Chorobné míňanie peňazí

Príspevok v téme: Chorobné míňanie peňazí
M74

Ahojte, chcel by som vedieť váš názor na nasledujúci problém:
Kamarátkina matka ( 60r ) trpí mániou depresiou. Kvôli tomu je aj na invalidnom dôchodku a liekoch. Stavy prehnanej aktivity, striedajú stavy hlbokej depresie, kedy ani poriadne nevychádza z domu. Žije sama so psom. Absolvovala aj niekoľko liečení, ale bez väčších úspechov. Občas má aj problémy s alkoholom. Čo je ale závažnejší problém, vôbec nevie hospodáriť s peniazmi. Dostáva 500E dôchodok, platíme za ňu účty za bývanie, kupujeme jej jedlo a napriek tomu má peniaze neustále popožičavané od množstva známych aj cudzích ľudí. Nemá problém obiehať bývalé kolegyne, alebo vedúcich obchodov a všade si požičiavať. Dlhuje aj v banke minimálne 3000E, o tom koľko má v skutočnosti dlhov netušíme. A keď na ňu naliehajú s vrátením, tak si požičia inde, niečo splatí a tak dookola. Raz som bol svedkom ako si vzala pôžičku 100 000Sk a výsledkom bola čiastočne opravená kuchyňa za 20 000SK, zvyšok peňazí išiel na splátky dlhov a hore komínom. Situácia sa zhoršuje a už po nás chce aby sme za ňu platili jej dlhy. Ja už mám ale pocit, že toto nie je riešenie. Vyhadzovať každý mesiac do vzduchu 200-300E sa mi nezdá ako najlepší nápad. Ak by ste si mysleli, že doma má nejaké hodnotné veci, tak ste na veľkom omyle. Jedinou novou vecou je chladnička a práčka, ktorú sme jej kúpili. Zvyšok ( nábytok, elektronika )má tak 30 a viac rokov. Jediné čo má sú haldy oblečenia zo second handov, ktoré aj tak nenosí.
Kamarátka ale tento problém odmieta riešiť, ja som navrhoval zbaviť matku svojprávnosti, z jej dôchodku zaplatiť byt, jedlo a oficiálne pôžičky. Zas je možné že by na to ten dôchodok ani nestačil, o svojej finančnej sitácii sa odmieta baviť. A keď si bude požičiavať od ľudí bude to len jej problém, kým ľudia nepochopia, že jej požičiavať nemajú. Ona je v podstate nemajetná, byt nie je jej a nevlastní ani žiaden majetok, čo by stál za to. Takže, ak by zomrela, dedičstva by sa kamarátka vzdala.
Zaujímal by ma váš názor a prípadné skúsenosti.

M74

Už párkrát niekde bola, ale obávam sa že to nie je zapričínené iba chorobou. Každopádne vyjadrila ochotu sa ísť zase niekam liečiť, akurát treba niekde umiestniť psa. Ten je mimochodom tiež dobrým požieračom peňazí, každú chvíľu potebuje peniaze na strihanie srsti, pazúrov, často veterinára, už mal dve operácie...

bibi123

M74-a nikto voci Vam nema sancu v obciansko-pravnom spore,
1. urcite ju nikto nedava podpisovat nepriestrelne zmluvy u notara
2. ak by nieco take nastalo, napadli by ste, ze pravny ukon je neplatny-relativne, lebo je volovo nesposobila, na pravne ukony, kedze je psychicky chora, nevedela realne posudit dosledky, cize je napadnutelny aj prejav vole a to plati Ex Offo...

M74

bibi123: Ona súrodencov nemá, manžel zomrel, jedna dcéra ukončila akékoľvek styky a tá druhá, to sme my :-)
V podstate ona žiadnych "vlastných" príbuzných nemá, chodili k nim príbuzný od manžela, kvoly babke, ale ani tá už nežije, takže teraz sa tam niekto od nich zastaví raz za uhorský rok. Pritom si nemyslím že by trpela samotou, vôbec nemá problém sa baviť s úplne cudzími ľudmi, ťahať ich domov, prípadne nadväzovať všeliaké vzťahy s ľuďmi pochybnej povesti, takže napríklad ubytovala nejakého opilca na záhradke a pod.

bibi123

rozumiem ti-sebaprezentacia bola na zaklade toho, ako si ma nazvala a ako si urazala moju vychovu, tym si hlboho urazila nielen mna, mojich rodicov, ale aj celu moju rodinu. mas nejaku kratkodobu pamat, nie? A co som pisala bolo podpichovanie, pretoze ma to bavi pri zakomplexovanych a hlavne od zavisti praskajucich ludoch, ktori z jednej vety vedia odhadnut cely zivotopis, povahu, zvyklosti, priority diskutujuceho...
a s tym kopanim do slabsich som to myslela vazne, respektujem, ze si psychicky chory clovek(sama si sa tu na fore k tomu priznala), preto nema zmysel dostavat rozhovor do inych rovin, tu na fore uz s Tebou malo viacero ludi problemy, dokonca mas na rovasi aj rozpad manzelstva kvoli svojim "dobrym radam", nie? Zelam Ti, aby si dosiahla v zivote harmoniu, riesila a hladala pomoc skor pre seba, lebo kym nie si vyrovnanym clovekom, nemozes davat rady druhym...
PS: Kiez by sa Ti raz podarilo vychovat zo svojho dietata, to co sa podarilo mojim rodicom: dobreho, ematickeho a vzdelaneho cloveka...
M74-nemate ani rodinu, ktora by ju postrazila? Moze to byt aj jej sposob upozornovania na seba...
Pri zbaveni svojpravnosti sa musi stanovit jej zakonny zastupca, ktorym je zvacsa opatrovnik, takze to nevidim realne, kym si ju nevezmete Vy alebo niekto iny k sebe...

