Mame psika...

Príspevok v téme: Mame psika...
gustava

Vzali sme si ho z utulku. Je strasne zlaty, mame ho uz skoro rok. Rychlo sa uci, no nepocuva na slovo... A manzel ho za to bije. Mne je to luto, ved pes nie je cvicena opicka... ked ho pustime z vodzky, aby si pobehal a nepride hned na prve manzelovo "pod sem", tak ide za psikom a da mu poriadnu po zadku. Ja ho vobec nebijem... nedokazala by som to. a ked mu chcem ukazat nespokojnost s jeho spravanim, otocim sa mu chrbtom a on hned pochopi, pricupita a dostane odmenu. Manzelovi sa jeho spravanie nezda neprimerane. Co na to poviete? Je to normalne?

maťa22

Ja mam uz stareho "kona" :D ale neposlucha aj tak :D. Ked je na ulici na zavolanie nepride ani za svet ale ked zapiskam s hrackou leti jak raketa :)vyskusaj mozno pomoze :)

simš

pes by sa nemal biŤ rukou .. ževraj .. jhá len píšem čo počujem takže nechcem mudrovaŤ :) .. my máme tiež psíka a keĎ bol ešte šteňa a neposlúchal dostal po zadku novinami a povedali sme mu aby išiel na sovje miesto . práve naopak keď poslúchal dostal za to odmenu a takto sme si ho naučili čo može a čo nie

bibi1234

dedy-suhlasim s radami na vycvik, ale moc nesuhlasim s tym krytim...Bud mat steniatka alebo sterilizovat-to som napisala, lebo si nemyslim, ze je to mytus-rozpravala som sa o tom s nejednym veterinarom a viacero z nich sa priklanalo k nazoru, ze nevysterilizovane fenky,ktore nemali steniatka mali zvacsa problemy... ak je psik cistokrvny, nie je dovod nemat aspon raz tie steniatka-nemyslim mat stenata 2x za rok, ako to robia niektore chovne stanice, len kvoli peniazom... ale ak je psik krizenec, urcite nema zmysel ho davat kryt-aby si psik uzil a pod., nakolko je problem s plnymi utulkami a karantennymi stanicami...

dedy

Psy často dobre nechápu tresty, a zákazy a hlavne keď prídeš k nemu a jednu mu tresneš. To nič nerieši. To treba vysvetliť i manželovi. Skôr treba motivovať na odmeny, a preto odporúčam v prvom chováku, alebo obchodnom dome kúpiť stopovačku (cca 10 metrové vodítko) a na tom venčiť, vodítko odmotáš, pripneš psa a pustíš voľne, a keď budeš chcieť privolať priblížiš sa na dosah stopovačky (pokiaľ zdrhá ďaleko, tak stopovačku držím v ruke, ale píšeš, že manžel k nemu príde, čiže stopovačku nechať voľne na zemi... a že sa zašpiní? blato opadne :) takže chytíš stopovačku povieš meno, povieš poď sem a ak pes v tom okamžiku nezareaguje, trhneš napnutým vodítkom a psa si pritiahneš... keď si ho pritiahneš až k sebe psíka radostne privítaš a odmeníš a opäť mu dáš voľno... musí prísť na pár základných vecí... povely sa neignorujú a keď majiteľ niečo povie tak sa to myslí vážne, samozrejme majiteľ si musí za tým stáť, keď to už raz povedal... a pes to musí splniť, ďalšia vec, keď pes príde, bude odmenený ALE opäť sa mu dostane voľno (preto počas prechádzky treba stále cvičiť, pravidelne privolávať) ... ide hlavne o to aby si pes nespojil privolanie s tým, že pôjde na vôdzku a že v okolí je nejaký iný pes, preto ho voláš
ja svojho na prechádzkach stále privolávam keď si myslím, že sa to hodí, široko ďaleko nikto nie je, zavolám, a sledujem, vždy sa najprv obzrie či sa niečo deje a potom príde, či už tam niekto je alebo nie je
a bibi, to že fenka musí mať raz za život šteniatka je absolútny mýtus, a preto určite nekryť a radšej vysterilizovať
momentálne mi už nič iné nenapadá, takže aspoň toľko

