Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zub - osmicka

Príspevok v téme: Zub - osmicka
parizanka

rastei mi osmicka, no z dovodu nedostatku miesta mi rastie nad sedmickou, ako keby sedmicku vytlaca von. na druhej strane to bolo tak isto a jedna zubarka mi vytrhla sedmicku, ze nech ma teda osmicka miesto narast (sla som k zubarke, pretoze ma bolela cela hlava a polka chrbta z toho). no a teraz nastala ta ista situacia na druhej strane. bolest zatial nie je taka silna, ale citim dost tlak. no a zubarka mi navrhla dve riesenia: bud vytrhnut sedmicku ako v prvom pripade, alebo dat chirurgicky osmicku vyrezat z kosti. vraj sa mam sama rozhodnut co chcem, lebo ze ona nevie povedat co je lepsie. ja rozmyslam o vytrhnuti tej sedmicky, lebo to je zakrok na dve minuty (tu predchadzajucu mi vytrhli asi za 20 sekund) kym to chirurgicke odstranenie je komplikovane, mozu s tym byt problemy atd... lenze zase mi zubarka povedala, ze sedmicka je dost dolezity zub na to aby sa len tak trhal. a tiez sa bojim, ze ked mi sedmicku vytrhnu tak ze ta osmicka este moze sposobit problemy, lebo zatial ani ta kde mi uz sedmicku vytrhli vonku vobec nie je. tiez mam strach, ze ak s tym nic neurobim, zacne ma to brutalne boliet cez vianoce a na pohotovost by som nerada ist. tak prosim poradte co je lepsie...

miskina

ahojte!
tiez mam problem s osmickami.niektore vyrastene, tie su ok. dve potvory si rastu dokriva a bolia ze az :/ akurat ma zaujali predchadzajuce komentare a hoci je to starsia tema, neda mi nezareagovat. tiez suhlasim s eva531 so skusenostami so strojcekm. mne tie zuby len dodrbal. pre dr je to biznis, nehladia ze nie kazdy ma silne zuby a zvladne fixaciu strojcekom v pohode. preda je to len silny tlak. a vysledok? popraskane zuby, nie len sklovina, doslova cele zub. tam s akazdy kaz vytvori raz dva. a pozicia zubov sa aj tak fratila naspat. a este mam pocit, ze ich mam aj fajne rozkyvane. takze ja uz dr ani neverim, ked mi vravia vsetky tie blaboty ake je to dobre atd atd. bo pre nich je to len biznis, nic ine

miva

DOBRY POVECER PRAJEM...pisem sem v takych bolestiach..zubarka mi pred tyzdnom trhala zub osmicku a mala styry korene,hned mi nasadila antibiotyka ktore som vcera dobrala no dnes sa idem od poobedeia zblaznit od bolesti...poradi niekto co mi moooze byt??bolest mi vyzaruje na slychy a do ucha,a boli ma licna kost...nechapem to,myslela som ze po antibiotykach uz mi bude fajn...trhala mi lavu dolnu osmicku...prosiim poradte ak mate neaku skusenost...dakujem vopred

Deaaa

vyberať 8čky, aj keď sú ešte neprerezané vôbec nie je také strašné, ja mám vonku všetky štyri a jasné že to nie je príjemné, ale tiež žiadna katastrofa, budeš opuchnutá, zo začiatku jesť len kašovitú stravu ale hojí sa to celkom rýchlo a doma mám odložené všetky osmičky :-D

Lina2

Ja mam uplne rovnaky problem. Uz pred rokom som na Röntgene videla osmicky t.j. "co ma caka" a jedna horna osmicka mi akoby vytlaca sedmicku (ta druha kupodivu ma dost priestoru). Teraz tiez neviem co s tym, lebo na RTG ta osmicka vyzera pekne, rastie rovno, akurat ze o centimeter blizsie ako by mala. Uvidime co mi poradi zubarka, zajtra k nej idem. Myslim, ze odporuci vybrat osmicku, kedze su kazivejsie, ale pocula som o strasnych komplikaciach, zapaly, horucky, tyzden jest len jogurty... Bolo aj toto take zle? Vidim ze toto je stara tema ale pre mna dost aktualna :) Diki

