Štúdium japončiny alebo čínštiny?

Hujanita

Ahojte, bol som na ukazkovej hodine cinstiny v Istropolise - v budove Domu odborov, kde cinstinu uci Juraj Hrdina - ktory aj zil nejaku dobu v Cine. Fakt odporucam! Ma aj webstranku:
www.cinstina.info

dobra vila

kazde dva...tak ako aj japoncina...japoncina/cinstina sa otvaraju naraz...ked sa neotvaraju prave tieto jazyky, tak nieco ine...turectina, arabcina. Maju to nejako na striedacku.

dobra vila

Ja som toho casu chcela ist do BA na cinsky jazyk, ale neprijali ma...Bol tam strasny naval, velky zaujem, bola som inac skoro hned pod ciarou, ale nepomohlo ani odvolanie. Bola som z toho strasne sklamana, najma z faktu, ze mi chybalo fakt velmi malo... ale teraz vzhliadnuc spat mi to luto vobec nie je. Studujem nieco, co ma bavi este viac, ako by ma bavila cinstina...
A ani ja nesuhlasim s tym, ze je lahka... praveze tam musite mat obrovsku vytrvalost, lebo je to fakt tazke. Niektori to vzdavaju hned na zaciatku. Otazne vsak je, ze tie 4 roky (toho casu to bolo 4 rocne studium, neviem ako teraz) vam kolko daju... Pochybujem, ze z niekoho sa za 4 roky stane odborny tlmocnik, ked predtym z cinstiny/japonciny nic nevedel... Ved niekto sa uci po anglicky 3x tak dlho a dokopy nic nevie :P. To je uz potom na cloveku, ci sa rozhodne v tom dalej rozvijat a ci nie. Ja si vsak myslim, ze studium cinstiny je vyhra uz sama o sebe. Malo ludi vie tento jazyk a este menej plynule. Ak sa niekto naozaj nauci po cinsky perfektne, myslim, ze ma velku perspektivu sa dobre uplatnit.
Napriklad v takom Francuzsku su dva najpozadovanejsie jazyky prave cinstiny a rustina.

mimochodom - co to k tomu potrebujes? Vediet perfektne anglicky - druha cast prijimaciek bola sama anglictina, kedze niektore predmety sa vyucuju iba anglicky (nemaju slovenskych ucitelov).
A dalej si mas nastudovat cinske realie, budes tam mat uvedenu odporucanu literaturu, ak si ju vsetky precitas, budes to mat, fakt... U mna bol prave ten problem, ze v mojom meste sa nic take nedalo zohnat, tak som to nechala tak...ucila som sa z netu a z jednej hrubej knihy venovanej cisnkym faktom a dejinam. Uz ta jedna kniha bol des, tolko panovnikov a rodov, chaos :D.
Na prijimackach som bola medzi prvymi z angliny (a to nie som az taka brilantna fakt...akoze ju nesypem z rukava, aj ked ju viem naozaj obstojne) a tie cinske realie mi to pokafrali. Preto ti odporucam si to zohnat, pokial mas vazny zaujem. tie knihy ti daju viac, lebo sa v nich docitas vsetko, co bude na prijimackach.
Drzim palce, za pokus to stoji...len si ozaj premysli, ci je to to, co chces...podla mna to nie je 4rocna prechadzka ruzovou zahradou a ktovie, ci po tych 4 rokoch ju budes vediet tak dobre, aby si sa s tym uplatnil, pokial nebudes mat zaujem si ju nabrusovat este niekde inde.

0vecka

ale tie znaky maju svoju logiku asi ako nase slova... tiez sa da povedat ze slovencina ma 50 tisic slov ze ake tazke....

lost

ja by som isiel do cinstiny, kamos co tma bol hovoril ze sa naucil zaklady celkom rychlo a aj si tma nasiel priatelku :)

a cina by mala dost prosperovat do 10-20 rokov, cize ten jazyk sa moze dost hodit..

AdamKrt

Cina je potencionalny obrovsky trh. I ked je Japonsko rozvinutejsie, Cina zastupuje spolu s Indiou najludnatejsie krajiny. Ich trh ma obrovsky potencial. Keby som si mal vybrat, co chcem vediet, tak Cinstinu...