Sprchujete sa každý deň?

Príspevok v téme: Sprchujete sa každý deň?
sprcha

Začala som študovať v Bratislave na VŠ a bývam na internáte. Spolubývajúce ma začali osočovať, vraj sa nesprchujem každý deň a preto naša izba smrdí. Vraj dnes sa každý normálny človek sprchuje minimálne raz za deň. Nemyslím si, že majú pravdu. Sprchujem sa dvakrát do týždňa a myslím si, že to úplne stačí. Ony sú síce v sprche každú chvíľu, zato ale na stole a posteliach majú bordel, všade zvyšky jedla, dokonca aj v skrini. Ak v izbe teda niečo smrdí, nie som to ja, ale tieto rozkladajúce sa zvyšky jedál. Kôš vynášam iba ja, lebo ony na to kašlú. Aký máte názor na to sprchovanie? Myslím, že 1 - 2 x do týždňa je prirodzená norma. Doma sme sa kúpavali (sprchu nemáme) raz za týždeň a zato sme vyrástli a boli zdraví. Ani moji rodičia sa nikdy nekúpali častejšie. Keď som to teraz spomenula mame, tak iba mávla rukou a povedala, že sa mám na to vykašľať,že sú to nejaké fajnové pipky a robia sa dôležité. Lenže ja s nimi musím byť každý deň a tie ich posmešky mi už začínajú liezť na nervy. Keby sa radšej učili, ale stále sedia pred zrkadlom, maľujú sa a zabávajú. Takto som si vysokoškolský život nepredstavovala.

Lumik

zisiel by sa nejaky pristroj "Pachomer", clovek by nim presiel okolo seba a vedel by ci uz pachne alebo nie, nieco ako pachove zrkadlo :), alebo objektivny nos.

jedna

eva123, mas pravdu. humusaci si vzdy najdu dovod preco sa denne neumyvat, pricom cista voda este nikdy nikomu neublizila.

jajaja295.

magy
ano som fajnova, lebo neznasam humusakov :D a nehanbim sa za to... ked niekto nevie vojst do sprchy kazdy den, to je jeho problem, ale ja smradochov cuchat nemusim

jedna

mozem kaslat teoretizovanie o mikroflore a o stratum corneum, ak denno denne musim sediet v kancli s clovekom, ktory smrdi od potu. jednoducho obtazuje svojim pachom svoje okolie vratane mna a mozem sa vykaslat na jeho nazory o skodlivosti kazdodennej sprchy!!!! nepotrpim si, aby clovek vonal na sto honov guccim, ale poprosim brat ohlad na inych, ktorym nie je po voli dychat smrad po rozkladajucom sa pote a mikrooganizmoch.
...a mozno ze niektori v tom maju pasiu ak sa z nich okoliu dviha zaludok a ini sa ich strania ...

jar2012

magy,
maoame jej sa nepači že si tu niekto s nej robi posmešky.Ale že ona sa vyjadruje a posmešky robi s inych to už jej nevadi.A tak by rada poučala ineho ale sama nevie čo je jej slušnost.

riško

Magy, máš úplnú pravdu, ľudia majú dnes príliš fajnové nosy. A z toho kukátka nemôžem od smiechu!! :DDDD

Magy

bingham - to bol dost trapny pokus o prekrutenie toho, co som napisal ja. pisal som vari o tom, ze sa clovek nema vobec sprchovat??? pisal som o nadmernej hygiene a sprchovani!!! a este das za priklad cloveka, co ma problemy uplne kvoli niecomu inemu a snazis sa, aby to vyznelo, ze ich ma kvoli nedostatocnej hygiene.