Eva531

Parizanka: tak drzim ti palce, nech vsetko dobre dopadne. Zaklad je najst si dobreho zubara, navstevovat dentalnu hygienicku a starat sa o zuby. Ja som az do tridsiatky dobreho zubara nemala nikdy a vypomstilo sa mi to. Dokonca si myslim, ze Slovaci maju preto chrup v ovela horsom stave ako ine europske narody, lebo s vynimkou sukromnych klinik je tu zdravotnictvo a predovsetkym zubne lekarstvo na velmi nizkej urovni. To, v akom stave mame chrup, nezalezi iba od toho, ako sa my o zuby starame, ale aj od toho, ako sa zubari o nas staraju. Ked som chodila k skolskej zubarke na strednej, tak ona bola tiez taka starsia pani, tiez mi stale hovorila, ze si zuby neumyvam a pritom som si ich umyvala po kazdom jedle. Strojcek mi zuby vyrovnal iba ciastocne, ale aj to za cenu velmi tesneho rozostavenia. A tiez som od nej pocuvala "pekne reci" o tom, ako budem mat v tridsiatke protezu. Nieco som napisala aj v tejto teme: www.zdravie.sk

parizanka

eva: naopak, ja som za dlhe odpovede rada. no ja inak presne tak isto, asi do 13 tich ziaden kaz, ziaden problem so zubami a potom ako keby sa s nimi vrece roztrhlo. tiez som nosila vyberaci strojcek, ale pomohol mi (hornu trojku som mala ako upir, strasne vysoko) aj ked je pravda, ze som ho poctivo nosila asi rok, zvysne 4 pod vankusom). taktiez zubarku som mala (vlastne stale mam, nikdy som sa odtial neodhlasila) v dochodkovom veku, neustale ma presviedca, ze si neumyvam zuby, pricom to nie je pravda, ja som dost citliva na hygienu, dva krat za den si umyvam zuby, pouzivam zubnu nit a ustnu vodu. stale mi hovori, ze ona to nechape, ze ako take inteligentne dievca ako ja si nemoze umyvat zuby, ja jej stale vravim, ze si ich umyvam. a ako studujem v bratislave, bola som par krat u sukromnej, taktiez iny pristup, ako prve rontgen, co mi ta predtym nikdy nerobila a podho opravovat zuby. ta bratislavska, povedala o tej mojej predchadzajucej, ze je asi slepa, pretoze ja som sa jej vela krat pytala, ze a toto je co a ona ze to nic neni, to je iba kamen a podobne, pricom to boli kazy. taktiez ta moja prechadzajuca mala reci, akoze do tridsiatky budem mat kompletnu protezu a podobne povzbudive reci... tak dufam, ze tato bratislavska mi da zuby dokopy budem "v pohode" aj ekd mi je jasne, ze zazraky uz neurobi...

