kratkozrakost/okuliare

Príspevok v téme: kratkozrakost/okuliare
georgee

Ahoj, mam 23 a nosim dioptrie do dialky 0,75
Ale aby som zacal od zaciatku. Uz na ZS som zacal horsie vidiet, ale stale to bolo v norme a nijak mi to neprekazalo. Az ked som isiel na pp k mojej obvodnej lekarke tak zistila ze slabsie vidim a poslala ma k ocnej. Dostal som okuliare do dialky, myslim 0,5 to bolo vtedy. Samozrejme medzi deckami vtedy leteli prezyvky typu okuliarnik atd., takze som ich vobec nosit nezacal. Dokonca som sa k tomu neodhodlal ani ked som uz zacal chodit na strednu, ale to sa mi uz zrak zacal zhorsovat. Nevidel som na tabulu ak som nesedel uplne v predu, ked som pozeral telku, musel som zmurit tak, ze ma az rozbolela hlava. Zacal som ich nosit az ku koncu strednej, kedy to uz bolo s mojim zrakom fakt zle. Najpvr som ich nosil iba na hodiny a k telke neskor som si uvedomil, ze ich musim mat stale a dokonca, ze ani s nimi uz nevidim najlepsie. V 17-tich kvoli vodicaku prisla dalsia kontrola u ocnej a dioptrie sa mi zvysili az na 1,25. O rok ci dva dalsia kontrola a nove skla, ze vraj sa mi zrak zlepsil tak som dostal 1 a zmenil sa tam nejaky uhol alebo nieco take. Tie mi vydrzali ledva rok a opat som mal pocit, ze s nimi dobre nevidim a ze sa mi intenzivne zhorsuje zrak. Takze prisla dalsia kontrola a opat prekvapujuci vysledok, zasa zlepseny zrak o 1/4, zasa iny uhol ... Sam si neviem vysvetlit cim to je, ale stale mam pocit, ze sa mi zrak postupne zhorsuje a ze vidim bez okuliarov stale horsie a horsie. V sucasnosti si ich uz nemozem dovolit ani zlozit, nie to este vyjst bez nich na ulicu. Pripominam mam dioptrie do dialky 0,75! Ked sa bavim s inymi ludmi, ktori nosia okuliare, tak sa cuduju preco ich ja nosim stale, ked ich mam pomerne slabe a ja im stale odpovedam, ze mam pocit, ako keby som nosil aspon 2-nasobne silnejsie, lebo bez nich som fakt strateny.
Zaujimaju ma nazory, cim by to mohlo byt sposobene, ze "na papiery" sa mi zrak jemne zlepsuje, ale pocitovo to je uplne opacne. Mozno tym, ze som dlho nenosil okuliare aj ked som ich potreboval? Alebo, ze som si na nich nejak podvedome zvykol, kedze ich poslednych 5 rokov takmer nezkladam?

AnOnYm98

georgee-ahoj...hmm tak čítala som si tvoj životopis-aj tak sa to dá povedať :D..a chcela by som sa ťa na niečo spýtať-prečo si nenosil tie okuliare na strednej?to není pre mňa najlepšia myšlienka lebo ja tieš teraz nosím okuliare a chcem odísť z 8 triedy na gymnázium...a tam ich skúsiť nosiť....stále letí slovo okuliarnik ale aj krt atď....zdá sa mi že to čím ďalej tým horšie..aj keď teraz okuliare "letia" ale keď mňa tý ludia predsa len poznajú celý môj život od 6 rokov a keď budem nosiť okuliare budem vyzerať ako .......:D..tak radšej som slepá a uvažujem nad tými šošovkami..tak ako to bolo s tou strednou?veď tam bol predsa len ten nový kolektív tak aký bol problém??

georgee

Jaj sosovky hm ... no jasne uvazujem o nich intenzivne, ale ... Uz ako decko som mal problem napr. s takymi kvapkami do oci. Mam z toho cudny pocit, ako ked sa mas niecim dotknut vlastneho oka, alebo si do neho nieco kvapnut pride mi to take ... nechutne dost. Mam zo sosoviek trochu obavy, lebo oko mi pride ako najcitlivejsia vonkajsia cast tela, ale zatial som ich nevyskusal tak neviem, mozno to nebude az take neprijemne ako si myslim.

A k tym cvikom, no ked to najdem tak si precitam a vyskusam mozno. Za to nic nedam :)

bibi1234

georgee-a co hovoris na alternativne liecby zraku za pomoci cvikov? minuly tyzden tu bola jedna tema aj s uvedenymi cvikmi...

georgee

No ja o tych poruchach zraku vela neviem. Vzdy ked sa to zhorsovalo, zasiel som k ocnej a ona my oznamila za sa zmenil uhol a trosku zlepsil zrak, to bolo vsetko. Dalej som to neriesil, lebo ked som dostal nove okuliare tak som videl prefektne. Dokonca naposledy to bolo take zlepsenie, ze ked som si ich prvy krat nasadil a vysiel na ulicu tak som normalne dostal nieco ako zavrat, az sa mi v hlave zakrutilo z toho, ako bolo vsetko zrazu ostre. Okuliare mi momentalne stacia, len ako som pisal, bez nich to je stale horsie a tiez si nie som isty, ci je normalne, ze sa mi takto casto meni zrak. Najblizsie ked pojdem k ocnej tak sa urcite viac poinformujem a povypytujem, lebo rad by som sa okuliarov zbavil, resp. vyrazne obmedzil ich nosenie, ale zatial sa to bohuzial neda. :(

Inac dakujem za reakcie.

jajkafr

georgee
ahoj ja mám 21 okuliare nosím od 18-tich... mám astigmatizmus... začala som z 0,25 teraz mám 0,5 cylinder a na druhom oku 0,75 dioptriu a 0,25 cylinder dá sa povedať, že sú to pomerne slabé sklá, ale mám rovnaký problém ako ty bez okuliarov sa cítim stratená... bez nich nevidím dobre... neviem prečítať na televízore ani titulky a nieto bez nich čítať alebo šoférovať... do auta by som bez okuliarov ani nesadla... ráno prvé čo vstanem nasadím si okuliare... mne sa zrak narozdiel od teba zhoršuje... keďže píšeš, že sa ti menia uhly pravdepodobne ide aj u teba o astigmatizmus... je to porucha kedy obraz na sietnicu dopadá z viacerých uhlov, preto je potrebné mať sklá s cylindrami a inými uhlami... preto vidíš neostrý obraz do blízka aj do diaľky... ale keď vidíš cez okuliare dobre znamená, že ti stačia...

bibi1234

Ja mam vraj 1.75 do dialky na obe oci a okuliare nenosim, nevidim sice ostro, ale nejak ma to neobmedzuje... Obmedzovali ma okuliare-lebo mam od prirody dlhe mihalnice a ked si ich este namalujem, tak sa mi cez skla nedali poriadne zatvorit, lebo sa mi oskierali... Podla mna je zlozite urcenie si dioptrii-ja som bola u ocnej-namerala mi na pristroji cez 2 a v ten den v optike mi podla skiel namerali 1.75, takze moze byt rozdiel len v objektivne nameranej hodnote pristroja a subjektivnom pocite pri vybere skiel v optike...