Skola a babatko

Príspevok v téme: Skola a babatko
nicol7

Ahojte, chcela by som pocut vas nazor. Mam 21 rokov, s priatelom sme spolu uz 3 roky. On ma 29. Beriem ho uz ako partnera na cely zivot, velmi si rozumieme a mame sa radi. Uz sme sa velakrat rozpravali o tom,ze by sme chceli mat deti. Priatel by ich bral uz aj hned, lenze ja idem len do druheho rocnika na VS, cize este styri roky + tri roky na koncipienta (studujem pravo), cize v dohladnej dobe nevidim vhodny cas na babatko,hoci by som ho uz velmi chcela. Ako ste to riesili vy? Na skole mi velmi zalezi,lebo som o tom snivala uz odmalicka. Moja kamoska si to naplanovala celkom dobre, tiez su s priatelom uz dlhsie a chceli mat babatko. Tak si to vypocitali tak, ze by nemusela prerusit studium a babatko sa im narodilo presne cez prazdniny a ona od oktobra normalne nastupila do dalsieho rocnika. O babatko sa im staraju rodicia ked ona ni je doma. Co si o tom myslite? Je to dobra volba? Mna by asi trosku mrzelo,ze by som nemohla byt s babatkom od rana do vecera, ale ze by som musela chodit do skoly, cize by som asi tolko casu nan nemala. A este mi pride aj dost tazke si to naplanovat tak,ze by sa babatko narodilo cez prazdniny, to muselo byt velke stastie. Chcela by som pocut vas nazor, popripade kedy ste vy mali prve babatko,ci ste studovali a podobne. Dakujem za odpovede :)

isabella

bibi, hold asi som mala stastie, ze manzel nas zabezpecil a nemame na krku ziadne splatky, urcite by sme bez istej strechy nad hlavou do toho nesli a ani keby sme mali auto na leasing (co nastastie ani on neuznava - bo stale byt pod tlakom nejakych splatok nie je sranda), alebo akekolvek ine splacanie poziciek... v tomto smere chapem preco sama este nechces, len vravim tolko, ze nikto cudzi (resp. nikto druhy, aj ked je to rodic, pokial sa ho to ovsem bytostne netyka ako v pripade zakladatelky temy, alebo jej kamaratky) tebe, mne, alebo komukolvek na svete nemoze povedat, ze "ty nemaj este dieta, lebo my si to neprajeme"... ak ten clovek vie zabezpecit sam seba a aj to dieta, tak je to jeho rozhodnutie... v pripade autorky temy, je to samozrejme aj rozhodnutie rodicov, ked sa planuje na nich do takej miery spoliehat...

jajka001_

viem ze nema zmysel ti nieco hovorit ked ty si presvedcena ze to chces a ze to zvladnes, ale , prosim ta, aspon si to dobre rozmysli. a porad sa s mamou a otcom, lebo ak im mienis vesat to male na krk tak maju do toho co povedat.

nestifa

Mat ci nemat dieta a kedy ho mat sa musi rozhodnut kazdy sam. Je to velmi dolezite rozhodnutie, na cely zivot. Clovek si musi uvedomit pozitiva aj negativa, co je hlavne pre zenu dost tazke, kedze materinsky pud je velmi silny. Musis si uvedomit hlavne to, ze dieta nie je hracka. Je to starost na cely zivot. Si dost vytazena v skole? Mas vela volneho casu? Len sa snazim zistit, preco tuzis po dietati. Pises, ze priatel by bral deti aj hned, ale mne sa to zda byt z jeho strany trochu sebecke. On ma svoju karieru, zatial co ty mas len stredoskolske vzdelanie. Ak ta miluje, bude ta podporovat v studiu. Podla mna budes ovela spokojnejsia, ked si dokoncis skolu, uzijes si vlastnu svadbu a potom zapracujes na detoch.
Mam viac rokov ako ty, tak mi znie trochu vtipne, ako pises, ze s priatelom spolu zijete UZ 2 roky a je to tvoja laska na cely zivot. Druha vec - preco sa chces viazat dietatom s prvym chalanom? Neznic si zivot...
Ale mladym je tazko radit, vo veciach lasky si neda radit nikto, nos si musi nabit kazdy sam...

bibi1234

isabella-kazdy clovek raz pride do stadia, ze si uvedomi, ze nemoze konat bez rozmyslania a vsetko si musi dobre premysliet a vypocut si aj rady, skusenosti ostatnych... Moji rodicia su absolventi VS, ocino bol na vojne takze sestru mali az v 28 a mna v 30tke a nelutuju, ze nas mali az v tom veku... Ja uz som po skole, ale pockam aspon do tej 27cky, kedze chcem mat baba hned po sebe a byt s nimi tie tri roky doma a naplno sa im venovat... navyse mam teraz leasing na drahsie auto(cize materska by mi nevysla ani na mesacnu splatku:O((()a tuzime po dome, takze mali by sme aspon take 2roky pockat...

