Bublinky v infuzii

Príspevok v téme: Bublinky v infuzii
bublina2

zdravim, mam taku otazocku lezala som v nemocnici a dostavala som infuzie ale problem je v tom ze som si vsimla ako do mna idu okrem infuzie aj vzduchove bublinky a mam s toho velky strach...akoze zit zijem ale citala som ze ked sa dostane vzduchova bublinka do zily clovek zomrie....ako vravim zijem ale bojim sa aby mi neostali nejake nasledky na srdce z toho alebo tak...tak ak niekto kto o tom nieco vie nech napise prosim....vdaka

muc

RNG: v suvislosti so vzduchom mam vedomosti o vzduchovej embolizacii a nie o embolii krvnym embolusom

infuzerka: o com pises? predsa nie je rec o vzduchu v inf. flasi, ale v suprave, ktorou sa dopravuje roztok do zily!

lienocka28: zda sa, ze mimo si ty. vzduch nachadzajuci sa v infuznej suprave sa pekne krasne dostane do srdco-cievnej sustavy! male vzduchove bubliny nezapricinia smrt vzduchovou emboliou a dokonca sa casom vstrebavaju. okamzita smrt by nastala pri podani najmenej 20ml vzduchu jednorazovo. ak sa podava lieba parenteralne- venozne- t.j. do zily, aj pri najvacsej snahe a pozornosti sa na 100% neda vyhnut aplikacii minimalneho mnozstva vzduchu do kanyly. udeje sa to pri napajani striekaciek a inf. suprav na konus predlzujucej hadicky. a samozrejmostou je, ze ak sa aplikuje striekackou liecivo do zily, tak sa vytlaci z nej prebytocny vzduch a tak isto sa pri aplikacii inf. roztoku vypusti vzduch zo supravy. ale opakujem, to nevylucuje, ze pri NAPAJANI sa do zily nedostane urcite mnozstvo vzduchu.

lienocka28

aj ked vidno v tej hadicke co ide k zile vzduchové bublinky tak do zily sa to nedostane. Ako vravela infuzerka, keby nebol v infuzii vzduch tak by jednoducho netiekla.
RNG bohuzial teraz si bol dost mimo...
Vzduch by sa dal dostat do zily iba nasilne tj. neodvzdusnenou striekackou, preto sa po naplneni stiekačky otaca a vytlaca vzduch. Samovolne z infuzie je to nemozne. Zakony fyziky :)

sob rudolf

Ako vidím, malá bublinka v infúzii má väčší psychologický, ako fyzický účinok (na zdravie a chorobu pacienta). Ako veľa vecí v zdravotnícte všeobecne, hm.

RNG

20 ml vzduchu v cieve ta velmi pravdepodobne zabije. Ale to neznamena, ze su mensie bublinky uplne neskodne.
Aj celkom male zrazeninky mozu zapchat vencove(koronalne) cievy na srdci a sposobit infarkt.
Takze pozor na tie "neskodne" male bublinky!

0vecka

ono tam ide len o to ze ked sa do krvy dostane vzduch tak vznikne krvna zrazenina... a ta sa moze niekde zaseknut alebo zapchat nejaku nejaku mensiu cievku napr...

neznama8569

bublina
aby sa ti nieco stalo,tak by si musela dostat do tela 20ml vzduchu...to je ta najväcsia striekacka.z bubliniek sa ti nic nestane,aj ked by sa mali odpustat.ale 100% sa ti nestane nic...a ako si opisovala ten pripad,tak to mozno bola len nahoda...

zuzic

pred dvoma rokmi som lezala par dni na infuziach a raz som si tiez vsimla take bublinky...ale iba pri jednej. a zijem:) tak hadam nic zle to nebude pravdupovediac mna vtedy ani nenapadlo sa nad tym strachovat:o

Majka654

Keď si si to všimla mala si nato hneď upozorniť sestričku. Aj keď by to mali kontrolovať oni. Prepač za výraz, ale môžeš byť rada že žiješ. Mama ležala dva mes. v nemocnici a ak mi raz rozpravala prihody čo tam videla, tak sa aj čuduje že tie sestričky tam ešte su alebo lekari. Presne sa stal aj taký pripad kde vpustili pacientke do žily aj vzduchovu bublinun a ona zomrela. Nedavno sa to stalo aj môjmu psikovi, pri infuzii si zverolekar nevšimol, že mu pri vymene flašky asi zle odsal vzduch a tiež mu vpustil do žily bublinu, ja som ju zaregistrovala keď už bola uplne pri labke a už som nestačila ani poriadne reagovať. Psik mi na rukach zakňučal a odpadol. už bol aj tak mrtvy, nepomohlo ani oživovanie. Zverolekar sa samozrejme obhajoval, že to nebude tou bublinou.