je priateľ lakomý alebo je to normálne?

Príspevok v téme: je priateľ lakomý alebo je to normálne?
Michala11111

ahojte neviem možno čo tu budem rozoberať je úplne bežné, Totiž s priateľom sme spolu 5 rokov a z toho 3roky žijeme spolu. Ja mám mesačne 300 eur on 1200 eur, takže je tam podstatný rozdiel. Ale ked ideme niekam na výlet, napr. lyžovať sa vždy si musím presne polovicu zaplatiť. Na nájom mu presne polku dávam. Teraz som chcela ísť na dva plesy a kedže ja som tam chcela ísť musela som kúpiť aj jemu aj sebe lístok jeden stojí 20eur a pre mna to je veru dosť a oba plesy som tak platila ja. Ked ideme na večeru raz pozýva on, ja raz. Možno je to bežné neviem. No najviac mi vadí že on príde z obchodu s plnými taškami oblečenia a mne napr. nekúpi nič ani jednu čokoládu a ja ked som šla po obchodoch vždy som mu aspon slipy doniesla. Neviem posúdiť či to je tak aj v iných vzťahoch, nakoľko iné vzťahy som nemala.
ďakujem za názor

bajkomojko

A Michala je riadne chamtiva. Preto ja tvrdim, nech radsej ostatni nevedia, kolko zarabam, ani priatelku to nema co trapit, lebo ked to zena vie tak uz pocita a spekuluje presne ako Michala. Ta ma spocitany kazdy cent. Keby jej priatel povedal, ze zaraba 350 EUR tak by sa stali iba dve mozne veci. Bud by uz s nim viac nebola a nasla by si nejaky dovod, aby sa mohla s takym chudakom rozist. Alebo by to jednoducho akceptovala ako fakt a takato tema by tu na fore nesmrdela.

bajkomojko

Ze vas to este bavi vyjadrovat sa k tejto teme. Ked sa niekomu nepaci tak nech sa rozide a hlada si ineho/inu, ktory/ktora bude mat pre zmenu zasa ine chyby. Ludia su strasni sebci, o tom to cele je. Len ja, ja, ja, ja a nikto iny.

Erik 1212133

Ja to vidim asi takto. Chlap, ktory to mysli so svojou partnerkou vazne si ju hycka. Neriesi platenie na polovicu. Investuje do svojho. Ale ak to nie je vazne, alebo rata pripadne s tym, ze stretne niekoho lepsieho tak sa sprava presne takto. Pri pripadnom rozchode totiz vela netrati a nemusi sa trapne dozadovat napr. plazmy:-)Nie je to problem financii, ale vztahu. Clovek, ktory je totiz lakomy nedopraje ani SEBE. Radsej sa s nim porozpravaj o vas ako o peniazoch. Som zvedavy...

miska1917

Ahojte to patrilo mne??
Ale ja uz s nim nie som 4r,som to ukoncila ja.A on to nemohol prezit.
Teraz som mala kamarata alebo na zaciatku vztahu neviem ako to nazvat ale zacal mi vyhadzovat na oci v com mi on pomohol a ze v com som mu ja schopna pomoct,tak som to skoncila.
A myslela som si ze toho cloveka poznam,pozname sa 4r ako kamarati sme boli.

malickasom

Drahi moji, ste materialisti.

Kazdy sa sprava tak ako ho naucili doma bohuzial. Aka matka taka Katka atd... Vedela by som menovat vela prikladov z okolia.

My sme tieto veci doma nikdy neriesili kto co plati. Ked sme boli studenti delili sme sa vacsinou napoly, ale nikdy som neratala kto ma komu kolko preco zaco dat. Ked sme zacali pracovat, chvilu bol doma on, ked som dala vypoved potom zase chvilku ja. Je to samozrejmost nakupit a zaplatit ucty. Na jedle sa setrit nema. Dovolenku platil ten kto mal momentalne peniaze k dispozicii, takisto ked kupujeme nieco do bytu. V zivote su dolezitejsie veci ako peniaze a plne tasky oblecenia.

