Ucitelia na strednych skolach - plat

????????????

Neviem, čo ste sa tu už obuli do učiteľov, keď otázka znela, aký je ich plat. Platy učiteľov sú určené podľa tabuliek podľa tabuliek a je jedno v akej škole učia a v akom kraji učia. Základ je u každého iný podľa toho, koľko má odučených rokov a podľa toho, či má prvú alebo druhú kvalifikačnú skúšku, teda po novom atestáciu. Pohyblivou zložkou je osobný príplatok. Ten si určuje vedenie školy. Niekde je vyšší niekde nižší, niekde možno smiešne nízky.
Ja mám odučených 26 rokov, mám 2. atestáciu, základ vyše 700 eur,k tomu nejaké nadčasy a osobný príplatok. Samozrejme začínajúci učitelia sú niekde celkom dole. A najradšej mám reči typu, že veď v škole si tak odučím tri - štyri hodiny a padla. V práci som o 7.15 , zvyčajne si odučím 6-7 hodín, doma som o 16.00, potom zvyčajne 4 hodiny strávim za počítačom a pripravujem si prezentácie na hodiny bez ktorých sa dnes už jednoducho nezaobídem, pretože hodiny bez týchto foriem pokladám za nezaujímavé, a mohla by som písať o ďalších prípravách doma na moju prácu do školy, ale kto to pochopiť nechce, tak to aj tak nepochopí, takže škoda môjho času. Pokiaľ ide o druhú časť otázky, či sa dá zvládnuť práca s deťmi- ja mám to šťastie, že učím na cirkevnom gymnáziu a stále tvrdím, že máme dobré deti. Keď tak počúvam, čo vystrájajú na iných školách, som rada, že som tam , kde som, aj tu ma občas vytočia, pozlostia- veď sú mladí, patrí to k ich veku, ale aj tak sú fajn.Inak je však práca s deťmi , so študentmi veľmi ťažká a niekedy je ešte ťažšia s ich rodičmi. Takže toľko moje skúsenosti. Ak ste vydržali čítať do konca, dúfam, že som Vás príliš neunavila. :) Tu je link na platové tabuľky, sú na konci dokumentu. www.minedu.sk

:)

odkial ste nabrali 600eur platu?:D

moja byvala ucitelka z gympla mi raz v dovernu chvilku povedala (uz po maturite), ze ona dostava 500eur mesacne. po 23 rokoch praxe. na osemrocnom gymnaziu v hlavnom meste nase republiky... (na margo toho, ze som mala podanu prihlasku na VS aj na pedagogicku :) odhovarali ma mnohi ucitelia... podarilo sa)

btw - zila som vo francuzsku, ucitelia tam maju 2000eur mesacne a nonstop strajkuju, lebo su za najvacsich chudakov v krajine. a tu ktosi pise ze by sa uspokojil aj so 400eckami na mesiac?? pricom ceny su rovnake?? tento stat nas tak zdiera...!

pastelkaa

ak si chceš zistiť platy, tak si nájdi zákon 317/2008, platy sú tabuľkové,pokiaľ sa jedná o školu štátnu, je ale otázne kde to ako ktorý riaditeľ dodržiava.....
600 euro? fíha, tak to ešte pekne ten učiteľ zarába....ja som sa stretla s oveľa nižším platom, dokonca v bratislave s vyšším titulom ako mgr....takže by sa dalo o tých 6OO eur v ba polemizovať dlho....ono áno, učitelia majú voľno, ale tí čo sem vypisujú aké to majú učitelia ľahké, mali ísť teda za učiteľov....každý jeden z nás má vlohy na niečo iné, a podľa toho vykonáva svoje povolanie....práca učiteľa nekončí odučením si v škole a hotovo, je za tým veľmi veľa, čo nevidíte a čo zaberá ďaleko viac času ako samotné učenie a spraviť to musí, prípadne chce, aby tie deti naozaj niečo naučil.....

levanderka

no ucitela mam v rodine. a poviem tak, ze zaraba tiez nejak tak okolo 600 a podla mna je to dost. som z vychodu a tu platy nejak extra vysoke nie su. ale viem, ze ked su prazdniny nie stale ide ucitel do skoly, niekedy ma fakt aj on volno + z letnych prazdnin ma tak volno asi cely mesiac, ked nie viac. a ked vidim napriklad tetu co robi skoro stale, a na smeny 12 hodinovky a aj nocne, kazda druha noc, tretia je nocna a dostava smiesnych 330 eur. tak taky ucitel by mal byt rad, ze dostava tak ako dostava a nerobi ani nocne smeny..

