Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Fotoaparat

Príspevok v téme: Fotoaparat
katka888

Ahojte dnes som si kupila digitalny fotoaparat Panasonic DMC-TZ8. Len som bola trošku sklamana že v predajni mi povedali že na normalnu tuškovu bateriu sa digitalne fotoaparaty už nepredavaju. Mali tam asi 20 druhov fotoaparatov a všetko len na nabíjanie cez elektrinu. A čo ak budem niekde na chate kde nebude elektrina a nebudem si mať kde fotoaprát dobiť? Takto by som mala pri sebe aspoň rezervu tuškových baterii. No čo už keď doba chce byť taka moderna snaď som aspoň dobre kupila

katka888

Pekný je ten Canon. No nevadí je ta TZ8 môj prvý fotoaparat vôbec ničomu som nerozumela pri kupovani aký je rozdiel v nejakých hodnotach okrem zoomu. A o tej svetelnosti počujem prvy krat, nevedela som že aj svetelnosť je dôležita pri kupovani, a predavač mi nič take nespomenul.

AdamKrt

Keby som si mal osobne dnes vybrat fotak, tak asi by som siel do tohoto:

Canon PowerShot SX120 IS

recenzia:
www.digimanie.cz

Ma o triedu lepsi objektiv, ako bolo aj v minulosti samozrejmostou. Vychadza lacnejsie, je na AA baterie, vyborna svetelnost objektivu, skvele fotky.

AdamKrt

katka888:

ano, 4:3 a 4000:3000 je dobre, ak predpokladas fotky na klasickom monitore, ci TV s takymto formatom. Tiez by som si ho asi zvolil. Mono, ci stereo je fuk, ak je kvalitny zvuk. Na TV si sice mozes nastavit stereo, ale ak je to mono nahravka aj tak ju budes mat monot. Pre pocuvanie sterea je dobre mat oddelene repraky a dalej od seba, aby si to stihala dobre rozlisovat. Ak je to moc blizko, zlieva sa to.

Inak na predavacov sa spoliehat netreba. Vzdy povedia to, co zakaznik chce pocut a aby produkt kupil... Lepsie je si najprv o tom precitat recenzie, poradit sa a ist si vybrat potom. Ak Ti vyhovuje, co si si vybrala, OK. Ale podla skusenosti, by som nieco take nekupoval, pre mizernu svetelnost objektivu. Keby si mala fotak, co ma kvalitnejsi objektiv, pochopis... Za podstatne nizsiu cenu sa daju zohnat fotaky s lepsou svetelnostou...

Kto vie citat v anglictine, tak velmi dobre recenzie a hodnotenia uzivatelov byvaju na www.dpreview.com

Je tam veka databaza fotakov... Staci kliknut na znacku a najst svoj model...I ked aj tie treba brat niekedy s rezervou a dobre je precitat si viac roznych recenzii na model z roznych zdrojov.

AdamKrt

katka888:

ak mas nastavenu napr. automatiku na fotenie za horsich svetelnych podmienok, ci v interieroch, tak skoro zistis, ze fotenie s fotakom so svetelnostou F3,3 bude znamenat trebars napr. polku fotiek, co budu rozmazane... Kamarat to tiez takto kupoval, nejaky iny model od Panasonicu a tiez si vybral fotak so zlou svetelnostou objektivu. Potom fotil na kamaratovej svadbe a nestacil sa divit, preco polovica fotiek je rozmazana...

No, asi kazdy si tym musi prejst, ze zisti, co ktore funkcie znamenaju a prepokladam ze v skorej dobe budes kupovat dalsi, uz lepsi fotak :)

Mal som fotak so svetelnostou objektivu F2.9 a musim povedat, ze nebol som spokojny s vysledkami. Potom s F2.8 a to uz bolo lepsie. Neskor sa mi dostal do ruk fotak s objektivom so svetelnostou F2.7 a tak som si asi normalne predstavoval fungovanie standardneho fotaku. Nedbal by som ani lepsiu. Ale F3.3... Podobne argumenty som hovoril kamaratovi. Mal silny protiargument.... Na fotenie chlastaciek to vraj staci... :))) Ale zjavne bol potom problem dobre nafotit aj obycajnu oslavu-svadbu... :)

katka888

Zatial mam nastavene na fotenie v rozlišení 4:3 a v najvyššej veľkosti tej uplne hore 4000x3000. HD TV nemam tak zatial mi to stači na klasicke zobrazenie. Tie detaily sa mi zidu hocikedy ak ma napadne niečo vystrihnuť a zväčšiť. Takže toto je dobre nastavenie?
Jankaaaaa rozhodla som sa že ho nevymením necham si tu TZ8. V predajni mi povedali, že rozdiel v stereo a mono je minimalny a aj mono je dobre. A stereo si môžem nastaviť aj v televizore pri prehravaní. Takže pači sa mi a už nebudem vymýšlať :-). A ešte sa mi pači a dobre su tieto fotoaparaty aj v tom že je ta prednej strane výrez na držanie, lebo mali tam kopu foťakov a všetko skoro sprednej strany hladke, žiadne dobre uchytenie na prsty, to by sa mi asi zle držalo a vyšmykovalo si myslím.

AdamKrt

Pri fotaku zalezi samozrejme co sa tyka rychlosti fotenia aj na rychlosti karty. Napr. ten Panasonic DMC-TZ8 podporuje SDHC karty do 32GB a aj nove SDXC od 64GB. Zaplnenie klasickych 4-8GB SDHC kariet je uz celkom dost problem :) Naviac staci si dokupit citacku kariet a veselo si to kopirovat do pocitaca, takze kapacita prakticky neobmedzena.

Rychlost ukladania, tocenia videa, cvakanie snimkov za sebou ovplyvnuju jednak kvalitne akumulatory, na druhej strane aj rychlost zapisu kariet. Vacsina kariet co sa predava su pomale, ale dostat aj rychlejsie verzie.

V akej verzii fotenie - no, to zalezi od prezentacii, kde sa to bude premietat. Klasicke stare TV, ci monitory maju rozlisenie 4:3, novsie sirokouhle zas 16:9. Na sirokouhlom bude lepsie krajinka, na 4:3 zas ak treba vidiet dobre aj vrch. Staci si urobit par fotiek jedneho objektu v roznych formatoch a porovnat.

AdamKrt

Zasada je, ze pokial chces kvalitu, fotis v najvyssom rozliseni ake mas. Potom na to spustis nejaky konverzny program v pocitaci a konvertujes to do takeho rozlisenia a kvality aku potrebujes. Ak potrebujes fotit nieco na com nezalezi, nastavis si rozlisenie, ktore bude Ti kvalitativne a velkostne stacit.

Fotit na najvyssie rozlisenie ma vyznam, ze nemusis chciet neskor celu fotku, ale mozes chciet detail, vyrez. Kym v slabom rozliseni to bude uz machula v lepsom rozliseni to moze byt este dobre.

Pri dnesnych pamatovych kartach, aj pri najvacsich fotkach sa tam daju urobit tisice fotiek...

katka888

Ešte raz to sem skopirujem
4000x3000 pre tisk až do veľ. A2

2560x1920 pre tisk až do veľkosti A4

640x480 pre e-mail alebo foto na web

4176x2784 pre tisk až do veľ. A3

4320x2432 pre tisk až do veľ. A3

katka888

Adamkrt a poradiš mi na akom rozlišeni mam fotiť? Mam tam asi 5 druhov rozlišeni napr a neviem na kom fotiť :-). tie hodnoty som písala už trochu nižšie tu v tejto diskusii.

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Fotoaparat - Fórum - ZDRAVIE.sk