Zub, koren, lice

Príspevok v téme: Zub, koren, lice
veronika1211

Ahojte, uz niekolko mesiacov ma boli ako keby koren zuba ked si stlacim lice alebo nad zubom, dost to boli.
Bola som zhodou nahod aj na rontgene na ORL a aj na zubnom, ten mi nic na koreni nezistil, len drobny kaz v zube.
Ked mi zub umrtvil, zacal vrtat, velmi to bolelo. Umrtvil mi 3 dalsie razy a nemohol pokracovat pre bolest. Hovoril ze mam dojst z ked sa zub ukludni. Je to vsak uz dva mesiace a stale ma to boli a asi budem musiet tu bolest u zubara vydrzat, nech mi ten kaz da von. Mna vsak ale zub stale boli pomaly az pod okom. Mate niekto podobnu skusenost?

veronika1211

ahojte, prepacte, nevsimla som si ze ste mi odpovedali.
zubaarko, ten je to kaz medz 4 a 5 hore podla rontenu. nie je vsak hlboko.
ked mi ho nerozvrtal, vobec ma nebolel. az ked zacal vrtat nizsie, uz to bolo citlive a ani tri anestezie mi nepomohli. musel prestat a povedal nech pridem ked sa to ukludni. su to vsak dva mesiace a neukludnilo sa to. zub nie je otvoreny. je len ciastoce rozvrtany a zacementovany. ked mi vypadol cement, bol velmi citlivy na chlad a na teplo. bolest je taka aka na zaciatku. zub nie, len pod licnou kostou az dole ku korenu zuba. zub ako taky neboli a ani nebolel. ked nebol rozvrtany, necitila som nic pri chlade, teple ani poklepe. ked rozvrtal, bolo to ine. teraz ma poslal domov, ze ked je to citlive a neda sa to umrtvit, nech sa to ukludni. len uz je to dva mesiace a stale sa to neukludnuje a myslim ze aj ta anestezia nezabera preto, lebo to boli az tam hore pri lici.
so zubarom som inak spokojna. ma mnozstvo certifikatov, spokojnych pacientov, robi tiez zubnu chirurgiu a ziadne problemy som nikdy nemala.

Eva531

Ano, suhlasim, stranku www.dentalalarm.sk
poznam aj ja a casto si tam chodim citat internetovu zubnu poradnu. Clovek sa odtial dozvie velmi vela novych veci a ziska uzitocne informacie. Je to jedna z mojich najoblubenejsich stranok.

Nela111

Odporucam precitat si stranku dentalalarm, a potom clovek aj sam pride na to, v com je problem, ked ho bolia zuby..

