Ulcerózna kolitída

Viktor

Fuha to čo tu čítam? ...pán RNG,alebo RTG jednak nepozná pojem IBD kedze všade píše IBS a nazýva Crohna predstupňom ulceróznej kolitídy? Ja osobne na UC trpím ca 5 rokov a som "štastný" že mám iba UC. Rozdiel medzi Crohnom a UC je z laického hľadiska tento:
Crohn - napada celý tráviaci trakt (najmä teda tenké črevo)
UC - nadáda iba hrubé črevo
UC - postihuje relatívne iba povrchové vrstvy hrubého čreva (i keď na fatálne zmeny to po rokoch zápalu stačí - rakovina hrubého čreva a podobne)
Crohn - zasahuje všetky vrstvy hrubého čreva a ak to chápem správne tak aj agresívnejšie.
Zaujímavý fakt - zatiaľ čo pri UC fajčenie pôsobí pozitívne - zlepšuje stav, tak pri Crohnovi zasa ochorenie zhoršuje.... teda sú si podobné, ale v niečom poriadne odlišné.
K tej liečbe - vraj okolo 5% ľudí sa z toho dostane úplne... možno mi iba lekár chcel dať nádej - ale je to špičkov odborník.
Probiotiká - vraj klinicky je dokázaná iba účinnosť Mutafloru - obsahuje E-coli... ostatné možno pomáhajú, možno ako placebo. Ten Mutaflor je pekne drahý (40€ bez receptu/20€ na recept) a pomáha iba čiastkovo. Ja mám ľahkú formu a bez ďalších liekov by mi samotný stav nejak moc nezlepšil. Okrem toho ho treba držať v chladničke - takže na služobke, dovolnke sa užívať moc nedá :)
Ale totho RTG, alebo RNG nepočúvajte - netuší o čom rozpráva teda hlavne pri zápalových ochoreniach - možno iné veci naštudoval na internetoch lepšie.

NaTáLiA999

Dobry den pan RNG, mohla by som poprosit na vas kontakt alebo ma prosim kontaktujte natalia165@azet.sk, trapim sa s UC a uz som zufala,stale sa mi to vracia, bola by som vam velmi vdacna za vase rady a vedomosti co by mohlo konecne pomoct okrem klasickej mediciny, dakujem

Peto 40

Dobry den mozem ked mi bola zistena ulcerozna kolitida robyt silovo vytrvalostnu cestnu cyklistiku amatersky jak doteraz.Ci UC nema vpliv na sportovu cinost a zataz pri sporte. Nerad by som sa zdal co ma bavy dik za info.

MartinBe

Myslím to vážne. Mne čučoriedky pomohli najviac. Neviem, či pomôžu aj iným. Uc je u každého iná. Ale čučoriedky majú antibakteriálne účinky a veľmi dobre pôsobia na hrubé črevo. Som presvedčený, že zápal v čreve je len odozva organizmu na narušenú rovnováhu v čreve. Treba si dávať silné probiotiká. Ja používam ColonDophilus, ale sú ešte silnejšie. Treba to vyskúšať. Aj keby som mal stále jesť čučoriedky je to stále lepšie ako byť v zápale.

Inak moja adresa je matobene@gmail.com. Ak by sa niekto chcel nečo opýtať.

MartinBe

Dobrý deň. Chcel by som všetkým, čo bojujú s UC poradiť. Bol som na tom dosť zle. Mal som zapálené celé hrubé črevo so silným krvácaním. Všetko mi to začalo po dobratí antibiotík. Skúšal som veľa vecí + Prednison a pentasa, ale vždy sa to vracalo. Ale čo mi začalo skutočne pomáhať tak čučoriedky. Možno to bude vyzerať smiešne, ale treba to skúsiť. Najlepšie sú samozrejme čerstvé, ale stačí aj čučoriedkový kompót alebo sušené bio čučoriedky. Treba ich jesť aj tri krát za deň. Mne osobne zabrali veľmi rýchlo. Hnačka, plynatosť a všetky prejavy zmizli. Uvidím ešte čo ukáže po určitej dobe kolonoskopia. Držím všetkým palce.