vegetariánstvo

Príspevok v téme: vegetariánstvo
grawaw

Ahojte, chcela by som radu: Už niečo cez tri mesiace som vegetariánkou. Predtým som jedla len kuracinu a ryby a aj to veľmi málo. Mäso mi robilo zle bolel ma z neho žalúdok - asi mesiac predtým než som prešla na vegetariánstvo som to na sebe testovala. Keď som vyradila mäso, bolo mi celkovo lepšie, vyčistila sa mi pleť s ktorou som mala problémy, upravilo sa trávenie, ale ... Tento mesiac som nedostala menštruáciu (i keď nikdy som ju nemala moc presnú) Môže to súvisieč s vegetariánstvom?? Okrem toho sa zdravo stravujem, jem orechy, semiačka celozrnné pečivo (doma napečené) a iné obilniny (pohánka, špaldové cestoviny, celozrnná ryža) tofu, sójové bôby, strukoviny, mliečne výrobky (odtučnený tvaroh, nízkotučné syry, acidko, jogurty - mlieko ako také nepijem) občas vajce na tvrdo, ovsené vločky, veeeľa zeleniny a dva - tri kusy ovocia do dňa. Môžem mať teda problémy kvôli vynechaniu mäsa? Lebo mne je z neho skutočne zle, nejde mi o zabíjanie zvierat ide mi o mne. Prosím poradte

Ps: Mám 15 rokov

BJ

Nasi predkovia zili zdravo, striedmo, a davali si pravidelne posty. Preco asi? Aby ich nepozrali male zivocichy zaziva. Klystir, urinoterapia, jarne ocisty, pecenova ocista... to vsetko patrilo k mudrosti predkov, teda tych chytrejsich (tych co prezili... aj mnohe epidemie). Dnes sa clovek prejeda nizko-kvalitnou stravou a zije v strese a v priemere za zivot absolvuje 0 postov... a potom sa divi, ked ma crevo v takom stave, ze mu poklesne imunita trojnasobne a zacnu v nom prezivat vseliaki nevitani hostia...
Najhorsie, ze toto sa dedi... kazda generacia je na tom este horsie a vydrzi menej. Zachvilu nas pozeru ti najmensi zivocichovia... plesne, na vsetky lieky rezistentne bakterie a virusy a rozny paraziti.

BJ

ele, problem je v tom, ze plesne dokazu prezit len pokial je acidobazicka rovnovaha organizmu narusena. A tu si das dokopy len ocistami a zasadotvornou stravou (ovocie, zelenina).
V tomto pripade uz ovocie nemusi stacit, respektive staci, ale trva to prilis dlho, aj cele roky. Ja, pokial by si citala moje prispevky pozornejsie, odporucam rozne ocisty, a uz niekolko krat som pisal, ze cisto ovocim sa neda vyliecit vsetko, hlavne ak je znicene travenie. Pokial je travenie este v poriadku, tak potom sa tym da vyliecit skutocne mnoho.
Na tuto kombinaciu potrebujes nejaku ocistu skombinovanu so zasadotvornou stravou.
Idealny je dzusovy post, 7-14 dni pijes len zeleninove stavy, kedze ovocie sa ti travi horsie. A potom pokracujes zasadotvornou stravou. Takisto, ocista pecene robi zazraky, tie nespocetne vdaky od ludi, co to absolvovali, hovoria jasne. A nad vsetkym su este emocie, tie ked nedokazes poriesit, a denne ta zaplavuje stres, strach, hnev, nenavist, zavist, tak ti v tvojom zdravotnom strave nepomoze nic, ani ovocie, ani pohyb na cerstvom vzduchu, proste nic, dokym sa nezbavis tych emocii.
Ale, co sa tyka plesni, mozno by ta zaujimalo, co vsetko ich zivi ovela lepsie: vsetko co vyrazne prekyseluje a zahlienuje - maso, vajcia, mliecne vyrobky, hladka muka, pecivo.
Daj si zopar postov, ocist creva a pecene, zasadotvorne kupele, a nejedz tie veci, co som spominal hore, jedz malo tukov, a myslim, ze do 2-3 mesiacov su plesne minulostou, a potom uvidis, kolko ti ovocie zacne davat energie.

ele

BJ, pises, ze jedzte vela suroveho ovocia o.i, ale napriklad ludia co maju zapliesnene rozne tkaniva a organy (pluca, tenke crevo,..)si takto nikdy neporiesia svoj zdravotny stav, kedze ovocie ma obrovsky obsah cukru, ktory plesne miluju- doslova.. Mne napriklad aj prilis vela ovocia znizuje imunitu, ale iba ked to fakt prezeniem, mavam nadchy..

