Taliansky jazyk na VŠ

Príspevok v téme: Taliansky jazyk na VŠ
gumi macko

Zdravím , chcel by som sa spýtať , keďže v tom mám dosť chaos , ktorú vysokú školu by ste poradili na štúdium Talianskeho jazyka + niaky predmet(asi len čisto Taliančina sa nedá študovať , čo ?) . Mám Taliančinu na strednej škole a celkom mi ide . Zaujímal by ma cestovný ruch , ale trebars aj tlmočníctvo či učiteľstvo . Niekde v Nitre , Bratislave , aj trochu viac ďaleko , len nie Košice a Prešov :P . Taktiež aké sú podmienky prijatia , moc dobré známky nemám, mávam 3ky , ale jednotky z dejepisu a taliančiny , celkom mi začína ísť aj angličtina .

:)

sopranoforte - ja som bola na strednej cez stipko rok vo francuzsku, takze pre mna boli prijmacky lahulinke. na 200 bodov boli tie jazykove testy a niektori, ktorych zobrali, mali aj take ze 60 bodove skore, 50 bodove skore... cize uroven asi nie je nejaka velmi dobra. ale ved na to sa do skoly chodi, aby sa to vsetci naucili :)

jazykove testy boli pisomne. nejake cvicenia z gramatiky, casova suslednost, citanie s porozumenim, trosku prelozit nejake idiomy, ale naozaj sa netreba bat, nic hrozne. fakulta aj organizovala predtym pripravny kurz.

nechaj tu na seba nejaky kontakt, mail alebo skype a ja sa ti ozvem a napisem ti aj viac, len tu v tejto teme je to uz off topic. rada poviem, ako je to na skole, aki su ucitelia, ake su vyhody a nevyhody...

a nie, nestuduje to vela ludi. malokto vie po francuzsky na vysokej urovni, francuzstinu sa uci dohromady 5% studentov studujucich cudzie reci, vratane tych, co maju fj na gymnaziu, na zakladnej, atd, ale skutocne kvalitnu francuzstinu ma malokto.

gumi macko

Ďakujem za reakcie(aj za ďalšie ktoré dúfam pribudnú) . Pozeral som či už Bystricu alebo Bratislavu , pri Bratislave - mám tu knihu kam na VŠ , tak mám že sa dá skombinovať len so španielčinou(tú sa neučím , i ked je hodne podobná Taliančine) a Angličtinu . V BB je taliančina a kultúra - tam by som robil prijímačky len s Taliančiny ? A čo sa učí na tej kultúre ? Sorry za takúto blbú otázku ,ale radšej sa spýtať :-))) .

sopranoforte

uroven- to je ťažko povedať, umiestnila som sa na olympiade v krajskom kole, myslela som si že som super, cez prázky som išla na 5 týždnov do francuzska a bola som zhrozena že neviem ani ceknuť, ale teraz je to už lepšie, čítam francúzske knihy, snažím sa stále zlepšovať, ale aj tak si nie som istá či sa na toto štúdium hodím, a som dosť sklamaná z toho, že na budúci rok neotvárajú kombináciu aj - fj na ffuk, rozmýšlala som aj na čínštinou,ale vážne netuším ktorý z 10 jazykov čo ponúkajú by mal v budúcnosti najväčšie uplatnenie. Isté je, že fj zbožňujem, ale aj tak sa my zdá, že už to študuje dosť vela ludí. Možem sa ešte opýtať, či bol na príjmačkách treba urobiť aj nejaký preklad, alebo konverzovať plynule.?

