Zub múdrosti

Príspevok v téme: Zub múdrosti
Michaela112

Ahojte. Veľmi ma trápi môj zub múdrosti. Už som si myslela, že vyrástol a však od soboty ma pobolieval znovu a dnes je to také neznesiteľné, že už neviem, čo robiť. Tabletky nepomáhajú, zajtra idem ku zubárke, ale bojím sa, že ho vytrhne. Máte s tým niekto skúsenosti? Veľmi to bolí? A čo nastrihávanie, pomôže to? Už som tam raz s ním bola a povedala len, že s tým nemôže nič robiť, že musím trpieť. :( Najhoršie je, že o týždeň ma čakajú písomné maturity a vôbec sa nemôžem sústrediť na učenie. :( Ďakujem za odpovede...

paganstorm

zub mudrosti je ten najhlupejši zub, ak ti ho vytrhne možeš byť len rada, lebo s nim byva vždy najviac problémov, da ti injekciu na umrtvenie, vytrhne a maš doživotny pokoj

lussinda

Ahojte,chcem sa nieco opytat,ci je to mozne alebo nie!ide tu oto,ze ja mam vsetky 4 osmicky vonku,3 z nich mi vytrhli takze ma caka este jedna a budem mat svaty pokoj,lebo som sa s nimi len natrapila...no a teraz k veci.moze 8 narast natom ostom mieste este raz??ja mam taky pocit ze mi zas rastie,boli ma to miesto,citim tlak jak keby sa znovu tlacil,ato ho mam uz rok vonku!ta bolest mi ide do ucha :(( dakujem vam za radu...

Eva531

Majka_21 - osmicky mozu robit problemy, ak nemaju medzi ostatnymi zubami dost miesta, co sa stava dost casto. V roznych zubnych poradniach som uz citala, ze ak naozaj nemaju dost miesta a nechces, aby sa ti kvoli tomu pokrivili predne zuby, tak by si si mala dat osmicky chirurgicky odstranit, kym este nie su celkom vyrastene a kym este nemaju uplne vyvinute korene. Takze cim skor. No ak mas napriklad v rade, kde ti rastie osmicka, nejaky mrtvy zub, pripadne do velkej hlbky zaplombovany zub, tak sa moze vytrhnut aj ten, pricom ostatne zuby sa potom so strojcekom posunu a zdrava osmicka ti zostane... Ide len o to, ze ak sa zuby nevedia vpratat, tak nieco by sa vytrhnut malo a najcastejsie sa zvyknu trhat prave osmicky, ale ked uz, tak nech je to teda cim skor, lebo inak sa tomu strojceku pre buducnost nevyhnes. Je super, ze mas dobreho zubara - sukromnika a ze si spokojna. Porad sa s nim.

majka_21

V kolkych rokoch zvyknu rast 8-micky? V akom rozmedzi teda? Toho roku som uz bola na preventivke a trosku som sa zlakla toho, co mi povedal zubar. Je sukromny, ale fakt skvely odbornik. Pred rokom sa ma na preventivke opytal, ze kolko uz mam rokov a ze je mozne, ze mi uz zacnu rast 8-micky. Nenarastli. No a ked som bola na preventivke teraz, tak mi povedal, ze ako tak pozera na zuby, tak mi 8-micky budu robit dost problemy... Strojcek som nosila fixny, ale u takeho paka - nebol dobry odbornik a k tomu drzy. Chcela som prerusit liecbu a ist k inej lekarke, ale ta ma uz nechcela zobrat a povedala, aby som liecbu dokoncila u toho, kde som zacala. Vysledok strojceka je, ze sa mi horne 1 a 2-ky vratili trosicku do povodnej polohy (co napr. nie na vsetkych fotkach a v reale vyzera dobre). Pocula som, ze ked sa zacnu 8-micky prerezavat, tak sa mi mozu zacat krivit zuby. Plati to o vsetkych? Je mozne, ze budem musiet mat este strojcek? Nocny nechcem, skor by som si dala opat fixny... Ale neposkodia sa mi zuby tym, ze by som ho uz mala 2. krat? Inak, budem mat za mesiac 23 rokov...

