Osetrovatelstvo, co ma caka?

petulda99

Ahojte, som rada, že som našla túto tému, dúfam, že mi niekto odpíše.
Ja som skončila SZŠ s maturitou a som zdravotný asistent. Myslela som si, že mi to bude stačiť a ďalej na vysokú školu som nechcela ísť, zdalo sa mi to zbytočné aby zdravotná sestra mala výšku ale bola som aj nútená ísť pracovať po finančnej stránke. Teraz som už tri roky po škole a veľmi ľutujem, že som nešla ďalej...
Keby že sa dá ísť študovať externe bolo by to o niečom inom a určite by som išla. Ešte som dúfala, že to externé štúdium umožnia aj zdrav.asistentom. No ale nedávno som sa dozvedela,že ho úplne zrušili.:(
Vôbec tomu nerozumiem! Kto to vymyslel?! Mám toľko známych čo by išli študovať výšku-oše,ale denné štúdium si nemôžu dovoliť a potom sa všetci zťažuju, že je na SR málo sestričiek a čudujú sa?! Veď si to robia sami.Všetky sestričky odchádzajú von. A SZŠ už nechce nikto študovať pretože sa to neoplatí. Trošku som sa tu rozpísala, pretože som veľmi nahnevaná na celý tento systém,ale zároveň aj veľmi smutná :(. Milujem prácu sestričky, baví ma to :))
Ale neviem čo mám robiť? Rozmýšľam nad denným štúdiom ale neviem ako to zvládnem po finančnej stránke ako to všetko utiahnem,keďže bývam v podnájme...3 roky je dlhy čas.

modrobiela

Nemám info z prvej ruky, ale hovorili nám aj na škole aj v práci, že tento ročník externých Bc, čiže tí, ktorí nastúpia teraz v septembri, je posledný externý. Ale len ako Bc.
Podľa mňa Mgr sa bude dať externe urobiť hocikedy, pretože na Mgr potrebuješ prax, teraz neviem, koľko rokov. A je nezmysel očakávať, že človek z praxe zrazu všetko nechá a pôjde študovať denné? A živiť ho budú rodičia alebo manžel? Hlúposť. :)

sob rudolf

Netreba mať na externé štúdium nejaké roky praxe? Napríklad minimálne dva alebo tak? Už som dosť dlho z obehu, tak neviem, ale za mojich mladých čias to tak bolo:).

jajkafr

denisa
bc. môžeš študovať len denne... ak by si mala skončenú strednú zdravotnícku školu v odbore sestra mohla by si externe... ja som končila zdravotku ako zdravotnícky asistent a na vysokú na bc. som musela ísť na denné štúdium... Mgr. už potom budeš môcť študovať externe ak budú otvárať o čom som počula že chcú zrušiť externé štúdium Mgr. že bude už len denné, ale zatiaľ sa otvára Mgr. externé takže možno budeš mať šťastie

Denisa888

Modrobiela ja chcem isť ešte len do prveho ročnika na titul BC. A to sa u mna da len denne lebo nemam zdravotnu školu a prax aby som mohla študovať aj bc externe. No a potom keď skončim to BC spravim si prax a chcela by som isť na mgr to už externe.

jajkafr

modrobiela
ako niektoré skúšky dajú zabrať, ale veľa sa dá čerpať z praxe takže v pohode ... veľa predmetov spolu súvisí a nadväzuje na seba

modrobiela

Takže to nebude až také ťažké :) Hoci, mne by deň-dva pred skúškou bolo málo. Potrebujem minimálne týždeň na jednu skúšku, ale ako hovorím, normálne chodím do práce, čiže mám menej času(a aj viac rokov, určite už ten mozog nie je taký pružný :) )
Denisa, prečo nechceš študovať oše externe? (Mgr). To je asi najlepšie riešenie. Stihneš aj prácu, aj štúdium. Ak budeš pracovať v službách, bez problémov budeš chodiť na prednášky počas náhr.voľna, ani dovolenku si neminieš.

jajkafr

modrobiela
ja nastupujem teraz do 3. ročníka... mne sa zdá štúdium dosť ľahké nakoľko mám dosť dobré základy so strednej školy na niektorých predmetoch používame dokonca tie isté knihy čo na strednej ... niektoré skúšky dajú zabrať, ale zvyknem sa učiť deň maximálne dva pred skúškou skôr sa k tomu neviem dotrepať :) zatiaľ mám za sebou 4 semestre ukončené na Ačka, Bečka sem-tam nejaké C takže dá sa to v pohode :) veľa pomôže aj stáž a súvislé praxe vtedy sa človek naučí strašne veľa viac ako na praxi s vyučujúcim a ostatnými spolužiačkami
Denisa
ak chceš ísť študovať Mgr. po Bc. denne musíš mať rok praxe v obore sestra a ak chceš ísť externe musíš mať prax tuším 3 roky

Denisa888

Ak budem mať za sebou denne študium na titul BC čiže tri roky, tak potom musim mať najskôr dva roky praxe ak chcem isť dalej na mgr? Chcela by som isť na ošetrovatelstvo bude to ťažke pre mna lebo do prace na TPP sa neda chodiť aj do školy aj do prace, to musim iba brigadne. Snaď budem mať peniaze na všetko knihy cestovanie, jedlo... da sa to nejako s tou brigadou počas študia vyžiť?

modrobiela

jajka, len som ju chcela potešiť, že aspoň v niečom bude mať náskok :) čo je aj pravda, ale jasné, že v odb.predmetoch majú náskok asistentky zo szš.
Baby, mne sa tá škola nezdá nejaká ťažká...možno preto, že mám roky praxe a predsa len aspoň v niečom mám predstavu a skúsenosti (aj keď pri predmetoch práve ako tá biochémia či mikrobiológia ti to príliš nepomôže - to ani na výkon povolania nepotrebuješ, len pre seba samu, aby si vedela o čo ide).
Cez skúškové, ak nie som v robote, tak sedím nad knihami, fakt zaberačka, všetko ostatné ide bokom. Ale zatiaľ som skončila 2 semestre na Ačka a Bečka, takže dá sa to, nebojte sa tak strašne :))