neštandardná bulímia

Príspevok v téme: neštandardná bulímia
Zoe_

ahojte,
chcela by som popisat moj pripad, pretoze si nemyslim ze by zapadal do vzorcu anorexie, alebo bulimie.
Jedavam v celku normalne 5x denne, snazim sa jest zdrave potraviny, cvicim a vseobecne dodrziavam principy zdraveho zivotneho stylu, ale vacsinou vecer, nemusim toho zjest ani vela ani extremne nezdrave, sa idem vyvracat. ale beriem to v mojej hlave velmi racionalne, tym chcem povedat, ze si poviem ze vyvratim len cca polovicku aby som malanieco v zaludku. neberiem to ako nejaku prekazku v mojom zivote, len neviem ci sa da toto nazvat bulimiou, ked nemam obsedantne myslienky na jedlo a neprejedam sa.
Je u niektorej z vas nieco podobne?

Zoe_

ja som nemala nejake extremne obdobia.. myslim ze na strednej (v 17-tich?) som mala mesacne obdobie ze som jedla len raz za den, okolo piatej a aj to som vygrcala, ale potom som si uvedomila ze je to blbost a normalne som jedla.. az teraz v poslednej dobe som sa zacala stravovat zdravo (mam 23) trva to asi pol roka s jednou prestavkou cez skuskove, ale nijak ma to neobmedzuje, prave naopak, citim sa lepsie ako keby som mala jest biele rozky, sladkosti, chipsy ako kedysi.. je mi bez toho lepsie.. nemam ani strasne chute, ak mam chut na sladke vecer dam si jablko, susene ovocie, alebo pohar mlieka.. ale neexistuje ze by som vynechala jedlo.. to by mi hned klesol cukor vtedy sa bojim ze by sa mohlo nieco stat-zatocila sa mi hlava a pod. (mam nizky tlak). takze neviem, ci mam nejaku formu ppp. priznavam vsak to ze sa zaujimam o jedlo, mam vela nacitaneho a casto nanho myslim :)

zuzka1911

Ako je to mozne ? Ja neviem, proste to tak je, nevedomky do toho spadnes a potom uz len furt myslis na to, co zjes alebo nezjes. U mna to bolo tiez najprv tak, ze som jedla extremne zdravo, vsetko som si sledovala, ranajky v pohode, v skole nic, potom som klamala ze som jedla, potom som si dala rodinny obed alebo veceru a potom som isla do fitka, kde som si urobila svoj grcaci ritual, cvicila som atd. Ze grcala som len to "hlavne jedlo". Takto som fungovala dost dlho. Potom postupne som grcala aj ranajky ... a spominany caj a vodu. Potom som nejedla nic jedno obdobie a teraz asi mesiac sa snazim jest relativne normalne, k comu mi dopomahaju aj baby tu na fore :) Je to strasne mysliet stale na jedlo, uplne ma to unavuje. Tamto nemozem, hento nemozem, toto si dat nemozem, je to strasne obmedzujuce, odobera to cloveku energiu a chut do zivota. Takze pokial sa Ti da, prestan rychlo. Nie zajtra, dnes. Preklinam den, kedy som to urobila prvykrat, lebo sa mi to zdalo ako "super napad" a ak by sa dal vratit cas, hadaj co by som zmenila ... Fakt, radsej byt stastna, zdrava a mat o 5kil naviac ako toto !!!!

Zoe_

asi sa nad tym zamyslim.. necakala som ze ma tak povzbudite, dakujem. mozno ze len samu seba presviedcam, ze viem co robim, ale uz sama zacinam tusit ze to tak nie je :)aj ked s tou intenzitou si stale nie som ista, kedze si neviem predstavit ako by to fungovalo v realnom zivote, aj ked vy ste si tym podla toho co citam iste presli. ako je to mozne ze sa cely zivot jedneho cloveka toci hlavne okolo jedla??

zuzka1911

Vies Zoe, ja si uvedomujem uz 10 rokov co robim a furt to robim ... A podla mna je skoro jedno, ze kolko vracias, ci vsetko alebo len polovicu vecere. Proste vracias. A nikdy by si nerobila nieco, co Ti skodi ??? Ved to robis uz rok !!!!!!!!!
Intenzita sa bude zvysovat, tym som si skoro ista, pretoze sa to tak zacalo u kazdej z nas. U kazdej. Niktora z nas podla mna nezacala zo dna na den vracat vsade a vsetko. Postupne sme sa k tomu ale dopracovali. Ale sme presli z anorexie do bulimie a naopak. Je to vlastne jedno. Treba prestat a hned, pokial nedavas von aj vodu !!!