Michaela112

a mám to za sebou. nič mi nerobila. len mi to tam nejak akoby pozatláčala. a hrozne to bolelo :( dala mi tam obväz, kvôli hnisu. lenže neviem, kedy si ho mám vybrať. neviete niekto kedy sa to má? a vraj ak sa to nezlepší, pôjde von. Dala mi aj AUGMENTIN antibiotiká. už to bolí menej, ale celý deň som si to teda užila. Mám si dávať pozor, aby sa mi tam nedostalo jedlo. čiže mi neostáva iné, ako nejesť :D dúfam, že to odpuchne a bolesť sa nevráti :( inak vám ďakujem za rady.

lost

Eva531
wow tak to je drsny pribeh.
tak vela stastia :)
i ked myslim ze v tej sukromnej klnike ho ani velmi potrebovat nebudes :)

milovna

ak ta boli zub tak si ho daj vytrhnut alebo to pretrp ako ja a bude v pohode.tu je clanok ktory je pravdivy.zuby mudrosti ktore nam rastu,nerastu zbitocne a nerastu preto,aby sme ich vytrhavali,vzdy sa zidu
www.zdravedasna.sk

Eva531

Lost - presne tak, aj ja si o statnych zubaroch a o zubaroch spolupracujucich s poistovnami myslim svoje, no keby som tu mala zacat pisat o vsetkych chybach, ktore uz na mne v minulosti urobili zubari, tak neskoncim ani do zajtrajsieho vecera, tolko by toho bolo a najhorsie na celej veci je, ze pricinou vsetkych mojich problemov so zubami boli chyby, ktore v minulosti urobili zubari. Prvy velky problem, ktory som mala, bol, ze mi v 12-tich rokoch zuby narastli nakrivo, za co som nemohla ani ja, ani zubari, ale za to, ze tento moj problem s krivymi zubami riesili nespravne, za to uz mohli. Totiz v 11-tich rokoch, ked som uz nemala ani jeden mliecny zub, tak trvale zuby som mala krasne a rovne, ale problem bol v tom, ze dvojka a stvorka na vsetkych styroch miestach sa navzajom dotykali. Cize nikde medzi dvojkou a stvrokou nebol ani jediny milimeter volneho miesta, kam by mohli trojky narast, co zapricinilo, ze mi narastli na krivo, vyzerala som ako najväcsi a najstrasnejsi upir na svete a v 12-tich rokoch som prisla na celustnu ortopediu, kde mi bolo povedane, ze poistovne limituju pocet pacientov, ktorym preplacaju strojceky, a preto na strojcek treba cakat v poradovniku. Ked som sa ako 15-rocna po troch rokoch cakania dostavila na celustnu ortopediu, tak ja som predpokladala, ze sa najskor styri zuby vytrhnu a az potom dostanem strojcek, ktory posunie zuby do povodneho stavu. Ale celustna ortopedicka mi ziadne zuby nevytrhla s odovodnenim, ze rozsiri sa celust a zuby sa vpracu. Velmi som si zelala fixny strojcek, ale ona ma od fixneho odhovorila s tym, ze u nas v Novych Zamkoch sa fixne nedavaju a ona to nerobi a vraj take deticky, ktore si velmi zelaju fixne strojceky, posiela ona za takymto ucelom do Bratislavy k inemu celustnemu ortopedovi, ktory take strojceky dava, ale v mojom pripade by to vraj bolo zbytocne, nakolko fixny nedokaze pre zuby vytvorit miesto, on dokaze zuby iba posuvat, a preto vraj pomoze len vtedy, ked ma niekto medzierku medzi zubami, lebo to sa da riesit samotnym posunom, ale kedze ja mam krive zuby pre nedostatok miesta, tak u mna treba nasadit strojcek na noc, lebo strojcek na noc rozsiruje celust, tym vytvara pre zuby miesto, a kedze ja mam aj horne, aj dolne zuby krive pre nedostatok miesta, tak u mna bude potrebne aj