Vyrovnavanie zubov, dospelost

Príspevok v téme: Vyrovnavanie zubov, dospelost
zazula25

Zdravim, mam uz 25 rokov a celkom vyrazne krive zuby, v mladsom veku som jednoducho este nemala financie na ich vyrovnanie, tak som to neriesila, ale teraz ma to zacina trapit. Chcela by som sa opytat ake mate skusenosti s vyrovnavanim zubov v dospelosti a kolko to cca stalo (aby som sa vedela psychicky pripravit :)).

Eva531

Za korunku by si na najdrahsej sukromnej zubnej klinke na Slovensku zaplatil 500 €, viac by to v ramci Slovenska nemalo byt asi nikde. Ale ja na tvojom mieste by som radsej zainvestovala do strojceka.

Eva531

drako - Jedine strojcekom, lebo inak to bez destrukcie nepojde, aj to len v pripade, ze by bola celustnoortopedicka liecba nastavena spravne a ze by si mal ako jeden z mala Slovakov take stastie, ze by ti strojcek nasadil taky celustny ortoped, ktory ma aspon stipku sucitu a ktory by nikdy zamerne strojcekom neposkodil pacientovi zuby za ucelom svojho financneho zisku, ako sa to v davnejsej minulosti (1995 - 1999) stalo mne. Ale prejdem k veci. Ak silou-mocou trvas na tom, ze to musi byt bez strojceka, tak potom do uvahy by teoreticky prichadzala jedine len korunka. Zubar ti ten vycnievajuci zub zbrusi, cize dookola odbrusi z neho vrchnu vrstvu, cize sklovinu, ktora zub chrani najviac a ktoru povazujeme za najtvrdsiu cast ludskeho tela, potom urobi odtlacok z toho malickeho kusocka zuba, ktory ti tam po odbruseni zostane a odosle ho niekam do zubneho laboratoria, kde na zaklade tohto odtlacku vymodeluju korunku, cize keramicky utvar, ktory vyzera ako zub, len ma v strede dieru v tvare tvojho zbruseneho zuba, vdaka ktorej sa potom navlecie na ten tvoj zostavajuci kusocek zuba a prilepi sa nan. Kedze korunka bude vymodelovana tak, aby mala iny sklon, bude zub po nasadeni korunky vyzerat, ako keby bol celkom rovny. No zamysli sa nan tym, ci to vobec stoji za to, ze si takymto drastickym sposobom nechas znicit zdravy zub, ktory by sa mohol pomocou strojceka upratat na spravnu poziciu mozno za par mesiacov, ale s tym, ze ak nema medzi ostatnymi zubami dost miesta, tak by sa pred jeho nasadenim mohol vytrhnut niektory iny zub (napriklad stvorka, alebo patka), ktory je uz velmi hlboko zaplombovany, pripadne vyplneny korenovou vyplnou...

drako

Dobrý deň
Mám jednú otázku. Jeden zub mi výrazne ide dopredu. Ide o horný zub v predu. Vedeli by ste mi poradiť ako ho mám vyrovnať? bez toho aby som musel dávať strojček? a koľko by to stálo. Za skorú odpoveď vopred ďakujem

Denis1989

chcem sa opýtať mám 22 rokov a mierne posunutý horný rad zubov do pravej strany (cca 4mm) dá sa stým niečo robiť okrem zubného strojčeka a ak áno kde bi mi to spravili a za koľko môžeťe ma informovať na môj email denis.hanula@gmail.com

ďakujem

Asad

Prečo ju odhovárate od trhania zubov? Čo je na tom tak zlé? Pýtam sa to normálne, lebo nikto neuviedol nejaký presvedčivý dôvod. (no možno bol nejaký v tom dlhom príspevku ale nemám čas ho čítať)

Ja ľutujem, že mi ich moja zubárka nevytrhla. Mohla napríklad vytrhnúť také, ktoré sú už aj zaplombované. Mala som fixný strojček a potom som po asi 3 rokoch prestala nosiť nočný strojček a zuby sa mi trochu pokryvili. A to som ho najprv nosila celý deň a potom len v noci. Jednoducho sa mi zuby nikdy nezafixujú a ak ich chcem mať rovné musím do smrti nosiť ten nočný strojček. Väčšina ľudí má dosť miesta, takže im stačí nosiť ten nočný strojček pár rokov a potom sa im zuby nepohnú.