Eva531

Zubaarko, ja neodsudzujem nazory ziadneho prispievatela a ten odkaz som sem hodila len pre pripad, ze keby na toto forum zavital niekto, kto je ochotny investovat do zubov aj vysoke sumy, ale nevie si najst dobreho zubara, tak toto je jedna z velmi mala moznosti v Slovenskej republike, kde dobreho zubara urcite najde. Ja nelutujem peniaze, pokial ide o zdravie a kedze pracujem v zahranici, tak si dokazem zarobit na osetrenie na tejto klinike, aj ked uznavam, ze je to tam drahsie ako inde a som si toho vedoma. Ja som nikdy nemala strach s bolesti a ani zo zubarov, iba som zubarom nedôverovala. Kto ma zo zubarov strach, ten si sada do kresla s pocitom, ze ho bude nieco boliet. Kto zubarom nedôveruje, ten si sada do kresla s pocitom, ze aku chybu zase vyvedie ten somar, ten debil, ten babrak, ten neschopny idiot... Môzu za to moje skusenosti z minulosti. V mojom pripade uz zubari urobili velmi vela chyb a boli to velmi zavazne chyby a je to hanba na nase slovenske zdravotnictvo, ze sa tu deju taketo chyby. Ja viem, ze skoro kazdy zubar ma dost sikovne ruky, aby dokazal vyvrtat dieru a zaplombovat zub. Chyby, ktore robili u mna, nespocivali ani tak v samotnej manualnej praci, ale predovsetkym v nespravnych rozhodnutiach. Napriklad mohol by mi niekto vysvetlit aspon jeden jediny rozumny dôvod, preco mi celustna ortopedicka nevytrhla pred nasadenim strojceka minimalne 4 zuby? V jedenastich rokoch som mala zuby tak krasne rovne, ze to bolo az zavideniahodne, ale s tym, ze vsetky zuby sa navzajom dotykali - aj dvojka a stvorka na vsetkych styroch miestach sa dotykali, cize tam nebol ani jediny milimeter volneho miesta, kam by neskôr mohli vsetky 4 trojky narast. Vsetky trojky mi narastli priserne nakrivo a to tak, ze som ich mala uplne vystrcene z radu a este aj ostatne predne zuby sa mi kvôli tomu pokrivili, cize celkovy dojem vyzeral horsie ako zle. Na strojcek sa cakalo v poradovniku 3 roky, nakolko poistovne limitovali pocet pacientov, ktorym preplacali strojceky, takze strojcek som dostala az v 15-tich. Bolo mi povedane, ze pred nasadenim strojceka ziadne zuby trhat netreba, vsak rozsiri sa celust a zuby sa vpracu, ved rozsirovat celust pomocou vyberatelneho strojceka na noc v 15-tich rokoch je idealne, 15-rocna velka slecna, dospela zena, hygiena sa tu dodrziava, tu sa bude aj strojcek pravidelne nosit a zuby sa rychlo vyrovnaju. Od fixneho strojceka, ktory som chcela, som bola odhovorena s tym, ze taketo strojceky sa davaju iba v Bratislave a u nas v Novych Zamkoch to nikto nerobi. Strojcek mi sice zuby ciastocne vyrovnal, ale aj to len za cenu velmi tesneho rozostavenia, ze mi uz medzi zadne zuby nevosla dentalna nit (medzizubne kefky v tom case este neexistovali), tkaze najskôr prisli problemy s hygienou a potom aj s kazmi... Uvediem este jeden priklad - Ked som bola po dvadsiatke, tak zubar mi povedal, ze s lezatymi osmickami by sa malo ist na chirurgicku extrakciu az vtedy, ked uz je tam kaz. No ked sa mi na jednej lezatej osmicke vytvoril kaz, tak zubar mi ju zaplomboval namiesto toho, aby ma poslal na extrakciu. Vyvrtal a zaplomboval sice pekne, ale tym sa nevyriesil problem, ktory spocival v tom, ze tato lezata osmicka po cele roky bojovala o svoje miesto v ustach tak, ze vyvijala tlak na cely rad zubov (neboli to ziadne neznesitelne bolesti, kvôli ktorym by som musela brat tabletky, bol to proste tlak, bolo to znesitelne, prejavovalo sa to iba z casu na cas a zubar o tom vedel), cim sa zuby dostavali do este tesnejsieho rozostavenia, z coho vyplyvali este väcsie problemy s hygienou, co logicky znamena, ze aj s kazmi. A ked na toto dokaze prist obycajny clovek bez vystudovanej mediciny a bez zdravotnej skoly, tak o tom velmi dobre vedia aj zubari, nakolko k tomu maju patricne vzdelanie. Keby ma bol s tou lezatou osmickou poslal na extrakciu, tak potom by uz kvôli tomuto zubu na mne nezarobil on, ale stomatochirurg, a prave o to islo - aspon takto to vnimam ja z môjho pohladu, lebo nijako inac si to vysvetlit neviem. No ked som prisla prvykrat na spominanu sukromnu zubnu kliniku, tak akonahle pan doktor Schill uvidel môj ortopantomogram, okamzite navrhol lezatu osmicku chirurgicky odstranit a povedal to este skôr, nez som sa na tento problem stihla spytat, ci postazovat. Vysoko si vazim kazdeho zubara, ktory aspon ciastocne kona aj v zaujme zdravia pacienta a nie vylucne len a len v zaujme svojho financneho zisku. Tych chyb, ktore na mne urobili predchadzajuci zubari, bolo velmi vela, ale keby som to tu chcela vsetko do detailov popisat, tak by mi to trvalo celu noc, aj ked ovladam strojopis :) Isty cas som bola na vsetkych slovenskych zubarov a na celu uroven slovenskeho zdravotnictva tak strasne nazlostena, ze som zacala na internete hladat sukromne stomatologicke centra, sukromne zubne kliniky (samozrejme so zamerom zdaleka obist Nove Zamky), citala som aj cenniky a od sameho zufalstva, od samej zlosti, z velkej zurivosti a z velkeho trucu som si naschval vybrala toho, kto je zo vsetkych najdrahsi. Prvykrat som tam prisla s nedôverou a s pocitom, ze ked uz ani tu nebudem spokojna, tak potom si svoje problemy pôjdem riesit radsej za hranice nasho statu... Druhykrat som tam prisla s pocitom, ze konecne som nasla niekoho, komu sa dôverovat da.

zubaarko

eva531 > som naozaj rad, ze mas dobru skusenost s menovanym zdrav. centrom, no neda mi nepovedat, ze vzhladom na znacnu "povest" tohto centra v stomatologickych kruhoch len dufam, ze tvoje pozitivne hodnotenie nie je sposobene podvedomym strachom ztoho, ze by si niekedy mohla zistit, ze rovnako kvalitne osetrenie by si z lekarskeho hladiska mohla niekde najst za tretinovu a mozno nizsiu cenu, co by ti zrejme sposobilo psychicku ujmu a smutok :)

naozaj to neber ako vycitku ci provokaciu, myslim to v dobrom a som rad, ze si spokojna so svojim stomatologom, len tiez treba akceptovat skutocnost, ze velka plazmova telka v cakarni, ci ezotericka hudba pri osetreni neznamena hned garanciu kvality, na co mozno poukazuju ostatni prispievatelia fora, a aj preto ich nazory netreba odsudzovat :)

drz sa, nech mas zdrave zubky !

Eva531

Jankin, mne sa nejedna o to, aby som tu robila reklamu. Mne sa jedna o to, ze sa velmi dobre dokazem vzit do situacie ludi, ktori sice peniaze maju a su ochotni investovat akokolvek vysoke sumy, len aby nasli zubara, ktory je naozaj dobry. V takejto situacii som bola dlhe roky aj ja a chcem pomôct kazdemu, kto sem pride, toto si precita a je v takejto situacii teraz. Na Slovensku nie je problem najst lacneho zubara, na Slovensku nie je problem najst draheho zubara, ale na Slovensku je problem najst DOBREHO ZUBARA, aby bolo jasne!!!