hornu, aj dolnu celust so strojcekom na noc rozsirit. To, ze tato informacia, ktoru mi poskytla, bola nepravdiva a zavadzajuca, to je nad slnko jasnejsie, vsak v Rakusku ma kazdy druhy teenager fixny strojcek na zuboch a u toho, komu zuby narastli na krivo pre nedostatok miesta, sa najskor niektore zuby vytrhnu a az potom sa da strojcek, ale fixny. Leze jej v skutocnosti islo iba o to, aby na mne zarobila ona a nie nejaky Bratislavcan, ktory by mi najskor nieco vytrhol a potom nasadil strojcek fixny, aky by sa bolo patrilo podla spravneho postupu dat. Takze som dostala strojcek na noc a mala som ho styri roky. Za prvy rok mi strojcek posunul zuby do takej podoby, v akej ich mam teraz, ze kazda trojka je uz iba z polovice vystrcena z radu, ale za dalsie 3 roky mi ten strojcek s tymi zubami uz ani nepohol. Vyrovnat mi mohol nanajvys tak pyzamovy vacok a nie zuby, nakolko kazdy vecer som si ho dala do ust a kazde rano som ho nasla vo vacku na pyzame. Nehovoriac o tom, ze strojcek bolo treba kazdy tyzden o jednu dierku otocit. Zo zaciatku som ho otacala kazdy tyzden, neskor uz iba kazdy druhy, kazdy treti... ale vzdy som sa snazila, pokial sa len dalo, aspon z casu na cas strojcek otocit. Lenze od isteho casu sa mi uz vobec nedal otacat a ked som to povedala celustnej ortopedicke, tak ona mi povedala, ze nemusim ho uz teda otacat, ak sa mi to neda, ale mam ho aj nadalej nosit bez otacania. Tak som ho aj nadalej nosila bez otacania a v 19-tich rokoch som ho z vlastnej vole vyhodila do kosa. Kym som nemala strojcek, zmestila sa mi medzi vsetky zuby dentalna nit a bez problemov mi tam vosla. Ale uz po niekolkych mesiacoch, odkedy som zacala nosit strojcek, sa mi zuby dostali do tak velmi tesneho rozostavenia, ze pocas celej doby nosenia strojceka vzdy sa nasli nejake miesta, kam mi uz dentalna nit nevosla, takze som mala velke problemy s hygienou. Ja som citala, ze ak si niekto sice zuby umyje, ale nevycisti si dokladne medzizubne priestory, tak pokial by tam nebol strojcek na noc, tak zvysky jedla zachytene medzi zubami by sa dostali do kontaktu so slinami a sliny by ich rozpustili. Ale tym, ze je tam strojcek, tak tie zuby su kryte strojcekom, sliny sa k nim nedostanu, nehovoriac o tom, ze v noci je tvorba slin este aj nizsia ako cez den, takze bakterie pochadzajuce zo zvyskov jedla sa pod takymto strojcekom spravaju ako v skleniku, ovela rychlejsie sa rozmnozuju a ovela rychlejsie poskodzuju zuby. Toto mozem potvrdit podla seba, nakolko do 16-tich rokov som nemala ani jednu plombu, ani jeden kaz, ani jeden citlivy zub, ale v 19-tich rokoch som uz mala 11 zaplombovanych zubov aj napriek tomu, ze zubari nasli vzdy iba to, co sa dalo volnym okom vidiet. NO po vyhodeni strojceka mi 4 roky zdanlivo nebolo treba nic vrtat a opravovat, aj ked pravda je taka, ze citlive zuby v medzizubnych priestoroch som mala aj nadalej, pricom tu zvysenu citlivost sposobovali skryte kazy v medzizubnych priestoroch, ktore sa nasli az ovela, ovela neskor... Zatial, co ked som mala 17 a 18 rokov, tak doslova nebol taky tyzden, co by som ja nesedela v zubarskom kresle, nebol taky celkom zdravo vyzerajuci citlivy zub, z ktoreho by