M74

rozumiem ti: Pokiaľ viem, tak tie pôžičky berie od ľudí len tak, bez nejakých zmlúv a svedkov. Väčšinou sú to menšie sumy, možno 20-30e, takže neverím, že by to niekto riešil súdnou cestou keď je výsledok otázny.
Umiestenenie do nejakého zariadenia trocha komplikuje, že má psa.
Neviem si dosť dobre prestaviť, ako by som celé mesto informoval, že pani XY je nejsvojprávna, o "reklame" pre jej rodinu ani nehovoriac. Ale už sa nám ponúkla jedna jej kamrátka, že skúsi obehať miesta kde si požičiava a povie im, aby tak nerobili.

rozumiem ti

M74: poviem len to, co ma z fleku napada. Ak " dotycni " dopredu nevedia, ze je pani nesvojpravna, tak maju docela slusnu sancu v obciansko-pravnom spore uspiet a ziadat svoje peniaze naspät, ak je pozicka preukazatelne poskytnuta. Aj dochodok je exekuovatelny, pokial viem... asi by to trebalo prediskutovat s pravnikom, podrobnosti nepoznam. takze ste tam, kde ste boli. ste v strasne zlozitej situacii, nezavidim vam ju. Neda sa celemu kraju vopred pisomne oznamit, ze dotycna pani je nesvojpravna a ak si chce pozicat peniaze, treba ju odmietnut. A taktiez nie kazdy bude toto " dobromyselne varovanie " respektovat.

Samozrejme, to, ze si nebude moct pozicat od financnych institucii je tiez velka pomoc. Mozno to nie je uplne najlepsie riesenie, co ma teraz napada, lebo dochodcovia su velmi dovercivi.. ale: nie je nahodou v mieste jej bydliska penzion pre dochodcov? ak ano, nedalo by sa ju na zaklade jej stavu tam dostat? bola by pod dozorom, kedze taketo penziony maju aj nepretrzitu zdrav. starostlivost. a cisto teoreticky by sa dalo zabranit aj jej poziciavaniu... pretoze je to mala komunita a nekorektne jednanie medzi sebou velmi rychlo roztrubia....

M74

Keď nebude svojprávna, nebude si môcť oficiálne požičať. Samozrejme nejakému "žobraniu" sa nedá zabrániť, ale dotyčný zrejme budú mať smolu.
Je samozrejme jasné, že ona to nemá celkom v hlave v poriadku, bohužiaľ je to tak na hranici, medzi normálom a "nenormálom". Strážiť ju samozrejme neomôžeme, žijeme vyše 200km daleko.

rozumiem ti

M74: bola som to ja, kto to navrhoval.:) mas lepsi napad, co este skusit? lebo z tvojho textu som vyrozumela, ze uz ste skusili vsetko. viem, ze je to moc radikalne, ale... zo skusenosti viem, ze veci po dobrom proste nejdu. mam v rodine cloveka s dusevnou chorobou, aj ked je diagnoza ina ako u vas. nic nevytahujem z luftu, ale je pravda, ze to, co fungovalo u nas, u vas nemusi....

mam otazku: co sa zmeni tym, ze ju zbavite svojpravnosti? myslite, ze si uz prestane poziciavat? od obycajnych ludi? vzdy sa najde " dobra dusa " .... a ako ju chcete strazit, aby to nerobila, ked predpokladam, ze s nou nie ste a nemozete byt 24 hod. denne?! nechcem vas tymto napadat, alebo spochybnovat vase rozhodnutia, nazory. su to otazky, ktore by som si kladla ja.

M74

rozumiem ti: Mňa by až tak nehnevalo že nám rodičia nič nezanechajú ( samozrejme niečo zdetiť nie je od veci :-) ). Ale toto už dosiahlo štádium, že som (sme - máme spoločné financie ) napumpovali do dotyčnej osoby už dosť penazí. Len nejaké priame investície na opravu bytu, na nové spotrebiče apod presiahli 100 000Sk. A k tomu už niekoľko rokov príspevky na energie a potraviny.
Ako som už spomínal, je možné že splátky pôžičiek v banke a možno aj v nebankovke sú také vysoké, že na to ten dôchodok nemusí stačiť. Reálnu situáciu stále nepoznáme, ale možnosť zabaviť všetky peniaze a disponovať s nimi rozumne v našej réžíí je jedna z možností.

ivana45: Je z MT. Nie je mi celkom jedno na čo minie peniaze, lebo minie na blbosti a potom nemá na základné veci a robí dlhy. A ide na to dosť našich peňazí. Ináč by mi to bolo jedno, keby bola samostatná, nech to prepije, alebo prefajčí atď.

Neviem kto to navrholval, že nech jej dáme dostatok peňazí, že možno ju to potom prejde. To mi pripadá ako nápad kúpiť alkoholikovi cisternu piva, alebo narkomanovi vrece s kokaínom nech si užijú a potom ich to už nebude baviť. Síce jeden rozdiel tu je, životnosť alkoholika a narkomana by sa týmto počinom radikálne skrátila....