Konizácia - mate skusenosť?

stanicka

didlinka, ved dvojku na pap stere ma vela zien! S tym sa fakt netrap. Velmi malo zien ma jednicku. To nie je zle. Hlavne, ze si sledovana a jednoducho to pusti z hlavy. Keby mne doktorka bola nasla cosi zhosene, urobila by mi kryochirurgiu, co je zmrazenie tych zlych buniek alebo potom LEEP konizaciu. No a vravela mi, ze po tychto zakrokoch kludne moze mat clovek deti a dokonca aj rodit vaginalne, tak sa nicoho neboj, keby ti to trebalo urobit. Ja som len netusila, ze je to take caste, ze zeny maju problemy s krckom, no a pri mojom sexualnom spravani som cakala, ze ja budem ta posledna, ktora cosi take bude mat, mna ten HPV priserne sokoval.
Vela stastia a nestresuj!

didlinka

Stanicka,
moje vysledky z kontrolnej cyto boli 2! AGUS.
JA osobne som sa potesila, hoci tomu AGUS nerozumiem. NA ten si lekar zasomral, ze jemu sa nezda, ze by to bol AGUS. Lekar ma objednal na kontrolne vysetrenie v juni, ze este urobi ster, ale dodal, ze ak budu vysledky trosku zhorsene, nech pocitam s operaciou. Mam vysokorizikove HPV, ranku na krcku, ktoru vraj sposobil HPV virus.
Pytala som sa lekara, ze ci sa mi vysledky mozu upravit same, bez konizacie, tak na to mi odpovedal, ze zrejme nie. TAkze uvidim. Vsetko bude zavisiet od juna, co bude dalej.
Predpokladam, ze ak budem mat cyto horsie ako 2, tak ma konizacia neminie, ale nevadi, ak to lekar uzna za vhodne.
som sledovana v onkogynekologickej ambulancii v BB, a myslim, ze su tam dost dobry odbornici.
NAsadila som si Indonal, o ktorom mnohe zeny tvrdia, ze im pomohol,no poznam par, ktorym nepomohol vobec. TAkze ostavam sledovat tuto diskusii a budem dufam.
Stanicka btw gratulujem k dobrym vysledkom :-))))

stanicka

bojka, na to tam je ten lekar, aby ti vsetko povedal, na teba nikto ohlad neberie, neber ani ty na inych. Jupi, ja sa velmi tesim, ze mas dobre vysledky, keby to bolo nieco zle, tak by ti urcite povedala. Ja som sa bala vysledkov tej biopsie, uz som myslela na najhorsie, lebo doktorka povedala, ze pod mikroskopom vidi par abnormalnych buniek, na fleku mi par slziciek vyhrklo. Nakoniec som sa dockala vysledku lahka dysplazia (cakala som 26 dni!!! Uz som bola nervozna, mam s tou ordinaciou velmi dobre skusenosti, na vysledky cytosteru som cakavala len 3 dni a naraz toto...Proste mi zavolali neskoro, az ked som urgovala treti raz), tak sa radujem. Tiez to prislo ako blesk z jasneho neba, lebo cytoster som mala robeny kazdy jeden rok a vzdy bol dobry a naraz toto. Mam 27 rokov, deti este neplanujeme, neviem povedat, ze kedy budeme chciet, to sa asi ani neda, to clovek vie, ked to pride.

bojka

Stanicka.. dakujem krasne za Tvoje pismenka. Dnes - na 10 den som volala do nemocnice ohladne vysledkov. Sestricka mi nechcela povedat, iba ze ich uz mam ale na moje naliehanie iba povedala, ze nie je to az take strasne aby som sa mohla obavat. Pojdem si pre ne v pondelok a koncom tyzdna zajdem k svojmu lekarovi. Na vsetko sa budem vypytovat. Len mi je trapne... k nemu chodi straaasne vela zien.. a nechcem zdrziavat. Ale ine na mna nepozeraju, tak nebudem ani ja na nich... a kludne ho zdzrim dokial mi nebude vsetko jasne...
Kolko mas r. Ty? a deticky?

