Vegetariani, kde ste?

RNG

Doplnky sa neberu ako sucast stravy, doplnky sa beru, lebo nieco pre tvoje telo potrebne z tej stravy nedostanes a doplnok ti to doplni.
Napr antimikrobialne nedostanes zo stravy a ked sa ta chyti nejaky mikrob, tak mas na vyber brat chemikalie, co ti predpise lekar alebo prirodne neskodne latky, ktore maju rovnake, alebo este niekedy aj lepsie ucinky.
Ked pevne veris, ze sa v strave nachadza vsetko potrebne, tak sa radis k 98% lekarom co si myslia to iste oficialne, tak, ako ich v skolach naucili.
Ja vsak dam na mienku tych 2% lekarov, ktori zistili ze to nie je tak, hoci ich vyskum a prax oficialne nechcu ostatni lekari prijat.
Oficialne nechcu, ale podla poslednych prieskumov v USA je vyse 90% lekarov, co sukromne beru rozne doplnky, hoci sa ich neodvazia predpisat. A to sa v skole nenaucili, to maju od tych 2% lekarov, co maju s doplnkami uspechy.
Takze ked oni na nich sukromne pocuvaju, preco by som ja nemal.
Nakoniec ked do toho clovek ide hlbsie a prestuduje si tie vyskumne literatury a dnes uz statistiky,je ttam plno dovodov na doplnky.
Napr v zime sa ti netvori dost vitaminu D-3, takze ma zmysel si ho doplnit.
Vitaminu C nie je ani zdaleka v tele cloveka tolko, ako u drvivej vacsiny zvierat, co viedlo Linusa Paulinga a inych k vyskumu, kolko je vlastne pre cloveka dobre, a zistili, ze ovela viac, nez mozeme z potravy dostat.
Podobne je to napr na vitamin E a ine.

Takze tu staviame proti sebe vieru a vyskumne fakty. Nuz ja ako niekdajsi vedecky pracovnik dam na vedu viac, nez na vieru.

sissia

Ja by som na ten ples išla určite, len mi to práve vtedy nevyhovuje. čo ma veľmi mrzí. Už 10rokov som vegetarianka a teším sa, že niečo také sa organizuje. dufam, že další rok sa mi to podarí a že este bude príležitosť.

watermelon

RNG vitarianstvo je pre mna nieco, co funguje, zabera mi, vyliecilo ma zo psoriazy, migren, zapch, unavy, zapalov, bolesti bedrovych klbov a kolien, nevedela som sa koncentrovat, ucit sa, preco by som v to neverila? preco by som mala verit, ze maso je pre mna vhodne, ked roky, co som ho jedla som byvala stale chora, stale mi nieco bolo. Teraz nemusim brat ziadne vitaminy, doplnky... ked sa zdrziavam pri chorych ludoch, nenakazim sa. Skratka mi to zabera. NEverim, ze akakolvek strava, pri ktorej treba brat doplnky, je zdrava. Ano u vitarianov je tu otazka mozneho nedostatku B12, ale to len preto, ze zijeme v znecistenom prostredi, pody su vycerpane... Ale nie preto, zeby surova strava nebola vhodna pre cloveka.
A "zijem a nechavam zit" teda jest ludi co chcu, moja rodina su maximalni masozravci, neznechucujem im to, skratka len nejem to co oni. Nemusi byt kazdy nemasozravec taky, s akymi mas skusenosti, ja nic ludom okolo mna nenanucujem.
A ano tyrane zvierata existuju a prave u vas v Amerike je tych skandalov hojne. ALe je zaujimave, ze ked niekto tyra psa, tak je to aj v tv novinach a je z toho velke halo, ale tyrat kravu sa moze, akokeby to nebolo zviera. Tento svet ma pomylene hodnoty.
A k tym skupinam, aj zvierata maju krvne skupiny, a stravuju sa podla druhu a nie podla krvnych skupin. Toto je zas nieco, co si ludstvo vymyslelo, tak isto ako stravovanie podla energii a neviem coho. A mimochodom som skupina 0, a teda zrejme vynimka podla tej teorie, vsak? navyse vela vitarianov, co poznam, su 0 .... zasa raz vynimky, hehe
vsetko dobre

RNG

Ja jem vsetko s mierou, ale doraz je hlavne na zeleninu ovocie a orechy. To musi byt zastupene vyse 50% v mojom jedalnom listku. Cast zeleniny a vsetko ovocie surove.
Sacharidy-zrniny podla moznosti len celozrnne a mlieko si kvasim na jogurty a kysle mlieko doma, z krav volne sa pasucich a neosetrovanych atb ani hormonami.
Jem maso, ryby a vajcia z mierou, pripravene vzdy narychlo, aby sa prilis tepelnou upravou neznicilo. Samozrejme to neplati na hydinu ani bravcove, ktore musi byt zohriate nad pasterizacnu teplotu(85 stupnov celzia) napriek radam kucharov zo skoly Cuisine novelle, ktori chcu vsetko ako minutky a polosurove.
Proti parazitom sa chranim hlbokym zmrazenim masa a ryb.

