Varenie ryze

jajka001_

joni - mnam :)
ja ju oplachnem studenou, potom horucou, a ked chcem skratit cas varenia tak ju namocim do dalsej horucej a necham ju v nej. zlejem, dam na trochu oleja a zalejem trochou vody, pockam kym sa odpari voda a vypnem, necham zakryte. ochucujem len solou lebo mam fajnove dieťa :) ale ked sebe tak tam dam nejake bylinky, kari alebo co ma napadne. parkrat som ju varila v troche slepacieho vyvaru.
varim od oka, takze zakazdym je ina :) vacsinou jedlá,no :)

joni_

ryzu oplachnem, na oleji osmazim cibulku, potom pridam a este chvilu posmazim ryzu, potom zalejem ryzu 1,5 az 2 nasobkom vody (ak som mala za hrncek ryze, tak ten isty hrncek 1,5 az 2 krat vody). Pridam sol, ml. cierne korenie, pripadne dalsie korenia (korenie na ryzu alebo kari... alebo na drobno pokrajanu zelenu a cervenu papriku pre farbu). Dusim nadkryte pomaly, kym nezmizne vsetka voda. Potom vypnut, na vrch posypat majoranom a nechat uplne zakryte kym sa nejde podavat.

AdamKrt

odpovedam:

ano, to je jeden sposob. Varit ako cestoviny, potom precedit, nechat odkvapkat.

dalsi sposob je poprazit, povarit.

Poznam par dalsich:

zaliat cca 1.5 nasobkom vody, nechat zovriet, varit 3 minuty. Potom na 20 minut odkryte zapiect do rury.

Dalsi zase varit do vyvarenia vody /alebo cca 10 minut/, vypnut a prikryt pokrievkou. Za dalsich 10 minut hotovo. Mozno este na 5 minut odkryt.

Iny sposob - varenie v pare. Bud podobne ako sa roba knedliky, alebo existuje na to specialny elektricky ryzovarny hrniec.

Dokonca som pocul aj o recepte, ze sa da zovriet ryza, chvilku povarit, prikryt a dat na 30-40 minut pod perinu na drevenu dosku.

Ochucovanie ryze, to je zase dalsia kapitola :)

Zbieram vsakovake sposoby, ako pripravit ryzu.

Niekto do ryze pridava citronovu stavu pre belost, iny zase klinceky.

Tiez je rozdiel v objeme vody pre dlhozrnnu a gulatozrnnu. Kazda ryza pritom moze chutit inak. Od mlazgavej, po sypku, hrudkovitu, lepivu, chrumkavu...

Ak mate nejake napady, napiste sposoby ako robite a ochucujete ryzu.

Slobodna

ryžu preberiem, opláchnem v studenej vode, nasucho opražím na olivovom oleji, zalejem vodou a na miernom ohni varím. Môžeš pridať nejaké bylinky, napr. kari atď.