Eva531

msaj: Ja si myslim, ze by bolo najlepsie zacat riesit tento problem co najskôr a radsej tie stvorky vytrhnut. Medzi dvanastym a trinastym rokom zivota sa prerezavaju sedmicky a priblizne v takom veku je teraz Vas syn, takze treba zistit, ci uz tie sedmicky ma alebo este nie a v pripade, ze este nie, tak by mal celustny ortoped zhodnotit aj to, ci maju tie sedmicky dost miesta na to, aby tam mohli narast, nehovoriac o tom, ze v dospelosti zacnu rast osmicky a tie tiez potrebuju miesto. Takze ja si myslim, ze ak by sa tie 4 stvorky vytrhli, tak by sa tam vytvorilo dost miesta na vyrovnanie zubov a nehrozilo by riziko, ze strojcek zapricini tesne rozostavenie zubov tak ako u mna. Keby som bola na mieste Vasho syna, urcite by som si tie stvorky dala vytrhnut. Zelam Vam vela stastia, nech vsetko dobre dopadne!

mirkaa

kedysi som tiez nosila strojcek, ale v mojom pripade nebolo potrebne tahat zuby, mne chyba jedna dvojka, cize miesta v puse som mala dost :) ale neda mi nereagovat...
ako laik ked logicky uvazujem a niekto ma malu pusu a vela zubov, neda sa vyrovnat bez toho, aby sa nejake zuby nevytrhli. ale pozor, treba sa fakt zverit do ruk odbornikovi, aby vytiahol vazne len tie, ktore su potrebne. skuste sa poradit aj s inym lekarom, ak je to mozne. viac hlav, viac rozumu.. a nezavisle na sebe, potom si mozete vytvorit obraz ci je to dobry postup alebo nie

msaj

EVA531 chcem sa ťa spýtať, mám 12roč.syna a práve dnes som s ním bola na čeľustnej ortopedii, má strašne krivé a nahustené zuby a povedala mi, že máme dve možnosti: 1.buď aby zostali krivé alebo 2. vytrhnúť všetky štyri štvorky. druhá možnosť sa mi zdá dosť drastická, ale iná možnosť na vyrovnanie uňho nie je. Mám teda dilemu, či krivé alebo rovné a za akú cenu. Teba sa chcem spýtať, čo by si mi odporučila, lebo si niečo také zažila a vieš poradiť. Povedala mi ešte, že nech to nechám zatiaľ tak a za také 2-3roky nech sa rozhodne on sám. Ide o to, že už teraz ich má tak natesno, že tiež ledva použije dentálnu niť. Nerada by som mu urobila do budúcnosti niečo zlé. ďakujem

Eva531

Ja som chodila na celustnu ortopediu v Novych Zamkoch. Pani doktorka, ku ktorej som chodila v rokoch 1995 - 1999, je uz pravdepodobne na dôchodku, ale to je neoverena informacia. Ja som sa narodila v roku 1980 a v tom obdobi sa rodilo najviac deti, preto aj na strojcek sa muselo tak dlho cakat. Nove Zamky maju vyse 40 000 obyvatelov a ona bola pravdepodobne jedina celustna ortopedicka v celom meste. Tento problem s cakanim bol v tom case aj v niektorych dalsich mestach. Nepaci sa mi, ked poistovne obmedzuju lekarov a zubarov, nech uz sa to tyka cohokolvek.