Začínajúca puberta v 8-ich rokoch?

Príspevok v téme: Začínajúca puberta v 8-ich rokoch?
maja.a

Dobrý deň, dcéra má 8,5 roka a začínajú jej rásť prsia. Zatiaľ je to len tak mesiac-dva ale už to nie je taký detsky plochý hrudník. Nie je obézna, výšku má 128, váhu 27. Mám obavy, aby čoskoro nedostala aj menštruáciu... chĺpky jej ale našťastie zatiaľ nerastú. Čo sa týka dedičnosti, tak ja som mala menštruáciu až v 14tich rokoch, prsia takmer žiadne až do tehotenstva...Nie je to príliš skoro? Dolnú hranicu pre začiatok puberty nachádzam všade od 9,5 roka, ono sa to vidí, že rok hore-dole, ale ešte je príliš malá podľa mňa.

jajka001_

dievcata, uz bola aj 4rocna matka...a nebolo to umelym oplodnenim. ale to su vynimky, skuma sa to čo je priemerne a bezne.

anna_

anjelik9 možno že ju umelo oplodnili a dá sa to vlastne ??? nie že umelo oplodniť ale že či také mladé dievča dokážu doktori umelo oplodniť ..

zuzkas

nechce sa zobraziť odkaz,tak tu je skopírované:
Začiatok rastu pŕs u dievčat totiž odborníci datujú medzi 9,5 až 13,5 rokom. Ich rast sa môže prejaviť zvýšenou citlivosťou v oblasti pŕs, a to aj na jemný dotyk (niektoré dievčatá kvôli bolestiam nemôžu spávať na bruchu), tiež pocitom pálenia a „napĺňaní“ prsníkov. Tento stav môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Do dvoch rokov menzes
Rast pŕs znamená vlastne začiatok puberty. Teraz už môžete očakávať aj rast ochlpenia na pohlavnom orgáne a pod pazuchami. A do dvoch rokov od začiatku rastu pŕs aj prvú menštruáciu. Tá sa dostavuje obvykle okolo dvanásteho alebo trinásteho roku, teda približne v siedmej triede. Nie je však výnimkou, ani v piatej triede, teda u desaťročných detí. „Čoraz častejšie sa stáva, že nám dievčatá začínajú dostávať menzes už v piatej triede, preto už vo štvrtej triede robíme prvé informačné školenia pre dievčatá, aby neboli zaskočené,“ hovorí Tatiana Maťová zo ZŠ Waldorfskej v Bratislave. Je jasné, že doba a rýchlosť telesného vývoja je u každého dievčaťa odlišná. Niekedy môže nástup puberty začať aj o tri roky neskôr. Všeobecne však platí, že by ste sa mali poradiť s lekárom, pokiaľ sa u vašej dcéry do 13. roku neobjavia známky nárastu pŕs alebo do 15 rokov nedostanú menštruáciu.

Pripravte dievčatá na zmeny
Ako upozorňuje Maťová, úlohou rodičov by malo byť dievčatá pripraviť na to, ako sa v nasledujúcich mesiacoch bude ich telo meniť. Mali by vedieť, že dostanú prvú menštruácia, že ich boky sa rozšíria, že je normálne, ak sa jeden prsník bude vyvíjať rýchlejšie ako druhý. Ak máte ako rodič pocit, že by ste otvorený rozhovor na túto tému nezvládli, kúpte aspoň pre dcéru vhodnú knižku, z ktorej sa všetko podstatné dozvie. Na trhu ich je dostatok. Väčšina dievčat považuje veľkosť pŕs za veľmi významnú – hoci nemá vplyv na vylučovanie mlieka a kojenie, aj vďaka rôznych filmom či mužským narážkam sa veľkosť pŕs považuje za zjavnú výhodu.