:)

musim sa k vám pripojiť, pretože to že sa ucitelia stazuju za plat je podla mna opodstatnené... a mali by sa začat stažovať aj ostatní, nielen učitelia, v dnešnej dobe ked je všetko tak drahe je 600 eur smiešny plat aj pre robotníka a nie ešte pre ludi čo maju VS .. napr. moj otec nema ani maturu pracuje pre štátny podnik a zaraba cca 650 a nieje to žiadna sláva, sme radi ked mame na poplatky a jedlo

Aja02

dobra vila: Ja viem, že na Slovensko je v každom regióne iný plat.Plat, ktorý si ti dostávala je naozaj málo. Ale! Prečítaj si ešte raz ten odsek, kde som písala o tých deckách. Učiť ich nie je med lízať a to píšem smrteľne vážne. Ide tu o princíp. Na VŠ študujú 5 rokov, každý deň si ničia nervy tými nevychovanými deckami za plat 600€? Pre niekoho veľa, no myslím,že pre pedagógov podľa môjho názoru málo. Mimochodom pedagógov neustále ubúda, a to práve z toho dôvodu, že majú nízke platy. A neubúda len pedagógov, ale aj lekárov, ktorý tiež práve kvôli platom odchádzajú do zahraničia ale to je už o inom...

dobra vila

Aja, 610eur? Tak tu, kde zijem ja, je to hotova vyhra! Ja som pracovala ako recepcna, kde som dostavala, dobre budes pocut - 280 eur!!! Za normalne odvedene hodiny na klasicku smenu recepcnej.
Predtym tri roky som takisto (pocas letnej brigady) pracovala ako recepcna...u nasich znamych olympionikov stvorkajaku...konkretne rizsdorfer. platili nam recepcnym 1 euro na hodinu!!! Vtedy este 30sk. dobre pocujes! Praca bola super, aj mi to ponukli popri skole, ale sorac, za 1 euro na hodinu... pritom on sam je milionar, z toho mi je zle.
Keby som ja po vyske dostavala TU kde zijem 610 eur, tak ani nemuknem. Ani za 400 eur v cistom by som ani nemukla. Tu vidis tie rozdiely.
Ja viem, ze nesedia doma, ale zas netravia v skole ani tolko casu ako ked su tam deti. Takisto pocas 2ch letnych mesiacov su v skole tusim iba 2 tyzdne - prvy a posledny prazdninovy.
A este som zabudla podotknut, ze maju plno volnych blokov, ked neucia... Dojde v jeden den, oduci tri hodiny, dalsi moze oducit 4 hodiny, v dalsi iba dva...
Pozri sa, ten kto to ide studovat, sam si to vybral...Naco si to teda vybera? Nech si vyberie iny smer. Tak nech sa nestazuje, praca to iste nie je lahka - tak ako nie je lahka ziadna ina, ale tie ich vecne staznosti mi idu krkom hore...tak nech idu robit do nejakeho Samsungu ci Nokie a uvidia, ako sa vodi niektorym inym ludom.

Aja02

dobra vila: Veľmi sa mýliš, ak si myslíš, že učitelia sú doma vždy, keď majú študenti prázdniny. Musia chodiť do školy. Mám to potvrdené od mojich profesorov, ktorý ma učia. Priemerný plat učiteľa na SŠ je 610€, čo je podľa môjho názoru dosť veľká bieda. Vyštudujú VŠ, mnohokrát pracujú z deťmi, ktoré nie sú poriadne vychované, sú drzé a neslušné. Študenti na hodinách nedávajú pozor, ignorujú profesorov, jedia na hodinách, nepíšu si poznámky, počúvajú hudbu, provokujú a pod. Sama chodím na SŠ, takže viem ako to tam vyzerá. Či sa oplatí ísť študovať pedagogiku? Nie neoplatí. Nie len kvôli platom, ale najmä kvôli študentom, ktorý majú všetko ľudovo povedané ,,na háku".