Mám panický strach zo slnka, leta a všetkého, čo s tým súvisí

Príspevok v téme: Mám panický strach zo slnka, leta a všetkého, čo s tým súvisí
anti.sun

Môj problém nie je vážny, skôr môže vyznieť smiešne ale mne osobne dosť lezie na nervy a obmedzuje ma. Hrozne mi vadí slnko, teplo a zrejme aj svetlo. Schovávam sa pred slnkom, záťahujem závesy, skrátka strašne ma znervózňuje keď na mňa svieti, priam ma to rozzúri a vtedy chcem len niekam ujsť, niekam, kde je tma a chlad. Dokonca aj teraz, v zime mi lezie na nervy. Vonku je chladno ale mňa to slnko samo o sebe dráždi. Ráno vstanem, pozriem von oknom a keď je zamračené, cítim sa normálne, spokojný ale akonáhle vykukne von slnko, zhorší sa mi nálada. V lete som zatvorení doma, schovaný pred teplom a svetlom. Utiahol som sa do seba, nemám záujem o kontakty s ľuďmi, skrátka chcem byť sám. Je pravda, že so svojou samotárskou povahou som maximálne spokojný, nechcem sa zmeniť, tak mi je dobre, venujem sa svojim záujmom a mám pokoj. Lenže ak vám niečo bráni vyjsť na slnečné svetlo, pre každého úplne bežnú vec tak sa začnete cítiť trochu zle. Nechcem meniť svoju povahu ale chcem zmeniť svoj postoj k tak prirodzenej veci ako je slnko. Nechcem sa ho báť, nechcem, aby ma obmedzovalo ale skrátka si nedokážem pomôcť. Nech sa snažím ako chcem, hovorím si, že som si to iba napchal do hlavy, nepomáha to. Ja sa slnka skrátka bojím. Dá sa mi pomôcť?

konvalinka 6

Hmmm nemas nejake problemy napriklad zo zrakom? Cojaviem nejaka precitlivelost na svetlo moze byt alebo tak nejak.Skusal si slnecne okuliare a plus este siltovku ked ides von? Mozno to trosku stlmi a pomoze.

anti.sun

Veď som už aj nad tým rozmýšľal, že sa odsťahujem do krajiny, kde je skoro stále chladno alebo zamračené. Mne úplne stačí 20'C. To je pre mňa tak akurát. Ale ako poznám seba, tak ja by som bol v zahraničí totálne stratený. Keby som bol v Anglicku, tak to by som možno ešte nejak zvládol, keďže angličtina je pomerne ľahká. Teda základy :D. Ale predsa len je lepšie keď sa v neznámej krajine ocitnem ešte s niekým, kto sa v tom vyzná. Také vybavovačky ohľadom poisťovní, hypoték atď., by som asi nezvládol, hocikomu by som naletel. Ale predstava života v chladnej krajine sa mi rozhodne pozdáva. Ono tu ide o to, že svetlo u človeka vyvoláva šťastie. Na Islande je najviac samovrážd ročne, a to preto, že majú málo svetla. Foto-terapia, liečba svetlom. Proti depresiám, má vyvolať lepšiu náladu. A mne svetlo, ktoré už len z princípu u človeka má predstavovať nádej, pripadá ako utrpenie. Vlastne nie svetlo ale to slnko. Keď si večer zasvietim svetlo, nevadí mi. Vôbec neviem, v čom je problém.

Misinn

nezavidim ti to ani trochu, je to velmi velke obmedzenie.. podla tohto co pises by som ti asi len mohla poradit odstahuj sa do krajiny napr. kde stale prsi, ako v takom irsku, mozno by si sa tam citil lepsie :) viem ze to nie je jednoduche ale neviem ako inak by som ti poradila :(
a ked si das slnecne okuliare ako sa vtedy citis?

M74

Keď je týždeň 35 stupňov v tieni, tak mám toho plné zuby a privolávam sneženie :-), to už asi nikoho nebaví...

a co ako

tak a ja zase sa cítim zle z toho z čoho sa práve ty cítiš dobre ..a neviem sa dočkať kedy už konečne odíde!

Yersinia

Ja som na tom podobne, i keď fóbiu z neho nemám, ale teším sa keď je zamračené, keď prší a keď sú ostatní z toho nešťastní :DD Pre niekoho sa to rovná totálnej depke, ale keď sa zobudím a vidím že je vonku hmla, sychravo a polotma, viem, že tento deň bude fajn, nabíja ma to takou zvláštnou energiou...Slnko a teplo mi je nepríjemné. A snažím sa im vyhýbať.A je celkom diskriminácia keď v Počasí hovoria "zajtra bude pekne" a myslia tým slnečno a 35°C v tieni... pre mňa sa to rovná akurát peknému utrpeniu...

I keď som ti asi moc nepomohla, ale aspoň v "tom" nie si až tak sám :-)

anti.sun

M74 - ani náhodou sa nebojím žiarenia alebo niečoho podobného. Tu ide o to, že sa cítim dobre len keď je zamračené, chlad, tma. Všetci chcú leto, teplo, svetlo ale ja chcem zimu, chlad a tmu. Nepoznám nikoho, kto by sa tak intenzívne snažil vyhnúť slnku ako chcem ja. Jasné, veľa ľudí povie, že majú radšej dážď, alebo zamračené počasie ale keď je leto, behajú po vonku a sú slnkom nadšení. A ja slnko skrátka neznesiem. Nenávidím leto, chcem sa zašiť do nejakej chladnej tmavej diery a vyčkať v nej na zimu.

M74

A vieš čoho sa vlastne bojíš? UV žiarenia? Rakoviny kože? Ja sa napríklad preto neopaľujem, ale zase vonku trávim veľa času. Potom mám ruky opálené a telo moc nie :-)