bibi1234

gustava-nemas za co:O)))-pocitanie musi byt razne a musia byt medzi tymi cislami naozaj pauzy, lebo psikovia su sice mudri, ale nie az tak inteligentni, ako ludia, takze aj to reagovanie je trosku spomalene... pri cviceni ju vzdy odmente maskrtkou a slovnou pochvalou a nikdy ju netrapte dlho s cvicenim-staci 2-3 minutky 3x za den, lebo ked do nej budete hucat pol hodinu, tak to nebude brat ako hru a bude sa branit cviceniu...:O)))
rozmyslala by som aj o kastracii, fenky pokial nemaju steniatka aspon raz za zivot, tak maju problemy so zenskymi organmi-zapaly, rakoviny a asi ju nedate kryt, kedze je krizencek...

gustava

Bibi, je to fenka a kastrovana nebola. To je dobry napad s tym pocitanim, urcite to vyskusame. Velmi pekne dakujem za napad!

bibi1234

gustava- je to psik alebo fenka? Bol kastrovany/a? Vraj to velmi pomaha k poslusnosti... Vas havo je teda este v puberte-podla mna sa to urcite zlepsi, ked dospeje medzi 2a3tim rokom...
ked sme chodili na cvicak s predchadzajucim psikom, ucili nas ratat-jedna-dva-tri-pri tri si prisla za psikom a vytahala ho za tu kozu. Samozrejme musi byt medzi cislami aspon 20sekund pauza, aby si to psik stihol uvedomit. Nas psik sa to naucil rychlo a aj ked neposluchne a napr. nepride, ked ho volam, tak pri tri sa skrci a caka trest, aj ked len taky symbolicky. Tam ten trest posobi naozaj len psychologicky, lebo ho nic neboli-minule sa blaznil a narazil hlavou do zelezneho klucika, co mame na skrinke-jeho priemer je asi 7mm, klucik zohol do praveho uhla a ani od bolesti nepipol...

gustava

Dakujem ti bibi. Nas je x retriver a kokrspaniel. A so zdochlinkami je ten isty problem :) Vodzku mame navijaciu 5m, ale aj tak ju rada pustam, nech si zabeha. A vtedy citi volnost, ma len rok a dva mesiace, este chce blbnut. Skusim teda manzelovi dohovorit, lebo ma to jeho bitie fakt dohana az k slzam...

bibi1234

gustava-aj moj psik je mnou rozmaznavany a od priatela dostane sem-tam po papulke-ale len ked nieco napr. vonku zozere, nie ked si nesadne, alebo neda pusu, labku na povel... mame "bojovu" dogu s posunutym prahom bolesti, takze ju to podla mna neboli, je to skor u nej psychicke... ja som ju tiez raz musela "vyhresit rukou", ked na jazere nasla asi mesiac rozkladajuceho smrdlaveho mrtveho kapra a hodinu som ju nahanala, lebo ho nechcela pustit a ani sa nedala chytit... samozrejme teda, ze mojho partnera poslucha na slovo a mna nie, aj ked je to moj pes.
existuje tu viacero rad-bud sa s priatelom porozpravaj, aby zvolil inu formu trestu-napr. vytahanie koze hore na krku-je to vraj prirodzeny trest-tak mama-pes tresta neposlusne steniatka a takto mu nemoze ublizit a ani mu sposobit traumu, ked na neho pojde clovek rukou napr. ho len pohladkat...
alebo sa prihlaste na cvicisko-pod skusenym dozorom sa aj z neposlusneho psika stane psik posluchajuci na slovo...
alebo ho nepustajte z voditka-existuju aj navijacie voditka na dlzku aj 5metrov...
naozaj s tym ale nieco sprav, lebo psik, kedze je z utulku, zazil v zivote vela nepekneho a aj on si zasluzi sa mat ako v bavlnke