:)

sopranoforte - slovencinu si nedaj!!!!! za nic na svete! ja mam zo slovenciny len to, co maju povinne vsetci tlmocnici a poviem ti, je to otrasne. na gympli bola slovencina moj oblubeny predmet, ale na VS je to uplne o inom. je to priserne tazke, vyhladaj si na internete nieco o semaziologickej paradigme, semantickom trojuholniku alebo pragramaticko-komunikacnom obrate a hned pochopis. neuveritelne obdivujem ludi, ktori toto studuju a nemaju to len tak okrajovo ako napriklad ja.
slovencina na VS je velmi, velmi teoreticka a strasne narocna. fakt ti radim, slovencinu nie. radsej hocico ine.

tlmocnictvo ako take je narocne studium. ja mam tolko predmetov, kolko ma moja znama studujuca na dvoch VS naraz. dobre si to rozmyslite, lebo napriklad moj odbor sa otvoril po 30 rokoch a studuje ho 8 ludi vratane mna - cize je to celkom lukrativne studium, uplatnenie si clovek po skole najde, ale... je to velmi narocne, najma casovo - ja som v skole cele dni, kazdy jeden den v tyzdni, nemam ani jeden volny den, casto som v skole aj desat hodin vkuse. plus, kto nerad cita, nech si to tiez radsej dobre premysli - povinneho citania je dost.

som prvacka, zatial neviem nikomu povedat nic o skuskovom, ani o seminarkach, atd. varujem vsak pred akoukolvek kombinaciou so slovencinou, je to narocnejsie nez hociktory cudzi jazyk (co mam potvrdene aj od tretiakov, ktori studuju slovencinu, ziaden z nich by si to nevybral znova).

sopranoforte, na akej urovni ovladas francuzstinu?

sopranoforte

čo si myslíte o kombinácii francúzsky jazyk- slovenský jazyk - oplatí sa takáto kombinácia či mám si radšej zvoliť iný cudzí jazyk. Nie je štúdium dvoch cudzích jazykov príliš náročné?? :) zvládaš to v pohode??

:)

ano, na FifUK nemusis vediet taliancinu, ked ju chces ist studovat, ani prijmacky sa z nej nerobia (logicky, ked sa so znalostou talianciny nerata). ja som teda na zaciatku studia nevedela po taliansky ani slovo, okrem slov typu "penne, lasagne, funghi" :D :)

vediet vsak anglictinu, nemcinu, francuzstinu, rustinu, spanielcinu a to na pomerne dobrej urovni, ked sa rozhodnete studovat niektory z tychto jazykov, z tych sa aj prijmacky robia.

ako to je

:) to znamena ze ked chces ist sudovat na vysoku taliancinu- nemusis ju vobec ovladat ?....tam sa vsetko naucis??....staci ten druhy jazyk k tomu ?

:)

ahoj, ja studujem v BA na Filofickej fakulte UK, tlmocnictvo a prekladatelstvo, francuzstina-taliancina. s taliancinou idem uplne od zakladov. vyucba talianciny na tejto fakulte je velmi kvalitna (neda sa to povedat aj o francuzstine, zial), nemam ziadne vyhrady voci taliancine, aj taliansky lektor je velmi sikovny a prijemny vyucujuci.
na prijatie si najskor musis najst, ake odbory sa vobec otvoria nabuduci rok, s akymi jazykmi sa taliancina otvara. test pozostava z tzv testu vsoebecnych studijnych predpokladov, co je zo vsetkeho trosku - trochu dejepisu, trochu logiky, trochu slovenciny, trochu politickeho prehladu, aj nejake pravidla etiky, proste uplne vsetko mozne, na ten test sa nijako neda pripravovat. za test mas 500 bodov. potom sa z niektorych jazykov robia testy - z talianciny vsak nie. testy sa robia z anglictiny, nemciny, francuzstiny, spanielciny a rustiny, ak sa rozhodnes studovat nejaky z tychto spolu s taliancinou, za jazykovy test je 200 bodov. no a do uvahy sa tiez beru vysledky pisomnej casti maturity, za to mozes dostat maximalne 100 bodov, je to odstupnovane podla percent, ktore dostanes za pisomnu cast maturity.

budem ti drzat palce a este raz, FifUK vrelo odporucam, ak chces studovat taliancinu.

ojka

sestra chodí do BB na tlmočníctvo - ruský jazyk a kultúra (: bolo na výber z veľa jazykov, tak si skus zistiť, či aj tá tvoja taliančina, ale podla mna hej,... bola tam aj franc., špan. i iné jazyky, len si nespomínam na všetky,... a dá sa zvoliť aj príslušná kombinácia jazykov (: Tak si skus v tej BB na UMB pozrieť ich študijné odbory, snáď to tam bude (: