Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

prava spolubyvajuceho

Príspevok v téme: prava spolubyvajuceho
bez_domova

Pred par mesiacmi som sa prestahoval do podnajmu s kamosom. Ten ma vsak dnes vyhodil z bytu, ze do konca tyzdna sa mam vystahovat. Na zmluve o prenajme je on uvedeny ako najomca a ja iba ako spolubyvajuci. Konkretne je tam napisane, ze "s najomcom moze pocas platnosti zmluvy uzivat byt aj jeho spolubyvajuci" a moje meno a udaje. Moze ma tento "kamarat" vyhodit z bytu len tak zo dna na den?? Okrem toho som zaplatil aj polovicu zalohy co je 200 eur. Nezarabam vela a tak si nemozem dovolit len tak o tie peniaze prist. Ako ich mozem vymahat spat?? Prosim poradte mi. Dakujem.

bez_domova

Dakujem vsetkym za rady. Toho cloveka uz nechcem v zivote ani vidiet. Dufam, ze mi aspon co najskor vrati tu zalohu.

beskyd

no neviem, ked budem mat trocha viac casu, mozem sa na to pozriet ale prve co mi napada je ze si si to zmluvne osetril strasne zle. totiz najom bytu je upraveny obcianskym zakonnikom a ten nehovori nic o tom za akych podmienok sa ma skoncit uzivanie bytu spolubyvajucimi, resp. tretich osob. hovori v zasade len o pravach a povinnostiach medzi prenajimatelom a najomcom a ty hovoris ze nie si najomca, cize vola prenajimatela, najomcu a teba nesmerovala k tomu aby si bol najomca, dokonca ani podnajomnik. nejedna sa teda ani o zmluvu o podnajme (vtedy by ta nemohol vyhodit zo dna na den ale v 3 mesacnej zakonnej vypovednej lehote) ani o spolocny najom (kde by boli vase prava o povinnosti rovnake, aj rozsah uzivacieho prava rovnaky) takze neviem ktory pravny predpis ti garantuje nejaku ochranu vo vztahu k dovodom skoncenia uzivania a vypovednej doby. bolo treba bud uzavriet s prenajimatelom samostatne 2 najomne zmluvy alebo s najomcom dojednat zmluvu o podnajme tak, ze by si mal status podnajomnika ale v tvojom pripade si si len zmluvne dohodol ze tam MOZES byvat.. cize mozes aj nemusis a podmienky skoncenia byvania nie su nikde, jedine ze by to riesil nejaky judikat a riadila by sa tym sudna prax o com neviem. myslim ze ten preddavok co si dal je v rozsahu dni za ktore tam uz nebudes bezdovodnym obohatenim najomcu a mal by ti to alikvotne vratit, inak riesit cestou navrhu na vydanie platobneho rozkazu na sud ak mas doklad o tom ze si plnil a svedka/doklad ze si bol vyhodeny.

Weva

"s najomcom moze pocas platnosti zmluvy uzivat byt aj jeho spolubyvajuci"

- ta zmluva este plati - tak by som z toho vyvodila, ze Ta on nema pravo vyhodit a tie peniaze by ti mal vratit. Mas o tom nejaky doklad, ci si mu ich dal na ruku?

smajliQa

toto musis riesit s vlastnikom bytu a nie s kamaratom, on to ma predsa na starost... a ked ta kamos vyhodil z bytu , tak urobil chybu, lebo byt mu nepatri... si na zmluve uvedeny tak ako on, a aj keby tam bolo iba tvoje rodne cislo, alebo iba tvoje meno a nic viac, je ten udaj tvoj a on s tym nic nenarobi. povedz mu nech si to rychlo ale velmi rychlo rozmysli, inak ho zazalujes....

bibi123

bez_domova-ved zalohu ste museli platit spolu, taktiez podpisovat zmluvu pred majitelom bytu, takze to ries s nim..
aj tak sa musi spravit nova zmluva, lebo keby novy spolubyvajuci napr. podpalil byt, tak to ide na Tvoje triko...na tomto trvaj

bez_domova

S nim zmluvu nemam. Je to clovek, ktoreho poznam uz niekolko rokov a vlastne dovod preco sme sli spolu do podnajmu bol predovsetkym ten, ze on potreboval nejake byvanie a sam si ho nemohol dovolit platit. V tej zmluve sa inak o mne, okrem uz uvedeneho, nic nepise. Ako najomca je tam uvedeny on a ja som len spolubyvajuci. Dovod preco chce aby som odisiel mi nepovedal, iba tolko, ze uz ma za mna nahradu tak mam odist. Nastastie sa mi podarilo velmi rychlo si zohnat nahradne ubytovanie no tie peniaze zo zalohy budem potrebovat pretoze aj v novom byte budem musiet zaplatit zalohu a pokial mi tie peniaze nevrati tak nebudem mat z coho ju zaplatit.

wertzui

Keď máš zmluvu tak ťa vyhodiť nemože... Ja by som mu vynadal do chujov a kokotov aby sa uvedomil... Mať takého "kamaráta" tak nežije :) a tebe pevné nervy..

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

prava spolubyvajuceho - Fórum - ZDRAVIE.sk