Zoe_

No praveze ja si nemyslim ze sa intenzita bude zvysovat, kedze tym prechadzam pomerne dlho.. trva to uz asi rok a nic sa nemeni. ja som zvlastny pripad, pretoze by som kvoli chudnutiu nikdy nerobila nieco co by mi mohlo ublizit po zdravotnej stranke: napr. nejedenie - viem ze to je uplna blbost, alebo vracanie kazdeho jedla, alebo prehanadla. to je na tom to ze si svoj stav plne uvedomujem-viem ze sa viac zaujimam o to co jem, viem ze vecer vraciam a priznavam si to.. mam pocit ze vacsina anorekticiek (hlavne) si nevie priznat ze zasli uz priliz daleko..

zuzka1911

Ano ! Ved ono to tak skoro vzdy zacina. Najprv si clovek povie, ze len raz to vyskusam (to som si povedala aj ja), potom este raz to urobim, potom si uz clovek povie, ze koncim ... Lenze ... Pride dalsi obed, vecera, oslava, party, grilovacka, kde sa je, Ty budes mat vycitky, ze si zjedla viac ako si chcela a planovala, spomenies si na to, ako sa "to da napravit", vygrcas to a bulimia je na svete. Ja ako som uz pisala, tiez som na zaiatku grcala len tak preventivne, ze raz tyzdenne, alebo len veceru alebo co ja viem. Takze dnes zacni negrcat !!!! Inak o par mesiacov budes tam, kde my :(

marushik

Zoe,

Wasabi Ti dobre radi, ono to urcite nezostane len v stadiu akom to je teraz, ak s tym neseknes, budes to robit castejsie a castejsie, az skoncis ako vacsina z nas-bulimiciek....fuj, nechcem sa s tym stotoznovat, ale tak, nazyvam to pravym menom :(

Prestan s tym hned od dnes, ok? Ak si vazis zdravie, svoju hodnotu a zivot...

wasabi

holka....spejes k tomu ze nebudes jest po case bud absolutne nic...len posrane napr.jabko za den..alebo...co zjes..vyzvracas....
to uz co je...ze vyzvracam polovicu...aby polka vo mne zostala..hm?..uz len ked mas pocit ze musis nieco vyzvracat..uz aj to je problem..napriek tomu ze predtym si normalne jedla...
tiez som spociatku vracala raz za tyzden...a postupne sa intervaly skracovali az na niekolko x denne...
zrejme si este v zaciatkoch tak prosim skus s tym nieco robit...cim neskor...tym horsie to pojde...ver mi....hm?

zuzka1911

No tak asi to tak bude. Este aj ortorexia - ked si vyberas len zdravu stravu a si zatazena na ovocie, zeleninu, chude maso, ryby, proste vsetko len zdrave a co i len nieco tucne, tukovejsie , sladke, slane nejes ... To bol aj moj problem. Sem tam som sa vygrcala, potom som postupne prestala jest atd.

Zoe_

ja som nasla v jednej volne pristupnej dizertacnej praci, v ktorej sa jej autor venoval PPP pojem: purgativna anorexia- ta vystihuje najviac moj stav (obmedzenie stravy s obcasnym vracanim),aj ked urcite sa netesim z toho ked nejem, praveze si davam pozor na kvalitnu a pravidelnu stravu, aj ked vacsinou taku dietnejsiu (co je na druhej strane zdrave). druhy pojem bol restriktivna anorexia, co je klasicky pripad, kedy dievcata skoro nic nejedia.