Eva531

Aj ja mam chrup vo velmi zlom stave vzhladom na moj vek. Ja som do sestnastich rokov nemala ani jednu plombu, ani jeden kaz a ani jeden citlivy zub. V 18-tich rokoch som uz mala 11 zaplombovanych zubov. V sestnastich som zacala mat citlive zuby, ze vzdy, ked som jedla nieco horuce alebo studene, tak na vsetkych zadnych zuboch v medzizubnych priestoroch som citila taku neznesitelnu bolest, ze mi isli slzy do oci, ale co sa neda volnym okom vidiet, to zubari v NZ ignoruju, aspon take su moje skusenosti. Ked som mala 17 a 18 rokov, tak doslova nebol taky tyzden, co by som ja nesedela v zubarskom kresle, nebol taky citlivy zub, z ktoreho by sa mi z nicoho nic zo dna na den velky kusisko neodlomil, nebola taka lieciva vlozka, ktora by vydrzala v zube dlhsie ako tri dni, nebola taka plomba, ktora by sa z dôvodu vypadnutia nemusela prerabat, nebola jedna jedina noc, co by sa mi nesnivalo o zubaroch a o tom, ze zomieram na zachvaty bolesti a nebol jeden jediny den, kedy by som strojcek na noc nasla rano na zuboch. Najcastejsie sa mi stavalo, ze ked som sa rano zobudila, tak som nasla obidva strojceky - horny aj dolny - pekne upratane vo vacku na pyzame. Az v 19-tich rokoch som strojcek z vlastnej vôle vyhodila do kosa a od tej doby sa mi ani raz nestalo, ze by mi odpadol kus zuba alebo ze by vypadla plomba. Zuby som mala sice aj nadalej citlive, takze skryte medzizubne kazy tam boli a plomby pravdepodobne dobre netesnili, ale co sa neda volnym okom vidiet, to sa v NZ ignoruje, ako som uz napisala a teraz si svoje problemy riesim na sukromnej klinike v BA, kde mi urobili poriadny röntgen a naslo sa vsetko, co tam uz dlhe roky bolo. Vsade sa hovori a pise, ze strojcek zubom neublizi, ale ja si myslim, ze neublizi iba vtedy, ked tam tie zuby maju dostatok miesta na posun. U mna strojcek potreboval doslova z nicoho vytvorit miesto pre 4 zuby (vsetky 4 trojky) a mozno aj pre dalsie 4, lebo nikto sa nepresvedcil, ci je tam dost miesta, aby tam neskôr mohli narast osmicky, krive zuby som mala od 12-tich, na strojcek bola cakacia doba 3 roky v poradovniku, nakolko poistovne limitovali pocet pacientov, ktorym preplacali strojceky a celustna ortopedicka mi ziadne zuby nevytrhla, ona zo zasady odmietala pred nasadenim strojceka zuby trhat, vraj rozsiri sa celust a zuby sa vpracu, vsak rozsirovat celust v 15-tich rokoch je idealne, velka slecna, dospela zena, hygiena sa tu dodrziava, to sa da vidiet, tu sa bude aj strojcek pravidelne nosit a zuby sa rychlo vyrovnaju... proste celustna ortopedicka bola starsia pani pred odchodom do dôchodku, nemala opravnenie davat fixne strojceky, davala iba strojceky na noc, od fixnych radsej kazdeho pacienta odhovorila, lebo vraj tie sa davaju iba v Bratislave a skoda by bola kvôli tomu do Bratislavy cestovat - zastarale zmyslanie, zastarale nazory, zastarale a zaostale spôsoby a metody pri praci a takto to potom dopadne. Strojcek mi zuby nevyrovnal, iba mi ich rozdrvil, zapricinil mi tak velmi tesne rozostavenie zubov, ze sa mi tam nezmestila dentalna nit, zapricinil problemy s hygienou a ked si niekto na nedokonale vycistene zuby nasadi strojcek na noc, tak zvysky jedla sa nedostanu do kontaktu so slinami, ktore by ich rozpustili, lebo tie zvysky jedla su kryte strojcekom, ktory brani slinam, aby sa k nim dostali, bakterie sa pod takym strojcekom spravaju ako v sklenniku, ovela rychlejsie sa rozmnozuju, ovela rychlejsie poskodzuju zuby a ked bakteria prave v medzizubnom priestore, kde sa zuby dotykaju, vyzerie do zuba akukolvek malicku dierku, tak vedlajsi zub sa do tej dierky vtlaci a to v konecnom dôsledku urychluje proces vzniku odpadavania kusov zubov, aspon tak som to pochopila ja po svojom. Ked som povedala na celustnej ortopedii, ze mne sa ten strojcek uz neda dalej otacat, tak mi bolo povedane, ze nemusim ho otacat, ale mam ho aj nadalej nosit... Takze moja bilancia: 30 rokov, 4 vytrhnute zuby, 7 mrtvych zubov po endodoncii a vsetky ostatne zuby okrem prednych zaplombovane. Nemam ziadne alergie, ziadne choroby so stitnou zlazou, ziadnu cukrovku, ziadne hnacky, ziadne vracanie, nikdy nebolo ziadne tehotenstvo, nikdy ziadne vegetarianstvo, ziadne veganstvo, ziadna dieta, ziadna anorexia, ziadna bulimia, ziadna preberacnost v jedle, imunitu mam silnu, nebyvam vôbec chora, sladkosti nejem skoro vôbec, sladke napoje nepijem skoro vôbec, ok 16-tich rokov si umyvam zuby po kazdom jedle, do 14-tich bola pasta a kefka rano a vecer, od 14-tich pribudla uz aj dentalna nit. Za vsetky moje problemy so zubami moze nizka uroven slovenskeho zdravotnictva a nevhodna celustnoortopedicka liecba. Snazila som sa byt velmi strucna, to by bolo na dlhsi pokec.

parizanka

eva: je plombovana a robi sa na nej kaz...lenze v mojom pripade: ja nemam zub v ktorom by som nemala plombu:( a to mam len 22 rokov. rada by som ist co najskor, lenze momentalne som chora a uzivam antibiotika a navyse mam mat v nasledujucich par dnoch menstruaciu a ze vtedy sa to robit nesmie.

jajka: hovorim o vrchnych, spodne vyzeraju, ze budu mat dost priestoru

zubaarko

no v prvom rade, miesto hlasovania na fore si daj pekne spravit RTG snimku a porad sa so zubarkou.
totiz je jasne ze sedmicku vytiahnut je lahsie, ale moze to byt uplne zbytocne pokial ta osmicka ma zly sklon, resp. je retinovana, a teda nic by to nezmenilo a neskor by si snou mala problemy dalej... vtedy jednoznacne pretrpet tu kompl.ex osmicky.
ale zas zubarka moze mat pravdu vtom, ze pokial je predpoklad ze osmicka, sa potom co sa jej uvolni miesto vytiahnutim sedmicky, plnohodnotne zaradi do obluka, tak naco si veci komplikovat ;)

kazdopadne je to individualne, posud si to s lekarkou

jajka001_

mne rastuce horne osmicky rovno vytrhli, aj tak by sa hned pokazili...ty hovoris asi o spodnych ze? osmicky su kazivejsie lebo su tazsie dostupne. zubarka by ti mala predsa poradit co je lepsie z dlhodobeho hladiska.

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Zub - osmicka - Fórum - ZDRAVIE.sk