Bakterialne zamorenie sa da odstranit za studena omytim v roztoku GSE(20 minut v miske, potom oplachnut pod tecucou vodou na zmytie horkej chuti), staci 60 kvapiek na liter vody=tristvrte kavovej lyzicky pre tych co ho kupuju v litrovkach(32 ozs) ako ja.
Nuz a beriem rozne doplnky a superjedla objemom na hrste.

Deria

nemyslim, ze si siahol do osieho hniezda, zatial prebieha tato diskusia tak, ako ostatne, o nic horsie a o nic lepsie. neviem, ako to myslis s tou vierou ale kazdy clovek ma svoju zivotnu filozofiu a mal by si za nou stat. a zbytocna diskusia sa stava vtedy, ak niekto na niekoho utoci alebo ho uraza. ale ak jedna strana repektuje druhu, je to v pohode. kazdy ma pravo povedat si svoj nazor. ja mam vela priatelov a okrem este jednej osoby vsetci jedia mäso. nemame ani najmensi problem a to uz roky! nemam rada konflikty.

RNG

Inac aby som nezabudol, pri vyvoji ludstva sa ludia ciastocne prisposobili roznym stravam a to sa znacne odraza podla krvnej skupiny.
Je plno vyskumov na to, ktore potvrdili, ze napr skupina B pracuje vyborne z rastlinnou potravou a zrninami, a skupina O nevyhnutne potrebuje zivocisne produkty, inac im telo poriadne nefunguje. Ale to je len na margo pre tych ktori nie su "pevne veriaci" ale ludi, co su nerozhodni a snazia sa nejak rozhodnut spravne.
Preto su tak rozdielne spravy aj v literature, kde jedni lekari su za vitarianstvo, ini za vegetarianstvo, ini za paleodietu, ini za makrobiotiku a su aj za zivocisne produkty(Atkins napr) a kazdy z nich ma urcite neodskriepitelne na urcity cas znacne percento uspechu pri ludoch so zdravotnymi problemami .

RNG

Nuz vidim ze som tu siahol do "osieho hniezda" vy to vitarianstvo a vegetarianstvo beriete ako vieru, a akekolvek diskusie o viere su uplne zbytocne, to som sa mohol uz mnohokrat v svojom dlhom zivote presvecit.
Nuz a ta moja pribuzna, co bola vyse 45 rokov vegetarianka sice chodila do healtclubu cvicit, ale po 55 rokoch veku sa rapidne odsvaluje a dokonca demineralizuje. A to bola za mlada mimoriadne zdrava a dobre budovana.
No a co sa tyka vitarianstva, tam su caste rozne nakazy, ktore sa za roky nazbieraju na ucinkoch, lebo dokladne zmyt vsetky bakterie sa neda a z casu na cas sa vyskytnu rozne skodlive.

Takze na moje stare kolena mozem zodpovedne prehlasit, ze kazda odchylka od pestrej stravy vsetkych druhov je nakoniec skodliva.
A prosim nezacnite s tym trapenim zvierat, chudatkami kravami, sliepkami atd, ja som to pocuval pravidelne vyse 45 rokov od mnohych vegetarianov, ktori si dali za ulohu mi znechutit kazdy obed na ktorom sa zucastnili, hoci moja zena striktne respektovala ich vegetarianstvo ako dobry hostitel, ale to im nestacilo, chceli za kazdu cenu znechutit kazdemu ine jedlo nez ich vyber.
Takze ako som povedal, vo veci viery pada kazda diskusia....Aj statistiky aj vsetko, lebo zapal viery neuznava nic, len svoje vlastne argumenty.

