Yorshirsky psík

bibi123

Alicce-neviem, ako je stary, ale steniatko to nerobi naschval, ze sa vycika vedla, skuste posunut noviny tam, kde cika, alebo ich dajte na vacsi priestor, bude to trvat dlhsie, kym si to spoji a nauci sa to-pripadne, ked sa vycika vedla, povedz fuj, presun ho na noviny a povedz tu sa cika a pohladkaj ho, ale nestrkaj mu nufacik do potreby, to vela ludi nespravne robi... Potrestat ho mozes jemnym vytahanim za kozu na krku. Co sa tyka tej agresivity, je to terier, to znamena, ze ma v sebe tu ostrost, navyse je to ak som spravne pochopila pes, ten si zvykne presadzovat dominantnost(preto mam cely zivot len fenky). Neviem si predstavit, ako sa prejavuje ta agresivita-skus to popisat. Ak napr. steka, zobre, naucila by som ho na povel-na miesto a pri kazdom nevhodnom spravani by som ho tam poslala-yorki by vedel, ze ked sa bude spravat zle, tak nebude moct byt pri Vas. Psy su tiez dost naladove-su ako ludia, netreba ho znasilnovat:O), ked sa bude chciet maznat, tak pride sam-v tomto su tiez fenky lepsie...
Zo zaciatku bud vo vychove prisna-aby si si vybudovala v svorke vyssie postavenie ako ma on, iba vtedy Ta bude respektovat, socializuj ho prostrednictvom volneho styku s cudzimi ludmi a psami, aby na kazdeho potom cely zivot nestekal..

sovae

K tej agresivite: yorkshir je terier a terieri su svojské plemeno,odporúčam si o tom niečo naštudovať(o terieroch). ďalšia vec je ,že sú maličké psíky a teda jediná forma ich obrany je prílišný štekot a hryzenie...To taký doberman robiť nepotrebuje:-D
Moja fenka je strašne rozmaznaná a skoro vôbec nešteká,len keď niečo neprirodzené počuje(šuchot za dverami,krik,..)a chce sa nosiťna rukách skoro stále.Máva chvílky kedy na ruky nechce ísť,tak ju neznásilňujem ale ak to situácia vyžaduje a nechce ísť na ruky a začne vrčať,tak ju vyhreším ráznym "fuj" a prestane.Samozrejme netreba zabúdať aj chváliť psíka ak urobí niečo čo od neho chceme:-)

sovae

Každý pes sa má učiť na krátke povely,žiadne dlhé vety...teda keď sa pociká pokarhať ho hneď v tej chvíli jedným slovom"fuj", keď hryzie,alebo robí niečo zle "nesmieš",vonku voláme psa "k nohe",alebo" ku mne"...povely nemenime,opakujeme stále tie isté aby psík vedel čo od neho chceme.Ja mám 2 ročnú fenku yorka,papá od malička všetko,teda aj granule aj našu potravu,zeleninu ,ovocie,syr,...Predtým som mala 10 rokov dobermanku a tiež papala všetko a ani raz som nemala problém s hnačkami.Jediný rozdiel je v tom,že doberman keď zje omylom niečo pokazené,tak sa mu nič nestane a yorkshir si to buď vôbec ani nevezme alebo to vyzvracia ....

Aliccennct

Poslednú dobu som si všimla, že náš yorki začína byť "agresívny".Niekedy sa nechá maznať bez toho aby vrčal, oblizuje ma a nechá sa škrabkať, vrtí chvostom.Inokedy, keď si ho vezmeme na ruky vrčí,hryzie a nechce byť na rukách.Čo to znamená?Je agresívny?Snaží sa mu rozumieť ale toto si neviem vysvetliť.

