Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

aku mam pamat, podla lavej alebo pravej hemisfery?

Príspevok v téme: aku mam pamat, podla lavej alebo pravej hemisfery?
milli11

Zaujimalo by ma ma, aku mam pamat? Lebo niekde som citala toto. Napriklad pri zoznamovani, na oslave, kde su cudzi ludia.
Ak niekto pouziva viac pravu hemisferu (riadi pocity), zapamata si skor tvare.
Ak lavu (riadi logicke myslenie), zapamata si skor mena.
Ja si vsak meno dost tazko zapamatam a co sa tyka tvare, to uz vobec nie. Ked sa stretneme, po niekolkych tyzdnoch alebo mesiacoch, vobec si toho cloveka neviem zaradit, ani ked sa predstavi, ani podla tvare. Az ked mi povie, kde sme sa stretli, popripade, co robil, spomeniem si na to, co robil a uz viem, ano, jasne, to je ten clovek. Ja si vlastne cloveka zapamatam podla nejakej situacie, v ktorej bol. Aku hemisferu pouzivam podla tohto?
Ked som sa ucila v skole alebo sa teraz ucim na nejake skolenie. Ked mi da dotycny otazku, stale si najskor spomeniem, kde je ta odpoved v knihe. V hlave sa mi vybavi, ci v strede, na konci alebo na zaciatku knihy, ci vpravo alebo vlavo, ci v rozku, ci v stlpci. A potom odpoviem. Ak si nespomeniem, kde som tu odpoved videla, som nahrata, uz tu odpoved neviem.
Co by ste povedali, aku mam podla toho pamat, vdaka?

Slobodna

Pravú.Ženy majú lepšiu pamäť na slová a objekty, lepšiu jemnú motoriku.
Používaš fotografickú pamäť, takisto ako aj ja, preto pri učení používaj dobré priestorové rozloženie textu, farebné označovanie atď.

milli11

Co sa tyka zapamatania si tvare zlocinca, to by som bola uplne nahrata, nepamatam si tvar cloveka, ani co mal oblecene, ani akej farby. Mozno v tom soku by vsak nastal u mna nejaky zvrat, ze by som si to do detailov pamatala?

lost

No clovek nemoze byt dokonaly :)
aspon sa usetri miesto pre "dolezitejsie" veci :D

ale je to zaujimave, mozno sa to da nejak "natrenovat" ? :)

take puzzle s tvarami :D

milli11

Mne sa zas mena a prezyvky na icq, pokeci nepletu, ale mozno preto, lebo mam ludi rozdelenych. Napriklad kamaratov mam na icq a znamych na pokeci.
Sluchatka v meste radsej nepouzivam, zda sa mi, ze sa potom nesustredim na okolie, ci nejde auto, ci ma niekto nechce okradnut.
Minule sa mi stalo toto, isla som so sesternicou po meste. Stretli sme nejakeho chlapca, ahoj, ahoj. Ked bol dalej, opytala som sa, kto to bol. Sesternica na mna neveriacky pozrela a povedala. "To bol predsa tvoj spoluziak." Az potom mi svitlo, aj ktory to bol.

lost

Este ma napadlo, dost blbe je ked mi "vypadne" prezyvka alebo icq cislo na niekoho a ten program mi to nejak "vymazal" zo zoznamu..
Tam sa mi stava (mena - prezyvky - nicky) ze sa mi dost miesaju..
Minule mi jeden kamos napisal a ja som si ho uplne poplietol s niekym inym a zacal som mu pisat litanie o niecom, nakoniec si ma pytal ze wft?! a ja ze ups, to je niekto iny :D

lost

Tak k tej babke, tak ta ma inak ostru pamat na tvare potom :)
To je Terminator pamat :) :-O

No hej ,ti ludia to nepochopia velmi, pokial sa im to nestane.. A mozno sme len prilis "zamysleni" ked nikoho naokolo nevidime? :D

Inac, sranda je ked mam sluchatka (take do odhlucia okolie do takej miery, ze ani vlak nepocujem), tak potom "nevidim" a "nepocujem" uz naozaj uplne vobec nic :D

milli11

Netocili ten dokument nahodou o mne? Lebo ja to tak robim. Nastupim do autobusu, hladam okamzite volne miesto na sedenie (alebo statie, lebo niekedy nie je miesto ani na statie) a az ked sedim, si obhliadnem ludi a zistim, ze tem sedia aj kamaratky a znami. A opat je to tu. "Len si okolo nas presla a ani si sa nepozdravila, ani nepozrela na nas." Co sa tyka nezapamatania si tvari, mala som kvoli tomu v detstve problemy, "Preco si sa nepozdravila mojej kamaratke, tej tete co bola u nas minule, v meste?" Tazjo to vysvetlit, hlavne, ked tvoji predkovia maju zas skvelu pamat na tvare (napriklad moja babka stretne spoluziaka alebo kamaratku po 60 rokoch, cize sa poznali ako deti a ona toho cloveka podla tvare spozna aj ako starenku, sila, ze?).

lost

Stalo sa vam uz toto? :D

Nastupujete do autobusu, platite listok, a idete hladat volne miesto, a zrazu na vas, VEDLA VAS, krici znamy clovek ze ahoooj..

Mne asi mesiac dozadu :D

Som o tomto videl aj "dokument", ze clovek vlastne hlada "volne miesto" tak intenzivne, ze nevidi nikoho, ani znameho.

lost

To sa aj mne stava :D
Ze prejde okolo a ja som si neni isty ze to je ten co si myslim ze je.

neviem cim to je, ale v poslednom case vidavam priblizne niekolko tisic tvari denne, takze mne sa dost zlievaju dohromady. proste kazdy den stretnem svojho suseda, alebo rodicov v dvoch-troch vydaniach, tak ked niekedy idem si po nasej ulici, tak radsej sa zdravim kazdemu :D

ale ak by som mal len 10 ludi si zapamatat, tak by to bolo o dost jednoduchsie :)

A najhorsie je, ked stretnem znameho cloveka uplne MIMO "jeho uzemia", napr ze by som suseda stretol na opacnom kraji Slovenska, neviem neviem ci by som ho na 100% spoznal.. Ved ti ludia sa tak brutalne na seba podobaju :D Alebo ja len slepnem? :D Ale este jedna vec, nechapem ako si niekto zpaamata tvar zlocinca tak dobre ze na zaklade tejto spomienky policajti nakreslia jeho tvar - teda o filme to tak funguje, ako v realite? :)

milli11

Presne, pamatam si ludi podla vyraznych situacii. Napriklad, ona mi pomohla na vylete, ked som spadla zo skaly, on bol najvacsi zabavac na otcovej oslave. Aj daleku minulost si pamatam, aj roky detstva, ktore vacsina ludi uz nie. S tym, ze si ludi nepamatam tak ako ty, su vecne problemy. Potom si myslia, ze som namyslena, ze sa im nepozdravim, ked prejdu okolo mna a ze sa tvarim, ze ich nevidim.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

aku mam pamat, podla lavej alebo pravej hemisfery? - Fórum - ZDRAVIE.sk