Deria

mily rng, ja si inac vazim tvoje vedomosti z oblasti zdravia a doplnkovej vyzivy ako aj ochotu vzdy pomoct ale s vegetarianstvom nemas bohuzial ziadne skusenosti. faktom je, ze dokonca odbornici na vyzivu sa rozchadzaju v nazore, ci je vegetarianska strava zdrava alebo nie. z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze odkedy nejem mäso (13 rokov), neviem, co to je ist k doktorovi, citim sa v 59r. vitalna a rozhodne psychicky vyrovnanejsia. prave vcera som bola so sestrou (66r. tiez veg.)pre vysledky krvi, pretoze tiez nevidela doktora uz 12 rokov a hadaj, ake boli! doktor povedal, ze absolutne v poriadku, vraj v jej veku obdivuhodne. ked sme sa priznali, ze nejeme uz 13 rokov mäso, bol prekvapeny, este aj bielkoviny su uplne o.k. musim k tomu dodat, ze my mame skutocne pestru stravu a nejake polotovary, sackove polievky, glutamaty a pod. nekonzumujeme. taktiez moja priatelka je 16 r. vegeterianka, zdrava ako buk a v rodine sesternicin syn so zenou a detmi su veg. tie deti maju 14 a 16 rokov, nikdy v zivote nejedli mäso a su zdrave, az na nejaku chripku, ktoru doniesli zriedka zo skoly. este ked boli babätka, detska lekarka nahovarala rodicov, aby im davali aj mäso. oni vsak mali uz vsetko nastudovane a premyslene a nedali sa odradit prave preto, lebo chceli mat zdrave deti. uzkostlivo dbali na ich vyzivu, ako napr. v prvom roku svojho zivota nedostavali absolutne ziadny cukor, iba javorovy sirup. v tom case boli cierne ovce v nasej rodine, nikto neschvaloval, ze chcu z deti vegetarianov. dnes sa poniektori od nich ucia.
ale naopak, ak si niekto mysli, ze pre zdravie staci iba vynechat mäso, myli sa. teda ak ta tvoja znama (vegetarianka) mala take zdravotne problemy, ako opisujes, niekde robila vo svojom jedalnicku chybu ale urcite nie tu, ze nejedla mäso. naopak, cim dalej, tym viac sa utvrdzujem v tom, ze idealne pre cloveka by bolo vitariastvo, pretoze si myslim, ze clovek je plodo-bylinozravec. svedci o tom aj to, ze my nemame ani drapy, ani zuby, ani creva na to prisposobene, aby sme si vedeli bez nastrojov zviera ulovit, surove zjest a stravit. nie sme selmy. (iba niekedy - svojim spravanim!) je dokazane, ze nadmerna konzumacia mäsa sposobuje rozne choroby. myslim, ze v buducnosti bude raz kazdemu zname aj to, ze veskere mäso sposobuje choroby.

watermelon

RNG sorry ale blbosti trepes, ako mozes porovnavat bakteriu so zvieratom ktore ma centralnu nervovu sustavu. Ktore citi a trpi. To je dokazane. Kto tu hovori o tom ze chceme za kazdu cenu zachovat kazdy mozny zivot? Hadam je rozdiel medzi utrpenim a ak sa to vobec da nazvat nejakym zivotom chudat zvierat chovanych pre polnohospodarske ucely a bakteriami. Videl si uz nejaky dokument ako to vyzera v takych industrialnych stajnach? AK to s tebou ani nehlo, ok beriem ale nemusim si z ludi co maju nejake citenie a nie je im jedno ci zviera trpi, robit srandu. Navyse je mnoho inych dovodov preco nejest mrtvoly. Mne sa navyse maso hnusi, smrdi a netravi mi ho, hnije vo mne, je mi z neho zle. A to som pocula od mnohych dlhorocnych vegetarianoch ci veganoch, ze ked ochutnali spatne maso, tak s nim mali dost problemy.
Ano v prirode sa vsetko riadi samo, ako mozes porovnavat uchovanie rovnovahy medzi roznymi druhmi zivocichov a kontrolovanym priemyselnym chovom zvierat - kde sa toto da porovnat. Ano raz mi mamka povedala, ze ved by sa tie kravy bez nas ludi premnozili. Preboha to co je za nezmysel, ved by ich v prvom rade nebolo miliony.
A potreba mlieka a bielkovin tu uz bola a k nej som sa vyjadrila xkrat- nie su potrebne v takych obrovskych mnozstvach ako to tvrdia ludia ktorym ich konzumacia vyhovuje. V materskom mlieku je cca 6% bielkovin a dieta pocas kojenia krasne rastie a nic mu nechyba. Tolko k tomu.
A tvoja znama co stracala svaly, no chudatko, staci zacat cvicit.