animka

Michala ako to tu uz bolo povedane,pred par mesiacmi som tu zakladala temer rovnaku temu a poradim ti asi to iste co bolo aj mne povedane...bud je ten tvoj priatel fakt lakomy alebo je velmi pribrzdeny ze mu to nedoslo ... ked sa tu uz tolko ohaname rovnopravnostou tak dvaja ludia ked ziju spolu bez ohladu na to ci su zosobaseni maju sa rovnako umerne vzhladom na prijem podielat na financovani domacnosti,jednoducho ked ziju spolu tak sa delia rovnakym pomerom. ten tvoj na to asi nejak pozabudol. co sa tyka listkov tak u nas to bolo rovnake...chcela som ist do divadla tak som platila, ked chcel ist on tak platil on,samozrejme zo slusnosti som mu peniaze ponukla,co jeho samozrejme nikdy nenapadlo, a on si ich zobral...ale naucila som sa...moj chlap si rad chodi sadnut stale niekam...za vecer aj dvakrat...ked chce ist nech plati,uz ani penazenku nevytahujem...ked ideme von z mojej iniciativy tak zaplatim ja...samozrejme nie je to tak casto ako z tej jeho lebo on je na tom fakt pomaly zavisly.
spolocnost si casom vytvorila urcite zaskatulkovane formy spravania, ktore jedine su povazovane za spravne...mozno blbost mozno nie , v podstate je mi to jedno, pre mna je podstatne ze mi taketo spravanie nevyhovuje, niekomu mozno ano no mne nie . iny za mna moj zivot zit nebudu,nebudu sa za mna ani trapit ani radovat a preto sa rozhodnem vzdy sama co je pre mna dobre a co nie,bez ohladu na zauzivane nazory spolocnosti!
je len na tebe ci ti bude v buducnosti vyhovovat taketo spravanie alebo nie, ked budes musiet z tvojho platu zrejme tahat vacsinu- domacnost aj deti,pretoze ked sa tvoj priatel sprava teraz takto tak sa bude aj potom.ty budes nestastna nikto iny z premudrelej spolocnosti, len ty jedina ! preto sa rozhodni podla toho ako to citis ty.
keby bol ten tvoj chlap gentleman tak by sa taketo nikdy nestalo, mozno sa to povazuje za prezitok ale svoje caro to ma.jasne teraz sa vsetci ohanaju rovnopravnostou, isteze je na mieste ,na pracovisku,ulici,obchode,urade...ale nie v najintimnejsom vztahu dvoch ludi ,kde ked jednemu uprimne zalezi na druhom tak by mu aj na ukor seba modre z neba zniesol len nech je stastny.V pare bola vzdy zena chapana za tu jemnejsiu polovicku, tu ochranovanu a slabsiu,tu proste rovnocennost miesto nema.
Isteze ma nastve nerovnopravnost niekde na ulici, s cudzimi ludmi som husy nepasla , no od milovaneho cloveka je uplne normalne ze ocakavam pochopenie a ochranu a ak aj jemu na mne uprimne zalezi tak dany clovek nema problem ju automaticky a uprimne prejavit...tak si myslim ze funguje zdravy vztah.

ivana45

taiko, mne sa tvoj model zda dobry. Hodit peniaze na kopu, zaplatit naklady na domacnost, splatky, poplatky, ... potom si urcit vreckove, ktore by mali mat obaja partneri zhruba rovnake. Udrzovat si nejaku financnu rezervu, napr. 3 priem. platy (pokazena chladnicka a pod.). Ak vyjde nieco navrh, dohodnut sa, ako to pouzit. Mozno na dovolenku, mozno na nieco ine. To je fakt velmi individualne, co je pre ktory par dolezite.
Mne sa zda Michalin model hrubo nenormalny. Nie su zobrati, byvaju spolu. Spolu sa staraju o domacnost, Michala pravdepodobne viac. On ma "vreckove" 900 Eur a Ona "nula" ... Divne.
Ktosi sem napisal, ze On mozno spori na casy, ked budu mat deti... Ale: Jeho deti nemusia byt aj Jej deti. Ich buducnost nemusi byt spolocna.
Priklad s listkami na ples az boli, ako je trapny. Pan usetril 4x20 Eur a strapnil sa za .. 8tisic. Minimalne. Ak na plesy On vyslovene nechcel ist, Michala ho nemala nutit. Ak ju vsak nechal zaplatit listky a isiel... co dodat.

taiko

Michala, my mame so zenou spolocny ucet. Z neho sa platia vsetky naklady na zivot, sporenie, atd + kazdy z nas ma vreckove. Moja zena sice zaraba zhruba o 40% menej ako ja, ale vreckove ma vacsie, lebo predsa vy zeny viac potrebujete na udrzbu :-). Ked sme este len spolu chodili a byvali spolu, tak zena tiez zarabala menej a vtedy si nechavala skoro cely svoj plat. Nepoznam toho Tvojho a ani nepozname pribeh z druhej strany, ale ak je to tak ako pises, tak pan partner bude zrejme nejaky skrt. V kazdom pripade si s nim treba pohovorit, lebo toto mne osobne zavana trosku aj zneuzivanim. Z toho co hovoris pre mna vyplyva, ze on nikdy neminie viac ako 300EUR. Je to tak? Robi si uspory o ktorych nevies? Ma s tebou nejake plany? Deti sa tiez budu delit? Co sa stane ak stratis pracu? Postara sa? Ci Ti pozicia?