PLOT-susedský spor..

Príspevok v téme: PLOT-susedský spor..
miba

Ahojte;-)
Včera ma z prace "odchytil" večne nespokojný sused,ktorý mal prednedávnom s mojim otcom dáky konflikt,tak teraz vyhľadáva čo sa dá. Najnovšie susedovi prekáža naše oplotnenie. Bývame v rožnom dome,takže sme si oplotenie robili z 3 strán. Dve naše strany a iného suseda sú murované,no a zo strany záhradky máme do polovice murovaný múrik a okrasný plot a v časti záhrady (kde otec chova ešte aj pár sliepok), máme železne kolíky a pletivo. Vedľa nás má sused stavebný pozemok a záhradu,no zatiaľ ho využíva ako ovocný sad,kým sa tam nebude raz v budúcnosti stavať..
A celý problém je teraz v tom,že pletivo v časti záhradky od suseda sa vplyvom počasia a podobne dosť opotreboval porušil-v plote vznikli otvory a občas sa stalo,že sem-tam nejaká tá sliepka prešla na susedov pozemok. Otec tie otvory opravoval,ale nikdy to nemalo niekoľkoročnú trvanlivosť a opäť sa pletivo povolilo a poškodilo. Keďže sused pletivo nikde nedával,lebo zo všetkých troch strán si oplotenie robili susedia a medzi nimi aj my,tak on si robil oplotenie len z jednej časti a to z cesty. No a keďže jeho sťažnosti nikdy nekončili,tak otec zorganizoval brigádu a v tej časti záhrady dali po celej dĺžke plechy a pripevnili ich o tie železné kolíky a pre istotu ich poistili ešte drevenými kolíkmi,ktoré asi 3-5 cm siahajú do pozemku suseda,nakoľko sa to inak pripevniť nedalo. Keď sa na tomto pred 1,5r robilo,tak sused nenamietal,všetko bolo v poriadku a bol spokojný. No a teraz,po 1,5r keďže mal s otcom konflikt,tak ma zastavil s tým,že mi dáva čas do soboty,aby som tie plechy a drevené kolíky odstránila,inak to všetko pozhadzuje odstráni a poprehadzuje na náš pozemok..
Nerozumiem sa nejako obzvlášť zákonom ohľadne stavebných prác,oplotení a podobne,len sa chcem informovať,ako mám ďalej postupovať,ak to predsa len začne sused riešiť takýmto dosť extrémnym spôsobom (stálo nás to predsa len peniaze či už na materiál a ľudí ktorí nám to robili a teraz sa to má znehodnotiť).. Proste štve má aj to,že on si pozemok oplotil len z jednej strany - z cesty a my sme mu vlastne oplotili náš pozemok susediaci s jeho a ešte je aj večne nespokojný a teraz to chce aj takto znehodnotiť..
Poradíte ak viete,čo treba robiť a ako ďalej vôbec postupovať,ako sa napríklad zákonnými spôsobmi chrániť pred jeho možnými aktivitami ohľadne zásahu do plotu? Ďakujem:-)

speedy1

No vies, viem to z vlastnej skúsenosti. Tiez mám super susedov, ktorí si jednoducho zobrali kus z nasej záhrady (vtedy neoplotenej, ale máme ju na liste vlastníc.)s tým, ze majú malý pozemok na to, aby si tam postavili dom!!! No tak zobrali nám bez toho, aby si vôbec zistili, koho to je pozemok. A este chceli, aby sme im prispeli polovicu na plot! Tak to uz je riadna drzost. A tak sme to zacali riesit. Susedu nemôzem ani cítit, ale je to suseda, takze pekne taktne sme im vysvetlili ako sa veci majú, a ze bude lepsie sa dohodnut. Sú takí ludia, ktorých drzost nepozná hranice, a uz teraz viem, ze ak doriesime pozemok, bude to zasa nieco iné. No budem robit to isté, co ona. Ved treba aj ukázat, ze sa clovek nebojí, vie ako veci riesit. A ked je ona taká, tak si uzije aj mna. Ja sa proste nedám. To budem niekomu donekonecna nieco tolerovat a ustupovat? Ked som si istá, ze mám pravdu ja?

A este k tomu tvojmu susedovi: on nie je náhodou na dôchodku? Ze nemá co robit a len celý den premýsla co a ako?
No v kazdom prípade ti drzím palce. Bude to boj na dlhé trate. Ale neboj,moznosti ako s ním zatocit más fúru.
Tak sa drz.

miba

Ahoj speedy :)
Ďakujem Ti za odpoveď. Ja som mu to tiež povedala,že ak niečo chce,aby mi to (nám to) adresoval písomne..
Keď som išla včera z práce,tak ma opäť zastavil a tentokrát dával podmienky,kto môže a kto nemôže pri tom "odstraňovaní" toho plotu na jeho pozemok vstupovať a podobne.. Takže si ešte užijeme. Dokonca som mu v rozčúlení povedala, o čo mu vlastne ide a či chce naštrbiť bezdôvodne susedské vzťahy, nakoľko Ja mu tiež raz môžem robiť problémy, keď tam budú chcieť stavať a budem im pri tom tiež strpčovať takýmto spôsobom život ako oni teraz nám.. No to povedala v rozčúlení))

speedy1

Do vásho oplotenie Vám nikto nesmie zasahovat, tj, nesmie ho poskodit. Ked uz, môze Vás vyzvat(písomne) a dat Vám adekvátnu lehotu, dokedy sa má daný problém vyriesit. Aj keby ste si rovno prihradili jeho pozemok, on Vás môze len písomne vyzvat, aby ste oplotenie odstránili. Nemôze vám plot hned zbúrat. No na druhej strane, pokial by ste na jeho vyzvu nereagovali, má právo v opodstatnených prípadoch dat to celé na súd.