grawaw

No ja sa prikláňam k laktoovo vegetariánstvu. To čo píše BJ je na mňa už moc ale ďakujem za príspevok. A čo sa týka sóje jem ju maximálne 2 (niekedy 3) krát do týždňa jednu porciu t.j. pohár sójového mlieka, tretina tofu alebo slabá hrsť sójových bôbov. Vajíčka máme z domáceho chovu, ostatné mliečne výrobky kupujeme. Vajíčka jem tak jedno do týždne som stráááášne lenivá aby som si ho po uvarení ošúpala. Semiačka jedávam tiež, striedam s orechmi samozrejme v menšej miere kvoli kalóriám, ale jedávam ich pravidelne plus veľa cvičím

joha

ahoj, podla mna, to co pise bj sa v realnom zivote neda praktizovat- akoze takmer vsetko podomacky vyrobene? vies ako je to casovo aj financne narocne?....pozri mas 15, menstruacia este nemusi byt pravidelna(mne sa upravila az niekedy po 18)...tiez nejem maso a stravujem sa podobne ako ty :)orechy jest treba, v mensom mnozstve samozrejme...telo tuk potrebuje-a orechy obsahuju velmi vela omega 3/6 mastnych kyselin....nie je tuk ako tuk....soja je tiez zdrava-aj ked ani s nou to netreba prehanat....v skratke-vsetkeho vela skodi,cize pokracuj pekne tak ako sa stravujes,telo si casom zvykne, moze to byt prave reakcia na prechod na vegetarianstvo( u niektorych ludi si telo takpovediac osvoji nove stravovanie ,u niektorych nie...zatial cakaj , neskor sa uvidi)

BJ

To, ci dostanes z takeho vegetarianstva zdravotne problemy, zavisi od toho, ci to tvoje telo dokaze dobre travit a neprekyselovat sa. Vysledny stav zavisi aj od inych veci, od emocii, ktore pocas dna citis, mnozstva pohybu, a sposobu, ktorym dychas.
Pre mna je vegetarianstvo, ktore uvadzas, plne nezdravych veci, nehovorim, ze dopadnes hned zle, to zavisi aj od ostatnych faktorov, ale co sa tyka samotneho podielu stravy, tak ten bude organizmu vo vela faktoroch prekazat.
Vymenujem ti veci, ktore by som vylucil:
vajcia, akekolvek priemyslom spracovane mliecne vyrobky, vsetky sojove vyrobky, vsetky obiloviny okrem spaldy, pohanky a psena, vsetky strukoviny a orechy. Strukoviny obsahuju zbytocne vela bielkovin, a orechy su plne plesni a maju zbytocne vela tuku. Chleba a pecivo vyluc uplne, su to vsetko nezdrave veci, celozrnny-necelozrnny. A hlavne, sladkosti. Vsetko toto prekyseluje organizmus, znizuje imunitu, zhorsuje situaciu v crevach, a vytvara vhodne podmienky pre rozne patogeny, ktore zhorsuju zdravotny stav. Ak chces robit pre seba nieco zdrave, proste jedz vela kvalitneho suroveho ovocia a zeleniny, strukoviny nahrad klickami z nich, namiesto orechov pouzivaj lanove,sezamove,tekvicove a slnecnicove semena, a z mliecnych vyrobkov pouzivaj doma vyrobeny kefir alebo jogurt, so suroveho mlieka, idealne kozieho, popripade male mnozstvo bryndze a masla. Surovej stravy musi byt viac ako 50%. Takisto, samotna teoria su tekutiny. Vela vegetarianov po rokoch dopadne zle, a potom sa cuduju, ako je to mozne, ked nejedli to zle nezdrave maso. Vacsinou je to preto, ze nemaju poriesenu psychiku, a jedia same prekyselujuce potraviny... vysledkom je clovek plny negativnych emocii, konstantne prekyseleny. Bohuzial, takyto ludia robia vegetarianstvu zle meno, a vobec nepochopili, o com vegetarianstvo vlastne je.
Problem vidim s tvojim vekom, pokial ti v tom budu rodicia branit, v podstate cely pokrok, co zlepsenie stravy prinesie, sa strati v zaplave negativnych emocii, ktore to bude prinasat.

usiko

menzes nemas pravdepodobne preto, ze nemas cyklus este ustaleny, teda hormonalne...takze ak to nepride, skoc pre iustotu k lekarovi....v tvojom veku som mala menzes tak 4 krat rocne....

usiko

aale co si, toto by mohla tvrdit nejaka babka, co zije sto rokov za opicami....ked jes semienka, orechy, celozrnne veci, ovocie, zeleninu, strukoviny a mliecne vyrobky zakysane /nie mlieko/ tak budes zdrava...ja sa takto stravujem uz cca 12 rokov a zijem, menzes ok, otehotnela som na druhy pokus /druhy mesiac od zaciatku snazenie/ , babo je take velke a dlhe ako ma byt a ja prezivam osmy mesiac tehotenstva tak, ze zijem rovnako ako predtym, nemam problemy s tlakom, krv ukazkova, ani gestacny diabetes, ani opuch noh, ani vyrazky, nic...proste ked nemam brusko, tak neviem, ze som tehula...a verim, ze toto vsetko je vysledkom mojho zdraveho sposobu zivota, ktory som viedla a vediem uz 12 rok....retoze pozeram na ostatne tehule a kazda ma nejaky problem.....takze v pohode, ak ti maso nechuti, tak ho nejedz....ked ti zacne chutit, tak ho jedz....

to, ze mas 15 rokov nevadi, aj ked nazory su ze do 18 by si mala jest maso, lebo budes mat problemy....nebudes, pokial si ho nahradis a ty si ho nahradzas....mam jednu ziacku, ktora od narodenia neje maso, lebo ho nikdy nechcela, a keby si vedela, aka je vyvinuta a velka /rodicov ma vysokych, teda velkych/ vobec nie je priesvitna........ma uz 20 rokov a zdrava ako buk...proste ak vies bielkoviny nahradit,talk v pohode....