sa mi zo dna na den velky kusisko neodlomil, nebola taka lieciva vlozka, ktora by vydrzala v zube dlhsie ako 3 dni, nebola taka plomba, ktora by vydrzala v zube dlhsie ako pol roka, nanajvys rok a nebola jedna jedina noc, co by sa mi nesnivalo o zubaroch a o tom, ze zomieram na zachvaty bolesti. Ked som ako 23 rocna povedala zubarovi, ze by som chcela fixny strojcek, ale s tym, ze by som si chcela dat niektore zuby vytrhnut, napriklad plombovane stvorky, pricom na ich miesto by sa potom so strojcekom posunuli zdrave trojky a velmi pekne som ho poprosila, nech ma posle na celustnu ortopediu niekam do Bratislavy, kde by som mohla dostat fixny strojcek, tak on ma od toho zacal vsemozne odhovarat, nech si to nedavam a ja sprosta som sa nechala odhovorit, co doteraz lutujem. Pricom teraz to uz ale vidim v pravom svetle a je mi jasne, preco ma vtedy od toho fixneho strojceka tak velmi odhovaral. Vsak jedine preto, lebo vedel, ze s fixnym strojcekom, pokial by sa pred jeho nasadenim niektore zuby vytrhli, by sa mohol odstranit problem s krivymi zubami, dalej problem s tesne rozostavenymi zubami, cim by sa zuby stali z hladiska hygieny pristupnejsimi, a tym padom by sa mi uz potom tvorilo menej kazov a on by uz nemal co opravovat... Ked som sa neskor tohto zubara spytala, ze ked sa mi vo veku medzi 16 az 19 vytvorilo 11 novych kazov, tak ci to nesuvisi so strojcekom, pricom som mu vysvetlila, ako som mala rozostavene zuby predtym, nez som ho dostala, tak on povedal, ze so strojcekom to nesuvisi, ze to by som mala aj tak. Tak som sa ho spytala, s cim to teda suvisi, ked nemam cukrovku, ani choroby so stitnou zlazou, ani alergie, nikdy som nedrzala dietu, nikdy som nemala anorexiu, ani bulimiu, nikdy som nebola vegetarianka, ani veganka, nikdy som nefajcila a nebrala drogy a imunitu mam taku silnu, ze som bola za cely zivot iba 3x chora. Na to mi uz ale neodpovedal, len znovu povedal, ze zo strojcekom to nema nic spolocne. V tom momente som sa rozhodla, ze k tomuto panovi nepojdem ja uz nikdy viac a svoje problemy si riesim na sukromnej klinike v BA a ciastocne aj v Rakusku. Kartoteku som si sice unho nechala, ale pre mna - za mna si ju moze strcit do archivu alebo do analneho otvoru. Lost - dobry napad, mozno (ak dostanem fixny strojcek a vsetko dobre dopadne) sa mu o nejake 2, ci 3 roky pridem ukazat s dokonale rovnymi zubami a krasnymi kompozitnymi vyplnami a s korenovymi vyplnami zo sukromnej kliniky z BA, nad ktorymi este aj zubar v Rakusku zasol, ze ako su krasne urobene a pytal sa, kde som ich dostala... Zubarka v BA mi urobila tak krasne kompozitne vyplne, ze su uplne na nerozoznanie od zdravych nezaplombovanych zubov, este aj na zuvacich plochach mi vytvarovala z plomby take hrbolceky, ze to vyzera ako skutocne skutocny zdravy zub bez plomby. Fakt je to neporovnatelny rozdiel, ked ma niekto zubara sukromneho a ked ma niekto statneho.

Michaela112

no to by nebol zlý nápad. myslím, že po tom, ako som raz mojej zubárke povedala, či ju môžem držať za ruku pri vyberaní nervu, by už pochopila asi všetko :)Viem, že má vraj aj ona už svoj RTG, ale spraví mi ho automaticky, alebo na požiadanie, alebo ako to je?