Zamyslali ste sa nad tym?

Príspevok v téme: Zamyslali ste sa nad tym?
Uhlie

Tato otazka je skor pre tych skor narodenych a tych, ktory mali radi basne. Nemyslim tie vselijake sra.ky od basnikov moderny, kubizmu a neviem coho. Ide skor o taku klasiku: Hviezdoslav, Botto, Samo Chalupka...

A teraz trocha necakana otazka:
Myslite si, ze rap navazuje, alebo je pokracovanim tychto basni? Myslim tym hlavne to, ze je to v podstate recitovanie s nejakym hudobnym podtonom, ale je to v podstate basen.
Budem konkretny. Tu je jedna piesen:
www.youtube.com

Niektore rymovacky a slovne zvraty, aj ked je to v anglictime, my pripadaju kurevs.y dobre a velmi my pripominaju tieto stare basne. Takze to zhrniem:

Myslite, ze rap je len novodobym pokracovanim basni?

jajka001_

:)))hej ved kazdemu co sa jemu paci. niekto pocuva metal ako hudbu na zaspanie a iny to ani pocut nemoze :)
vazna hudba ma v podstate nudi, pokusala som sa ju pocuvat ked som bola tehotna - kvoli malemu :) - ale neslo to :) a nakoniec je z toho maleho taky fasa punkrocker, ako som vlastne aj chcela :)

jajka001_

no, inak, v tom Talente na Markize prišlo take dievča na vozíku a odrecitovalo tam svoje basne, boli pekné priamo od srdca, nic preumelkované a chytilo ma to.
ale "popular" uz poezia nie je, pripomina to tie trapne nedelne chvilky poezie z komunizmu...ale kto chce, urcite si kvalitnu poeziu aj od sucasnych autorov najde.
zas texty piesni, ktore boli zaujimave v tych poslednych desatrociach od 70tych do 90tych rokov uz v dnesnych dobach nebyvaju, je to aspon v tych popovejsich skladbach uplne mrtve a toto asi nahradza ten rap. aj ked môjmu vkusu to nevyhovuje :)

rena23

Jajka, ved aj mne, ale ja sa nocnych mor bojim! ;-)
Uhlie, myslim, ze nie len poezia, ale celkovo umenie sa uz vycerpalo a preto sa dnes snazi skor provokovat ako povznasat, a preto sa vsetky generacie vracaju k starym mjstrom a hitovky upadaju do zabudnutia.

jajka001_

z tych roztecenych hodin? ano, chapem, tiez mam z nich zmiesane pocity a prave preto ma fascinuju :) pripominaju mi nejaku nocnu moru

uhlie

Mne ide o to. ze basne uz vycerpali svoje moznosti. To znamena, ze je uz tazko vymysliet nieco, co sa riadi pravidlami rymu a recituje sa to v urcitom dost monotonnom rytme a este to ma vyvolat nejaku fajnovu emociu. Hudba tomu dava viac moznosti a dokaze zvyraznit zazivne casti a vylepsit nezazivne casti asne, ak tam su.

rena23

Ved to, ze dnes sa uz nikomu bojovat nechce! :-D Hviezdoslav ma aj par dobrych a "citatelnych" veci, ale tie su malo zname. Niekedy mam pocit, ze cim je nieco menej zrozumitelne, tym sa to poklada za vacsie umenie...

jajka001_

rena, ano, viem ktory obraz
neviem ako sa vola, take veci si nedrzim v hlave, lebo nejde o nazvy a nepotrebujem to. mne sa paci viac obrazov. najviac Flordali a Swans reflecting elefants a este tie s tymi roztečenymi hodinami - ten motiv je na viacerych obrazoch

jajka001_

Mor ho, detvo môjho rodu, kto kradnou rukou siahne na tvoju slobodu - to je nieco extra, to nie je len umenie, je to vyzva na boj, rebelantstvo, revolucia :)
a Hviezdoslav bol pre mna moc tazky, tazko sa to vobec citalo
Botto a jeho balady, ano, ta pochmurnost, paci sa mi:)