Da sa otehotniet aj cez plodne dni a ked sa do mna neurobil?

Inner

no ano...okolo 7.1. si mala plodne dni. Respektive toho siedmeho si bola najplodnejsia. Ale aj to sa moze roznit, hormony a podobne :-)

lalala123la

ciže ked som mala menstruaciu od 26 do 31 tak pl. dni mozem mat od nejakeho 3 do 11 nie? lebo 28 dnovy ciklus mam tiez..

Inner

bezny cyklus zacina menstruaciou, to je cca 7 dni. V polovici cyklu zacina ovulacia (teda plodne dni) - cize cca dalsich 7 dni po menstruacii. Ovulacia je velkym otaznikom, udava sa priblizne 4-6 dnove trvanie - predstavuje rozpatie, kedy je najvacsia sanca otehotniet. Zvysok su dni neplodne. Opravte ma niekto, ak som sa niekde zmylila. Ale tusim je to u vacsiny takto. No treba mat na pamati, ze nie vsetky zeny maju takyto pravidelny 28-dnovy cyklus.

lalala123la

dakujem....a ked uz ste spomenuli tie plodne dni, v kazdom kalendari vychadzaju plodne dni par dni po menstruacii a do polky ciklu koncia a vela vas uz popisalo ze plodne dni su v strede ciklu, tak ako je to? mam v tom zmatok

Inner

niektore zeny (myslim, ze je to patina zien) mavaju ovulaciu nie v strede cyklu, ale po menstruacii. Preto mohli otehotniet, nemuseli vediet, ze maju plodne dni. Rovnako moze mat zena anovulacny cyklus (priblizne 2x do roka je to ok), vtedy tiez nefunguje vypocet plodnych/neplodnych dni.

vevericka

pretoze nie kazda zena ma plodne dni ukazkovo podla kalendara..v mojom okoli su dve, ktore nemohli otehotniet a otehotneli az ked sli do toho aj cez menzes.

SofiaLLL

dakujem za vysvetlenie :) asi ti uz verim...ale aj tak potom nevien preco sa deje nieco take, ze zena otehotneje zhruba 5 dni po menstuacii, ako sa to stalo jednej kamoske...ako je to mozne? to si vymyslela alebo ako sa to mohlo stat?

Inner

Plodne sa volaju plodnymi preto, ze zena prave vtedy otehotniet moze - vajicko sa uvolni vo folikule z vajecnika a putuje do maternice, krcok maternice sa otvara, aby cez neho presli spermie do maternice, hlien je priesvitny, aby ulahcil cestu spermiam k vajicku, vystelka maternice ma idealnu hrubku na usidlenie pripadneho oplodneneho vajicka.

Pocas neplodnych dni je hlien husty, znemoznuje tak prejdeniu spermii, zaroven sa hrdlo maternice zuzuje. Vajicko nie je v maternici, cize k jeho oplodneniu nemoze dojst, este je len vo faze dozrievania vo vajecniku. Keby sa aj spermie dostali cez krcok, vystelka neposkytuje podmienky na usidlenie embrya.

Snad mas jasnejsie. To su zhruba principy plodnych a neplodnych dni. Pocas neplodnych sa otehotniet neda, prave preto, ze vajicko nie je k dispozii spermiam. Inak by to nebol cyklus predsa.

SofiaLLL

Inner
Plodne dni sa volaju preto, ze vtedy je otehotniet lahsie a jednoduchsie. keby to bolo ako vravis, tak by sa potom zeny nemuseli chranit vobec, len pocas plodnych dni... ale na tvojom mieste by som sa na plodne dni vobec takto nespoliehala. Pretoze je to na riziku kazeho z nas, ze si mimo plodnych dni bude robit zena co chce....ved neotehotneje? nemyslis si, ze je to rizikove?

Inner

tehotensky test si si robila kedy? Skor nez 10 dni od styku ti nic spolahlive neukaze (a zavisi aj od typu testu). Ak ti 3 tyzdne meskaju, preco nejdes na gynekologiu? My ti do brucha nevidime ;-)