ako sa mám rozhodnúť.Ak niekto má s tým skúsenosti, prosím napíšte mi svoj príbeh a názor.
Dlhodobo mám problémy s krčnou chrbticou, vyžarované bolesti do pravej ruky, trpnutie prstov a po magnetickej rezonancii zistili: diagnóza - hernia disci C 4/5, C 5/6. Mám ísť na operáciu -výmena krčných platničiek za titanové platničky. Je to vážna operácia, pretože je v blízkosti miechy. Ak mi môže niekto poradiť, ako sa rozhodnúť, alebo má rovnaký problém budem veľmi rada.

zds

Ahoj, ivculka.
Velmi pekne napisany prispevok JAR ti dava na vedmoie, co na vase problemy hovori moderna medicina.
Ked niet, ale naozaj niet ineho vychodiska, tak moze pomoct aj skalpel.
Predtym su vsak ine moznosti
- v prvom rade, nenechat to dojst do tohoto stadia. Co najviac sa zaujimat, co mozete urobit hlavne vy.
- treba si polozit otazku: Preco prave vy? Ma to svoje konkretnu pricinu. Nie je to take jednocuche, ale ked sa to podari, na 50% mate vyhrate.
- Druhych 50% spociva v okamzitej uprave – suhrnne nazvate zivotneho stylu. Nejde o vseobecne teorie ale o konkretne kroky, ktore treba spravit na vasej strane, aby doslo k naprave.
Rad by som vam poslal aj konkretne rady, ale zdravotne problemy tohto typu su vyslednicou problemov organizmu ako celku a neda sa to skoncentrovat do niekolkych viet.
Preto ak mate zaujem, ozvite sa mi na a-vitae@stonline.sk.

JAR

Bolesť v oblasti kostrče teda coccygodynia je súhrnný pojem pre bolesť v oblasti os coccygis. Do úvahy prichádza trauma, prietrž disku alebo silné mechanické preťažovanie, čo môže spôsobiť veľké bolesti. Časo sa nezistí žiadna príčina coccygodýnie. Veľký význam majú psychogénne faktory. Postihnuté bývajú častejšie ženy ako muži. V akútnom štádiu odporúčam čo najmenej sedieť, používať mäkké vankúše alebo nafokovvacie kolesá. Úprava diety na elimináciu obstipácie. V ďalšom prípade sa môžete pokúsiť o lokálnu infiltráciu lokálnym anestetikom s prímesou kortikoidu, prognóza býva väčšinou dobrá. Resekcie kostrče sú indikované zriedkavo.
Chcel by som na margo príspevku merry 221 povedať, že operáciu považujem za to najposlednejšie čo môžete urobiť. 13 ročné dievča je v období rastu a tam je úplné iné hojenie i keď nechcem predchádzať...chvala bohu že sa má dievča dobre a nech ju kikdy už nič podobné nepostihne. Niečo Vám len ozrejmím so štatistikou operácií pre zaujímavosť

- oficiálne štatistiky sú 90% následných reoperáciíí pacientov do 5 rokov, celková úspešnosť v zmysle odstránenia problémov asi 60-70%. Poznám niekoľko operovaných ľudí na platničku, ale z toho len málo kto nemá problémy ani po 10 rokoch. Ostatní sa rozsypú do 2-3 rokov. Úspešnosť druhých operácií je tak 30-40 percent a potom už v podstate niet nádeje na zlepšenie.takže operovať áno, ale až po vyčerpaní všetkej konzervatívnej liečby, v prípade straty reflexov v nohách alebo v prípade úplného roztrhnutia platničky, kedy vzniknú sekvestre-úlomky- to už sa bez skalpela dokopy nedá. V súčastnosti je alternatívna metóda operácie nie cez chrbát, ale cez brucho spredu, kde sa vlastne obídu korene a intervertebrális discus sa kompletne vyberie a nahradí titánovou náhradou. To je momentálne asi najmenej rizikový typ operácie. Existuje aj metóda, tzv. ozónovej terapie, ktorá predstavuje jednu z možnosti miniinvazívnej injekčnej liečby. Jedná sa o liečbu tzv. "medicínskym ozónom" čiže zmesou ozónu a kyslíka v presne stanovenej koncetrácií a objeme. Pri ozónoterapii sa využívajú terapeutické účinky zmesi ozon-kyslík v bezpečných koncentráciách 10-30 ug/ml.
Ale doporučujem sa kontaktovať na pacientov, ktorí túto terapiu podstúpili a urbobiť si vlastný úsudok. Samozrejme že ide o pacientov rok a viac po zákroku.
V Spojených štátoch amerických napr. používajú špeciálny enzým chymopapaín, ktorý časť platničky rozpustí. Chymopapaín sa pichne priamo do jadra, ale prstenec nesmie byť poškodený alebo pretrhnutý. Keby sa totiž chymopapaín dostal mimo, človek by mohol ochrnúť. Nevýhodou je, že dávka stojí tisíce eur, čo je relatívne drahé, na druhej strane treba vidieť, že pacient môže na druhý deň normálne chodiť a začať s rehabilitáciou, nemusí ležať v nemocnici.
Záver: samozrejme že vhodné je aj CT resp. NMR vyšetrenie prípadne iné a následná terapia u skúseného fyzioterapeuta.

kleo

može sa mi kvoli bolestiam chrbta zvysit tlak?Stale ked dlhsie stojim začne sa mi točit hlava a prestane až ked si lahnem aspon na 15minut na brucho.Moja chrbtica ja kriva a stuhnuta.

ivculaa

tak dakujem velmi pekne za radu len som chcela sa spytat aku rehabilitaciu mala dcera kam ju poslali lebo mne to zatial nepomaha nic

merry221

Zdravim ,
aj moja 13-rocna dcera mala problem s kostrcou a pomohla jej rehabilitacia , ale ja som mala problem s kryzovou chrbticou a az po vysetreni CT lekari zistili kde je problem boli to nervy a operativne mi to odstranili v Novych Zamkkoch .Nikdy by som nevolila inu moznost , lebo od vtedy meviem co su bolesti krizov . Prajem skore uzdravenie