komu priznať otcovstvo?

Príspevok v téme: komu priznať otcovstvo?
viktoria123

Dobrý deň, kamarátka mala priateľa a čaká s ním dieťa. Rozišli sa, lebo jej ublížil fyzicky aj psychicky. Je ešte vydatá a jej manžel súhlasil, že mu nebude vadiť, ak dieťa napíše na neho(manžela). Priateľ chce,aby bol písaný za otca, lebo že nechce o malé prísť, že chce len dobre robiť, a takéto reči, a ak tak nespraví, bude to riešiť súdne, dá urobiť DNA testy Aké sú možnosti, čo môže urobiť?

zuzkas

žiadosť o výživné sa posiela na súd v mieste trv.pobytu a on by zase dal na súd žiadosť o návštevné hodiny.

zuzkas

no myslím,že určite,lebo by bolo dokázané otcovstvo iným mužom,ale neviem či by manžel vtedy nemal otcovstvo zaprieť.bolo by dobre trošku pogoogliť,určite je o tom viac stránok,alebo nech sa ide na matriku opýtať,že aký je postup.ja len nerozumiem,tej kamoške nieje trapné,že čaká dieťa s iným mužom a pritom je vydatá a s manželom ostane a on bude vychovávať dieťa jej milenca?

viktoria123

áno, tak som to mala na mysli, že či môže získať malého do svojej opatery, nejaké tie hodiny a také... A to výživné, by musela potom kamarátka niekde o to požiadať, aby platil, ako sa to vybavuje?

viktoria123

Keď by dal urobiť tie DNA testy, tak vtedy sa dá zmeniť v rodnom liste otec dieťaťa, aj keď by bola ešte vydatá?

zuzkas

a ako by ten priatel získal bábo?akože myslíš do svojej opatery?to určite nie,iba ak by sa dokázalo,že je otcom,tak bude mať voči dieťaťu práva,ale aj povinnosti-t.j.platenie výživného a návštevné hodiny.

zuzkas

keď sa bábo narodí,tak automaticky mu dajú do rodného listu meno otca/manžela rodičky/.ak priateľ dá robiť testy,tak tie výsledky hradí ten,kto prehral,takže ak sa dokáže že otcom dieťaťa je priatel a nie manžel,tak to platí matka.žiadnu pokutu dostať nemôže,nemá prečo,veď ona nemusí vedieť,že kto je otcom a podľa zákona keď je vydatá,tak je otcom dieťaťa manžel.

viktoria123

A to bude mať v rodnom liste priezvisko aj otca písaného manžela? Ja som počula, že iba priezvisko.
Ak nebude chcieť dať za otca priateľa, čo myslím, že nie, tak môže nejako získať ten priateľ bábo? Môže dať urobiť DNA testy? Ak áno, tak kto by tie testy musel potom zaplatiť, keď by jemu vyšlo otcovstvo? Môže dostať kamarátka nejakú pokutu, za to, že nedala jeho za otca, keď je ako vydatá nie za neho...

anikam

ked nie je rozvedena, tak dieta bude napisane tak ci tak na manzela, potom sa moze poziadat o testy DNA, ktore su dost drahe, no a potom sa rozhodne pravdepodobne v prospech priatela. Este aj do polroka od rozvodu by dieta bolo prisudzovane byvalemu manzelovi.