stanicka

Bojka, vies, rakovina neboli...To az potom, ked uz je to velmi zle. Nie su nijake priznaky. Preto je to nebezpecne a preto treba chodit na kontroly. Co sa tyka rakoviny krcka, tak je to tak, ze trva roky rokuce, kym sa vyvinie, nie zo dna na den. Ja som velmi rada, ze si tam isla. Zena si v sebe moze niest virus velmi dlho, aj navzdy a nic sa nemusi stat, krcok moze byt vzdy ok, nie je to tak, ze na druhy den po styku ho chytis (ten virus). Preto sa ani neda povedat, kto to chytil od koho, mozes mat v poradi tretieho partnera v dlhom casovom rozmedzi a az potom sa zisti, ze mas HPV, co neznamena, ze ta terajsi podviedol...
Iste, spytaj sa, co ti to robil, iste to bola biopsia, ked zo mna vytrhla dva kusky, myslela som, ze umriem od bolesti. Bolo to velmi, velmi neprijemne.
Tiez si myslim, ze je hlupost robit doma humbuk ohladom toho, co napisal ten lekar, ako som pisala, ten virus ma vacsina populacie, tak by vsetci muzi mali rakovinu hrtana, co je zriedkava forma rakoviny a maju ju najma fajciari...
Drzim ti palce, napis, prosim, ako ti dopadli vysledky, pevne verim, ze ti vsetky tie zle bunky boli odstranene a si uz fit.

bojka

samozrejme, ze uz budem pravidelne chodit na preventivky... esteze som sa po takmer 3 rokoch vôbec doplazila na preventivku. Ale ked mne nic nebolo... citila som sa fajn. A navyse - zijem sama a nemam nikoho tak som nepredpokladala, ze mi nieco môze byt....

bojka

Ahoj stanicka. Dakujem Ti za detailne vysvetlenie. Mam 35,5r a mam 2 deti. Spytam sa ho, co vsetko mi robil. Mohla to byt biopsia... lebo ma to zabolelo a asi som mala pocit, ze nieco odtrhol?? spytam sa.
CO sa tyka toho, co sa pytas... o manzela. Rozhodne by som si urobila väcsi prieskum co o tom hovoria aj ostatni gynekologovia, odbornici, vedci. Urcite by som nedala iba na vysvetlenie 1 odbornika. Takze... ja by som na Tvojom mieste zatial nepodnikala ziadne kroky....
Dakujem Ti...

stanicka

Chcela by som sa spytat, co si myslite o tomto. Jeden internetovy genekolog ma poriadne vystrasil. Pisal, ze najnovsie studie dokazali, ze ked muz robi oralny sex zene s vysokorizikovym HPV (typy 16, 18), je unho zvysene riziko rakoviny hrtana!!!! Zaujimave je, ze napisal, ze zena to muzovi robit moze...Neviem, co si o tomto mysliet, mam povedat manzelovi, aby mi to uz do konca zivota nerobil, lebo dostane rakovinu??????????

stanicka

Moja, ked je taky odbornik, mal by nieco aj vysvetlit pacientkam! Najdolezitejsia je komunikacia, mne lekarka vzdy vopred detailne vsetko vysvetli a pocas kolposkopie mi stale vravela, co robi. Kolposkopia je, ked ti tam pozrie mikroskopom, bipsia pocas koloposkopie je, ked ti odstikne z krcka. Zda sa, ze ano, robil ti biopsiu. Cytoster neboli, len ti stetockou "postekli" krcok a naberie z neho bunky. Mna biopsia bolela. Cely den som mala krce v podbrusku, az na druhy den rano mi bolest presla, ale spinila som vyse tyzdna myslim.
Prosim ta, chod na preventivku kazdy rok, vidis, tato preventivka ti zachranila zivot, nasli ti prekancerozne bunky, keby si este niekolko rockov cakala, mozhlo by to prerast v rakovinu. Zda sa, ze postup bol u teba spravny, ale nezanedbavaj sa uz, dobre? Kolko mas rokov? Mas deti?
Drzim ti palce, aby si uz vzdy bola len v poriadku.