Alicce

bibi123 ďakujem ti za dobré rady, je vidno, že máš skúsenosti a znalosti o psoch.Som rada, že reaguješ na moje otázky, skutočne si z toho veľa beriem. Čo sa týka toho hryzenia pri hre, práve dnes pri hre trošku viacej pritlačil zubami moju ruku a ja som podvedome zjajkla.Máš pravdu on hneď zareagoval, že čo mi je a v tú chvíľu prestal.Je strašne rozumný, nikdy by som neverila, že také malé stvorenie je tak rozumné.Teraz sa mu rysuje povaha ako som si všimla, je neskutočne vnímavý na všetky zvuky. Zdvihnutý ukazovák ozaj svedčí, aby štekal na povel. Keď ho chcem vytrestať np. že cikal vedľa novín, tak mu nebudem hroziť ukazovákom, ako ho mám vyhrešiť?Skúšala som len zdvihnúť hlas "fuj nesmieš" a on brechal a odskakoval.Prečo?

lost

To hryzenie robi moj pudel tiez..
zo zaciatku to bolo uplne jemne, normalne ze super prijemne skrabanie :)))
ale teraz je to uz silnejsie.. obcas t oaj zaboli, ale nikdy nie do krvy, alebo neznesitelne.. horsie je ze ked som blizko, tak sa snazi kusat nos alebo bradu, co sa mu obcas podari :D

to je uz len na mne ci mu to dovolim alebo mu to zarazim? - mne osobne to nevadi, no radsej by som bol ak by hryzal nejaku gumennu kost.. ale tak ak to povazuje za dobru hru s clovekom, tak preco nie..

bibi123

Alicce-vacsina psov, ked sa uci stekat na povel, tak sa to uci prave tak, ze ma clovek vystrceny ukazovak. Preto ho nehres tymto gestom. Stena je zvyknute sa hrat tak, ze skusa svoju silu hryzom, ak ho to chces odnaucit, najviac sa mi osvedcilo zakricat-ale takym sposobom, akoby si zakvicala od bolesti-havo si uvedomi, ze Ta to boli a prestane, pripadne sa ospravedlni pusinkou a pod. Je to najlepsi sposob!
Co sa tyka tych pazurikov, ked bude starsi, uz nebude mat priesvitne pazuriky, treba dobre odhadnut tu hnedu cast od tej ciernej, neviem Ti to vysvetlit-tu funguje jedine pokus omyl:O))) daju sa dostat sponky-take malililinke, tak kym mu narastu, spinkuj mu ich. Nosit copik, co najskor je najlepsie, aby sa mu spravne postavili uska. Chlpy na papulke nebude mat moc dlhe, psici, co chodia na vystavy sa gumickuju, lebo si zvyknu tie chlpky zjest. Takze nemusis nic strihat, len to vnutro usi, dalej mu pravidelne kontroluj chrup, aby Vas o par rokov za to nekusal, nech si zvyka..

Alicce

Ešte mám otázku. Keď hreším malého yorka, zvýšim hlas a pohrozím prstom. Začne štekať.Myslím, že si uvedomuje, že niečo nie je v poriadku, no neviem či jeho štekanie mám akceptovať v rámci výchovy. Ďalej má vo zvyku niekedy, keď sa s ním hrám obhrýzať mi ruku ako keby ma chcel hrýzť.Začína byť z neho riadny šibal, nechcem spraviť vo výchove dáku chybu.Čo vy na to?

Alicce

Čo sa týka pazúrikov ako odhadnem, kde má lôžko ,aby som mu neublížila?Takže okolo očí a na tvári nemám strihať chlpy?Nevadí mu, keď má pred očami chlpy?

bibi123

co sa tyka granul-mali by obsahovat vsetky potrebne ziviny, ktore sa nedaju ludskou stravou spravne nakombinovat. Taktiez obmedzenim kombinacie predite zapachajucom vetrom. Co sa tyka Royalok-citala som, ze ich statna veterinarna komora kritizovala, ze obsahuje cinske maso, ci co.. Ale yorky u rodicov je 15rokov krmeny na tom, takze to az take zle krmivo nebude-odporucam aj davat yorkimu klby z kuracich kosti-tie chrupavky. Pazuriky mu strihaj pravidelne-aby si zvykol, hlavne ked je teraz stena. Chlpy mu nestrihaj(len tie vnutri ucha), nechaj narast a potom vycesavaj tak, aby mu pekne stali usi.
Nasu dogu krmime Eukanubou, ale sem-tam dostane aj zvysky-rajciny, uhorky, kapustu, priatel jej dava aj kosti-na co mam nervy, ale veterinar povedal, ze aj on svojmu psovi dava, len ma byt potom pes na klude...