Osetrovatelstvo, co ma caka?

Veronika_BB

Ahoj,
chcela by som vedieť aké je povolanie po vyštudovaní tohto odboru, viem že "sestra".
Ale je to tá, ktorá asistentuje doktorom alebo sa stará o chorých, nevládnych ľudí?
Môžem si vybrať z viacerých možností..?
Študovať som chcela psychológiu- veľmi ma zaujíma biológia človeka, medinu by som však nezvládla kvôli chémii..No náhodou som narazila na tento odbor a prijímacie skúšky sa robia len z biológie, tak som sa potešila a zaujalo ma to..

jajkafr

petulda
ja som sa do čiech nehlásila na štúdium ošetrovateľstva... počula som to od študentov, ktorí študujú v čechách...vraj sú veľmi ťažké prijímačky... VOŠ je vyššie odborné štúdium... ponúkajú ho stredné školy a titul budeš mať diplomovaná sestra... ale neráta sa ako vysokoškolské štúdium...

Lulinka123

Ahojte
Chystám sa tento rok na SZU študovať ošetrovateľstvo. Trošku sa bojím prijímacích skúšok .
Prosím vedel by mi niekto poradiť z čoho sa učiť,alebo nejaké testy z ktorých by som sa učila.
Moc ďakujem. Ozvite sa kto sa chystá na SZU.

petulda99

Jajkafr

Ako si to myslela s tou výškou v Čechách?
Prečo je problém sa dostať na výšku? Ako tak sú ťažké prímačky? A čo je VOŠ?

jajkafr

Petulda
ja študujem na východe... tento rok som tretiačka za chvíľu ma čakajú štátnice :) keď si nastúpila ako zdravotná sestra tak si tak mala aj skončiť... keď som nastúpila na SZŠ v ten rok končili posledné sestry... nechali ich ešte doštudovať ako sestry takže oni mohli študovať Bc. aj externe... Je hlúposť, že nato, aby si bola sestra musíš študovať 7 rokov, ale my to už nezmeníme... popri štúdiu nepracujem asi by som to nestíhala rozvrh máme dosť nabitý prvé roky od pondelka do štvrtku takmer každý deň od rána 7:00 do večera minimálne do 16:00 niekedy aj do 19:00... okrem toho prax v nemocnici prvé roky od 7:00 - 15:00 teraz máme už len prax takže sme v službách ráno a poobede...
ešte je tu jedna možnosť môžeš ísť študovať diplomovanú sestru na SZŠ je to ako vyššie odborné vzdelanie (VOŠ), ale stále sa to ráta ako stredná škola... tuším že sa to dá študovať aj externe... a čo sa týka Čiech keď som tam stážovala dievčatá mi vraveli, že je problém dostať sa na vysokú preto radšej študujú VOŠ...
a čo sa týka študijného plánu na strednej je rozdielný s tým na vysokej... neučíš sa tam napr. ošetrovateľský proces... proste je to iné

delphia

ok. to som nevedela, ze asistentska prax sa nerata. ale nemeni to nic na skutocnosti, ze podmienky na externe zvys. vzdelania boli a denna forma pretrvava aj nadalej.

petulda99

Ahoj Jajkafr
Ďakujem , že si odpísala :)
Ja keď som nastúpila na SZŠ, nastupovala som s tým, že vyštudujem a zmaturujem ako zdravotná sestra. Na konci môjho 1ročníka...to zmenili. To nieje fér. A keď už chcú mať vysokoškolský vzdelané sestry tak by nám zdravotným asistentom mohli umožniť externé štúdium. Nerozumiem prečo nemôžme externe študovať oše popri práci v nemocnici.
A do roku myslím, že to bol rok 2001 nepotrebovali sestry vyšku, stačila im SZŠ?? Moja mam je setrička, tiež vyštudovala SZŠ a keď videla môj štúdijný plán počas strednej, hovorila mi že sa učíme ešte viac ako ona keď študovala na stredne!
A ty jajkafr, študuješ na SZU v ba? Ktorý si ročník? Pracuješ popri škole?

Milá delphia - Jajkafr ti to vysvetlila, že prečo som nemohla si podať prihlášku na SZU.

Prosím, prosím čítala som tu, že jedna baba to vymyslela tak, že do Čiech sa dá a pôjde študovať oše externé štúdium a v ba bude pracovať a ko zdrav.asistent.
Neviete prosím čo je na to pravdy?
Kde by som v Čechách takú školu našla?

Ďakujem :)))

jajkafr

petulda
aj ja som študovala na SZŠ ako zdravotnícky asistent po ukončení som išla hneď na vysokú študovať ošetrovateľstvo... povedzme si na rovinu... úroveň niektorých SZŠ je o ničom... nenaučia ťa tam nič... stredná na ktorej som študovala ja, ma naučila veľa na vysokej som si niektoré veci len zopakovala, ale je kopec vecí, ktoré sú nové a ktoré ťa stredná nenaučila... sestra má zodpovednosť za chorého človeka nie je to ako keď rozbiješ auto a vymení sa súčiastka u človeka to je iné, ale to by si mala vedieť keďže pracuješ v zdravotníctve... keď pracuješ nikto nemá čas aby ťa učil pichať injekciu, či odoberať krv a iné veci... keď pracuješ musíš to vedieť... a keď sa to nenaučíš v škole tak sa to nenaučíš... nehovorím že v škole sa to naučíš tak, že to budeš robiť ako profesionál, ale naučíš sa základ samozrejme všetko ostatné príde praxou... navyše ošetrovateľstvo je regulované povolanie čo znamená že sa ti diplom uznáva vrámci celej EU... ale keďže to je regulované povolanie musíš odchodiť určité množstvo prednášok a tiež odrobiť určité množstvo praxe na vybraných oddeleniach a splniť nejaké výkony, ktorých nie je málo... v mojom ročníku mám ľudí, ktorý pracujú v nemocnici ako zdravotnícky asistenti a zároveň študujú v dennej forme... neviem ako, ale stíhajú to... takže hlavu hore a ak chceš byť sestrou podaj si prihlášku na VŠ máš ešte čas do konca februára na niektorých školách do konca marca ... držím palčeky... :)
delphia
a nie nemohla si podať prihlášku na externé štúdium Bc. pretože je len zdravotnícky asistent musela by mať ukončenú SZŠ ako zdravotná, všeobecná, detská alebo ženská sestra...

delphia

nechapem tvoje rozculenie! na dialkove studium boli vytvorene podmienky nejakych cca 10 rokov. a kde si robila doteraz? ako si sa zucasnovala sustavneho vzdelavania v ramci seminarov, ked netusis o tom, ze externa forma bola zriadena docasne do r. 2010, aby si mohli sestry z praxe zvysit svoje vzdelanie. ved v ramci seminarok su temy aj ohladom organizacie zdravotnictva, manazmentu a dalsieho vzdelavania pracovnikov.ak si 4 roky v praxi, tak uz si mohla byt v 2. rocniku Bc studia, nakolko podmienka na prijatie na externu formu bola 2 rocna prax. takze podmienky boli vytvorene naozaj dostatocne a kto chcel, mohol moznosti vyuzit. teraz naozaj nie je to na mieste tu fnukat. tvoje zname preco nenastupili na studium za tych 10 rokov????
Ty si rizculena systeom a ja ludmi, ktori vinia za svoj stav kazdeho dookola- system, stat, politikov, nadriadenych v praci, kolegov, atd....
takze tentokrat v systeme chyba nie je- moznosti boli.