Maoam napisala - preco tu clovek zazije hned posmesky, ked sa vyjadri ku hygiene?

v skratke - pretoze kazdy ma ine telesne potreby a pocity a tiez bol inak vychovavany. vychova a tie pocity (co by sa malo a co nie) je aj najcastejsi dovod posudzovania inych. vyplyva to z tendencie "podla seba sudim teba" a co sa tyka hygieny, plati toto dvojnasobne.
aj v tejto diskusii krasne videt tento postoj, ze ak sa niekto sprchuje denne, pride mu ten, co sa sprchuje raz za dva dni ako uplny humusak (vid fajnovy nostek jajaja295). a pritom to vobec tak nie je.

kazdy vnima hygienu inak aj pachy a vone, poti sa inak a ma inu mikrofloru tela, ma inu celkovu odolnost organizmu voci roznym bakteriam a virusom, inak nastavenu imunitu a pod.

to co je pre jedneho dost (sprcha raz za dva dni), je u ineho hrozostrasny nedostatok ale je to len subjektivny dojem a nie vec skutocnej hygieny. v tomto plne suhlasim s tym, co napisala Nephilim. doba a najme kozmeticke megakoncerny do nas hustia ideu "vonat a byt cisty za kazdu cenu" len preto, aby mohli predavat predavat predavat.
a potom sa na vysledku tohoto nabaluju aj farmaceuticke koncerny.

je samozrejme, ze v pripade zvysenej fyz. aktivity, pri intenzivnom cviceni, tazkej praci alebo poteni v dosledku tepla je potrebna intenzivnejsia hygiena/sprcha. prirodzeny alebo zvyseny pach tela zavisi okrem typu mikroflory aj od typu jedal a celkovej zivotospravy. (obrazne povedane, inak pachne pokozka a pot fajciara, inak toho co sa napchava jahodami a inak toho, kto tlaci cely den cesnakove pochutky)

faktom vsak ostava, ze ludia su tym viac chori, cim viac to s tou hygienou prehanaju. a poprosim neprekrucat moje slova - mam na mysli prehnanu hygienu z hladiska dermatologie.

vonkajsia vrstva povrchu koze (tzv. stratum corneum) je bariera zo stvrdnutych, vyschnutych koznych buniek. prave tie poskytuju prvotnu ochranu nizsich, podkladovych vrstiev zivych, zdravych buniek. tato prva vrstva je viac nez len obycajna "vrstva mrtvych buniek", drzi pohromade pomocou lipidov, ktore su mastnymi prvkami, udrzujucimi vlhkost v pokozke.
pri intenzivnom zmyvani/bruseni tejto prvej dolezitej vrstvy kazdodennym sprchovanim, navyse za podpory agresivnych chemikalii, ktore menia pH pokozky a roznych drsnych hubiek, dochadza k cielenej likvidacii prvej najdolezitejsej bariery prirodzenej ochrany tela pred choroboplodnymi zarodkami zvonka.

ak ma clovek nutkavu potrebu sa osprchovat aj 2-3x za den, staci zvacsa len sprcha vlaznou vodou, prip. s neutralnym mydlom. pouzivanie antibakterialnych mydiel, samponov, velmi drsnych hubiek a po sprche sa "doruzova vydrhnut uterakom" je kontraproduktivne.

je smutne, ze kopec ludi tu nadava inym, aki su spinavci, humusaci a pritom nemaju zakladne znalosti o tom, ako funguje koza, obranny mechanizmus v nej, aka ma byt prirodzena pH pokozky atd. nikto nemusi byt rovno studovany dermatolog, ale ak sa chce hadat o tom, co je spravne a co nie, tak by o tom mal vediet minimalne zakladne veci.

p.s. svoje fajnove nosteky si strcte viete kam, ked vam vadi to, co je prirodzene zdrave a musite mat umelo navonane este aj kukatko na dverach.

sarisan

Môj synovec sa sprchuje každý deň a aj tak "nevonia". Proste vylučuje nejaký zvláštny pach, nech robí čo chce. Ani úprava stravy nepomohla.
Dosť mu tá aróma vadí - napríklad dlho si nemohol nájsť dievča a jednoznačne to pripisoval tomu. Asi mal aj tak trochen pravdu :-). Píšem ako keby v minulom čase - v poslednej dobe už je to určite lepšie.