joha

ked to dieta velmi chcete a ste zabezpeceni, tak ho majte.skus vsak este dokoncit bc.,prihlasit sa na mgr.(neviem ako to chodi na prave,ci sa prihlasuje,alebo ide do 4.roc.automaticky)otehotniet, neprerusovat studium ,ak nebudes mat velmi tazke tehotenstvo. praca bude musiet ist bokom ,ale podla mna sa to bude dat zvladnut, najma ak priatel moze pracovat aj doma...vzdy je lepsie mat dieta pred 30(nam prednasajuci v skole dokonca tvrdil, ze idealny vek pre prve dieta je do 25 rokov, nakolko zena je vystavena pocas zivota mutagenom a tie mozu sposobit poskodenie plodu - podla istej studie...my sme sa tam so spoluziackami smiali , ze ako to len spravime, ked nasa skola trva 6 rokov, potom este atestacie 3-5 rokov...nuz bude to tazke...:)) stari rodicia urcite radi parkrat pomozu. ja som mala teraz na internate spolubyvajucu druhacku,tiez na medicine a byvala tam aj s rocnym dietatom, takisto poznam jednu,kt. mala pred skolou dieta a teraz je piatacka a syn ide do prvej triedy, ona medzicasom aj rozvedena a zvlada to -tiez byva na intraku...

lienkak

ahojte,

ja som študovala VŠ externe popri práci + som si zároveň dorábala aj doplňujúce pedagogické štúdium, v piatom ročníku som otehotnela a zároveň absolvovala 2 štátnice - v ôsmom mesiaci DPŠ a v 9. mesiaci ekonomiku. Bábätko mi dávalo úžasnú silu, spolu sme všetko zvládli. Potom som pri ňom bola 3 roky na rodičovskej, prednedávnom som sa vrátila do práce, malý nastúpil do škôlky. Nechcela som, aby sa mi o dieťatko staral niekto iný, kým bude maličké, chcela som si ho užiť a užívali sme si teda jeden druhého naplno 3 roky. Aj keď mám svoju maminu veľmi rada a plne jej dôverujem, aj tak by som jej moje dieťa naplno na krk nezavesila, stačí mi, keď mi ho občas postrážila, keď som potrebovala (alebo potrebujem :))

isabella

postrazit male potrebuje sem tam kazdy, to je jasne, ale spoliehat na starych rodicov pokazde aspon polovicu z tyzdna, to je moc...
ja to vidim na neteri, rodicia si ju navzajom len pohadzuju a co urobi otecko ked malu dostane zasa on? odlozi ju svojim rodicom, ani sa o nu nestara, ale ono by to mozno nebolo take zle, kedze stari rodicia sa z nej tesia, ale to decko vidi ako si ho rodicia len prehadzuju ako horuci zemiak a potom aj tak len niekam odlozia, musi mat v hlave z toho dobry galimatias...
bibi, vy si so sestrou nechate kecat do takych veci, kedy mat potomstvo od rodicov? nejak to tak vyznelo... to dufam nie... teda odhliadnuc od toho, ze studujes a sama este vies, ze by to pre teba nebolo dobre riesenie...

bibi1234

nicol7-zalezi na tom, na ktorej univerzite pravo studujes. Ale vraj je take narocne, ze ho z mojho pohladu nemozes zvladnut po boku babatka. Hlavne pocas zapoctov a skusok student zaziva tolko stresov, ze by to naozaj mohlo babatku ublizit... Najprv by som si na Tvojom mieste spravila aspon bakalara a aby si dostavala matersku musis byt vraj min. 270dni poistena.. Taktiez je najlepsie mat deti hned po sebe, lebo cim je medzi nimi vyssi vekovy rozdiel, tym si menej rozumeju...
Co sa tyka tych rodicov-napr. moji rodicia teraz zazivaju tzv. druhu mladost-uzivaju si zivot, cestuju po svete-za dva tyzdne idu napr. zas na Kanare, stretavaju sa s priatelmi a vyslovene mi povedali, ze sa este necitia byt starymi rodicmi, ze mame este so sestrou pockat.. Takze rozhodnutia tykajuce sa ich obetovania vnucatu by si mala konzultovat hlavne s nimi... Ja osobne by som urcite s tymto neotravovala rodicov, napr. moji maju po 50tke a nechcela by som, aby sa stresovali, nervovali, nicili po zdravotnej stranke,..kvoli uplakanemu babatku... Bola by to podla mna obrovska nezodpovednost voci nim, voci babatku ani nehovorim... Ja som mala tiez predstavy, ze by som pocas studia mohla mat babo, lebo mi biju biologicke hodiny uz asi od 12rokov:O))), ale potom som si uvedomila, ze neda sa robit vsetko na 100% a vyriesili sme to takym kompromisom, ze sme si s priatelom kupili psika

nicol7

No nechcela by som do toho rodicov tahat, ale urcite by som niekedy potrebovala pomoct. Priatel si moze vziat 3krat do tyzdna home office, cize robi s domu,tak by mohol byt s babatkom a zvysne dva dni,by som snhad mohla ja, Na prednasky aj tak nechodim a zvycajne mavam aj 1 den volny v tyzdni,tak by to mozno slo :) Viem,ze prislis kombinujem, ale velmi by som chcela babatko, nevravim ze uplne hned, mozno este rok, dva pockat, ale urcite nechcem cakat az do 30-ky.

isabella

nuz nicol, teraz je to uz len na tebe, resp. na vas... ale rozhodne ti neodporucam tahat do toho rodicov, nie je to velmi zodpovedne, skor si zisti, ake mas ine moznosti bez zatazovania buducich starych rodicov a ked sa rozhodnes, ze ides do toho, tak ti drzim palce...