Plastika u násťročných?
V Amerike či Anglicku (a verte či neverte, o pár rokov príde tento trend aj ku nám) už jedenásťročné deti túžia byť príťažlivé a sexi ako ich idoly, ktoré začali svoju spevácku či hereckú kariéru v štrnástich. Aj preto od rodičov drankajú, aby im zaplatili plastickú operáciu pŕs (ale mami, veď aj Britney Spearce ju ako mladá absolvovala), či estetickú operáciu nosa. Niektorí plastickí lekári tvrdia, že údajne až 50 percent záujemkýň o plastickú operáciu ešte nedosiahlo plnoletosť!

Potešte preto dievčatá s malými „prednosťami“ ich výhodami: pri behu im nebude nič veľké zavadzať a v neskoršom veku sa možno vyhnú problémom s chrbticou, ktoré veľké prsia so sebou prinášajú. Navyše, malé prsia neklesnú tak rýchlo ako veľké, a mnohým mužom vyhovuje, keď sú tak akurát do ruky.

Výtok a akné
Čo ešte môžu dievčatá v puberte čakať? Priehľadný pošvový výtok, ktorý sa prvýkrát objavuje približne rok pred prvou menštruáciou. Tento príznakov aktivity pohlavných orgánov je obvykle nedráždivý a nemá žiadny špecifický zápach. Býva mazľavý a má šedobielu farbu. Môže trvať niekoľko rokov. Zmeny v puberte sa môžu prejaviť na pleti. Nevyvážená funkcia pohlavných hormónov často vedie k uhrovitej pleti a akné. Časom sa tieto problémy upravia. Dôležitá je tiež pravidelná starostlivosť o pleť.

Kedy dospievajú dievčatá

Vývoj pošvy: 8,5 - 12,5 rokov

Začiatok rastu ochlpenia: 8,5 -12,5 rokov

Začiatok rastu pŕs: 9 - 13,5 rokov

Objavenie výtoku: 9,5 - 15,5 rokov

Rýchly rast postavy: 10 - 14,5 rokov

Prvá menštruácia: 11 - 15,5 rokov

Úplné vyvinutie pŕs: 12 - 16,5 rokov

zuzkas

tu je stránka kde sa píše,že puberta môže začať už v 7 mich rokoch greatgirls.blog.cz a tu je tiež niečo o vývoji -odkaz odstránený-

zuzkas

a to či ti ide do puberty zistíš aj tak,že koľko ti za rok narástla.norma je cca 5 cm za rok a strop 9.moja narástla 12cm za rok a preto sa jej poškodil aj zrak na jednom oku,lebo niečo v oku sa nestihlo tak rýchlo vyvinúť.

maja.a

no o menzese som jej ešte nerozprávala, ale už to zvažujem pre každý prípad, aby neostala vystresovaná, keby náhodou sa príroda pošalela...

zuzkas

ahoj.ja mám dcéru,kt.má za 2 mesiace 10 a v puberte je už skoro 2 roky.tiež nieje obézna.meria 150 a váži 37.má svalovú hmotu,lebo hrá závodne hádzanú a pláva.tiež už očakávame menzes,lebo špinenie už mala,čelo má samý pupenec a jej chovanie-no katastrofa!ja som dostala menzes v 11tich a bola som úplny cíbik.neverím že puberta prichádza skôr u detí,kt.pijú mlieko a papajú kurence.moja nepije mlieko od 1 roka amäso tiež takmer vôbec neje.my sme už navštívili aj školskú psychologičku kvôli jej správaniu/učí sa dobre,ale je papuľnatá/a povedala,že v dnešnej dobe je normálne keď ide dievča do puberty okolo 9 teho roka.držím ti palce,lebo ešte si užiješ!

mirka 23

mlieko by som ja deťom nedavala vôbec. Zabraňuje vstrebavaniu váonika, zahlieňuje, zapliesňuje a hormony su už len "čerešnička" na torte. Je to smutne, že mame taketo potraviny, vela deti je takých, my sme boli iní.