Koľko ovocia a zeleniny?

watermelon

krasne si to napisal BJ, uplny suhlas
myslim ze reci typu nejest zeleninu a ovocie kovli pesticidom su len vyhovorky ludi, co ich skratka nechcu jest lebo maju na vyber nieco lepsie umelejsie.

adnama

Ahojte, neda mi sa nevyjadrit k tomu, ze jem na co mam chut ;-)
Ano, je to tak!!!
treba jest to, na co ma clovek chut. Ale samozrejme nie KOLKO chce, treba mat hranice. Ved ked si predstavim, ze 1000x sa mi stalo, ze mala som cht na sladke, ale nedala som si, tak som zjedla XX dalsich veci a aj tak nakoniec som si dala to sladke. Treba si dat to, co si telo pyta a jasne na co clovek ma (peniazky :)). Samozrejme, ked si navykneme v strave na viac zeleniny a ovocia alebo neviem na urcity druh potravy, telo si to bude pytat castejsie. Cize jasne, ze deti budu mat vzdy chut na sladke, ale treba im davat aj kopec ineho papanicka, aby ich telo poznalo aj to. A sladke predsa potrebuju tiez :D.
asi tolko.
A ked mam aj vecer chut na ovocie, dam si. Ale potom necakam, ze budem chudnut :)

BJ

No ja nechapem, ze ked nie ovocie a zeleninu kvoli pesticidom, co potom konzumovat???
V celom retazci je vzdy najkvalitnejsia zlozka rastlinna strava a jest ju priamo je vzdy najzdravsie. Nikdy za ziadnych okolnosti nemoze byt zdravsia ina strava, ktora vznika nejakou premenou z tejto stravy, cim sa:

a) straca hodnota pokial je umela alebo priemyselne spracovana

b) kumuluju skodlive latky, pokial je premenena na zivocisnu potravu, co je navyse energeticky absolutne nevyhodne, a plati, ze vysledna potrava je vzdy viac toxicka, nez jej povodna rastlinna forma (nehovoriac o tom, ze dobytok je krmeny vyrazne nezdravsou rastlinnou potravou, nez ktora je urcena pre priamu konzumaciu ludmi, takze vysledok je este horsi).

Co z toho vyplyva? Ze ovocie a zelenina je vzdy najviac kvalitna potrava v potravinovom retazci, nezavisle na mnozstve chemikalii ktore sa v nej nachadzaju a nezavisle od toho, ako je znizena kvalita pody, a jej konzumovanie ma vzdy zmysel. Dokonca pri horsich podmienkach ten zmysel este narasta.
Samozrejme, vzdy sa treba zamerat na co najkvalitnejsie zdroje, kto komu kaze kupovat zahranicne chemicke nezdrave plody zo supermarketov, ked tu na SLovensku bojuju poctivi pestovatelia o prezitie, a ja ich vzdy rad podporim, aj ked je to drahsie a treba po to zajst na trh.
Ja si myslim, ze lenivost, pohodlnost a ignorancia ludi znicila domace hospodarstvo, tak teraz podme plakat, ze mame len nezdrave chemicke dovozove plody... keby sme vsetci podporovali domace hospodarstvo a nie dovoz, verte ze aj supermarkety by ho skupovali od domacich pestovatelov.

Zelovoc

Zeleninu by som jedol len z permakultúrnej záhradky:
1. Upravíte pozemok tak aby zadržoval vodu, netreba ho polievať.
2. Remineralizujete pôdu prachom z kameňolomu, netreba ho hnojiť.
3. Vytvoríte rastlinné spoločenstvá, stromy silne zvyšujú úrodnosť.
4. Viete niečo o bezorbových metódach, nemusíte plieť ani orať (rýľovať).
Kvalitná pôda má byť stále vlhká, mäkká a čierna. Záhradkárov čo sa na letmom slnku ryjú v hnedej pôde bez humusu je mi ľúto.

Zelovoc

Anger: Keby som si mal vybrať zeleninu vypestovanú na poliach a zeleninu zo záhradky, tak si vyberiem tu z poľa. Na poli ju aspoň hnoja NKP, na zahradke ani to. Zelenina, obylie, ovocie z poľa sú chutnejšie. Pesticídy sa po mesiaci rozložia a pred zberom sa nestrieka.

BJ: Čokoládová torta je mňam. Keď lenivá gazdiná navarí akurát polievku z vegety a pepru, tak sú bompari lepšia voľba :-) Neútočím, iba priamo hovorím. :-)

Anger

BJ- kde si prisla na taku somarinu??
Je to nezmysel .Co ty pokladas v dnesnej dobe za ,,zdravu"stravu?? My sis si fakt,ze zelenina a ovocie je super??? Mozem ta uistit,ze je tam kopec pesticidov.Ak nepestujes zeleninu doma a nic nekupujes v obchodoch.......je to kvalitnejsie asi o 85%. Nechapem ale,ze snazite sa tu neviem ako stravovat a dychate tu exhalaty z aut,kominov atd... a to mate na haku.
Zbytocna snaha a zbytocne vyhodene velke peniaze za bio stravu.

BJ

iwus, som muzskeho pohlavia, a momentalny harmonogram je nic moc, niesom s nim spokojny, doobeda ovocie, obed vegetarianske jedlo, vecera vegetarianske jedlo. Maso a vajcia nejem. Viac momentalne neriesim, ale snazim sa jest co najmenej sladkosti, na ktorych som bol kedysi zavisly.
Momentalne mam problemy, kvoli ktorym nemozem spavat, takze riesim tie problemy, spanok ma vacsiu prioritu ako jedlo. Kedysi bol harmonogram doobeda ovocie, obed ovocie alebo zelenina, vecera vegetarianske jedlo alebo ovocie. :-)

BJ

Anger, nieje to tak, svet nieje ciernobiely... 0 si mrtvy, 1 si zdravy. Je tam stupnica medzi tym, kde 0,1 je zivot uplne nanic plny chorob, a 0,7 je celkom pekny zivot bez chorob, hoci, kedysi, kym nebola znicena poda, dalo sa aj 0,8 alebo 0,9.

Anger

Ja neviem........co je dnes zdrava strava?? Pesticidy na zelenine a ovoci ci antibiotika v mase?? Co vlastne chcete jest zdravo????? No zdravo asi absolutne nic sa neda v dnesnej dobe.........chvala bohu,ze ludsky organizmus si vie poradit so skodlivostou .Ak si mysli niekto,ze nie...........uz by sme tu v skutocnosti neboli .

iwus93

BJ a čo také zješ za celý deň? iba ovocie a obilniny? nemohla by si napísať jedálniček? chcela by som to aj ja vyskúšať aké to je